KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Çocuklarınıza Parayı Kullanmayı Nasıl Öğretirsiniz?

Çocuklarınıza Parayı Kullanmayı Nasıl Öğretirsiniz? Çocuklara küçük yaştan finansal bilgiler vermek ve sorumluluk yüklemek gelişimi açısından çok faydalı olacaktır.

Çocuklara para yönetimi konusu genellikle ebeveynler tarafından ihmal edilen bir konudur. Ancak bakıldığı zaman görülüyor ki çocukların para ile ilişkileri çok küçük yaşlarda başlamaktadır. Verilen bayram harçlıkları, okula giderken verilen harçlıkların tamamı çocuğun finansal yönetimi sağlamasına fayda sağlamaktadır.  

Beraber Alışverişe Çıkabilirsiniz

Çocuğunuz ile birlikte alışverişe çıkmanız, çocuğunuzun parayı kullanma konusunda yararlı olacaktır. Birlikte alışverişe çıkarak para yönetiminin nasıl yapılması gerektiğini öğrenecek, istek ve ihtiyaçlarının farklı önemlere sahip olduğunu anlayacaktır. Çocuğunuzla birlikte alışveriş yaparak ihtiyaçlarının, isteklerinden daha önemli konumda olduğunu öğretebilirsiniz. Çocuğuma para kullanmayı nasıl öğretebilirim diye merak ediyorsanız çocuğunuzla alışverişe çıkmanızda fayda vardır. 

Harçlığını Aylık Olarak Verin

Çocuğunuza günlük olarak harçlık vermeniz, harcamalarını dikkat etmeden yapabileceğine güven oluşturacaktır. Ancak aylık olarak harçlık verirseniz, bir ay boyunca harcamalarını düzenlemek zorunda kalacak, istek ve ihtiyaçlarını kalın bir çizgi ile birbirlerinden ayıracaktır.

Ödemelerini yapmasını istemeniz de fatura takibi, faturasından sorumlu olma duygusunu da kazandıracaktır. Bu sebeple çocuğunuza harçlığını aylık olarak verin.

Kendine Ait Bir Banka Kartı Olsun

Çocuğunuz adına bir banka kartı çıkarmak da parayı kullanmasına ve değerlendirmesine yarar sağlayacaktır. Aylık olarak banka kartına para atın ve bir ay boyunca kendisine para vermeyin. Bir ay sonunda harcama listesini çıkararak, bir ay boyunca nelere harcama yaptığını denetleyin. Bu şekilde belirli bir miktar para ile bir ay geçinmeyi öğrenecek, paranın değerini anlayacak ve mutlaka harcamalarını düzene sokacaktır. Çocuğuma para kullanmayı öğretmek istiyorum diyorsanız banka kartı çıkarmak da bir yöntem olabilmektedir. 

Çocuğunuza para yönetimi için bunları yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak ise paranın işlevini de anlatmanız gerekmektedir. Paranın sadece bir araç olduğunu ve insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için gerekli olduğunu söyleyin. Kendi hayatını da devam ettirebilmesi için para yönetimini doğru bir şekilde yapmasını öğütleyin. Finansal sorumluluğun değerini anlayan çocuklar, paralarını harcarken daha dikkatli olacaktır. Tüm bunlara ek olarak tutumlu bir kişi olarak da çocuklara finansal sorumluluk konusunu aşılayabilirsiniz.

İçerik
Fıstık Ezmesi Kalori ve Besin Değeri, Faydaları, Kilo Aldırır Mı?

Lezzetiyle aklımızı başımızdan alan fıstık ezmesinden bahsedeceğiz bugün sizlere. Enerji ve protein açısından zengin olan1

2 dk. 15897 Okundu
İçerik
Konuşan Mutfakların Endüstriyel Fikirleri

Konuşan Mutfakların Endüstriyel Fikirleri , günümüzdeki modernliğini gözler önüne serdi. Etkili mutfak dekorasyonları ile mutfaklarınızın1

2 dk. 28 Okundu
İçerik
1 Nisan Nasıl Ortaya Çıktı

1 Nisan nasıl ortaya çıktı Az çok hepimiz 1 Nisan şakalarına kurban olmuşuzdur. Bu şakaların1

2 dk. 24 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.