KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Cilde Yapılan Yanlış Uygulamalara Dikkat!

Sağlıklı görünen, ışıltılı bir cilt herkesin hayali ancak bu cilde sahip olmak isterken de pek çok yanlışlar yapılabiliyor. Yaptığınız cilt bakımları cildinize iyi gelmek yerine cildinizin erkenden yaşlanmasına, tahriş olmasına hatta yaralara bile neden olabilir. Cildinize bakım yaparken ona sadece ihtiyacı olanı uygulamalı fazlasından kaçınmalısınız.

Cildinize Uygulamaktan Kaçınacağınız Şeyler

 • Vücut Losyonu: Cildinizin başlıca ihtiyacı şüphesiz nemdir. Cildinizin nemini sağlamak için çeşitli yüz kremleri kullanırsınız. Yüz kremleriniz bittiğinde vücut losyonunu tercih etmek zorunda kaldığınız zamanlar olabilir. Ancak vücut losyonu yüz kremine göre daha kalındır ve cilt üzerinde uzun süre kalıcıdır. Bu kalın ve yağlı doku cilt tarafından emilemeyeceği için gözeneklerinizi tıkayabilir. Gözeneklerinizin tıkanmasıyla cildinizde sivilcelenmeler görülebilir. Aynı zamanda yüzünüz vücudunuza göre daha hassas olduğundan alerjik reaksiyonlar gösterebilir.
 • Paraben: Şampuanlar, losyonlar, bb kremler ve daha pek çok ürünün içerisinde paraben bulunmaktadır. Paraben zararlı bir kimyasaldır. Bu zararlı kimyasal vücudunuzda alerjiye, kızarıklığa ve tahrişe neden olabilir. Kullanacağınız ürünleri almadan önce içeriğine bakıp içerisinde paraben olmayan ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Limon: İçerisinde bulunan c vitamini açısından limon vücudumuz için çok yararlıdır. Ancak yüzünüze uyguladığınız limon içerisindeki maddelerden dolayı sanılanın aksine cilde zarar verebilir. Cildinize uyguladıktan sonra güneşe maruz kaldığınız taktirde içerisinde bulunan asit cildinizde yanmalara neden olabilir. Limon aynı zamanda cildinizde ışığa karşı hassasiyet oluşturur.
 • Diş Macunu: Yüzünüzdeki siyah noktalar için diş macunu tavsiyesini mutlaka duymuşsunuzdur. Ancak diş macunu içerisindeki kimyasallar nedeniyle ciltte tahrişlere, alerjik reaksiyonlara, yanıklara ve enfeksiyona neden olabilir.
Cilde Yapılan Yanlış Uygulamalara Dikkat!

Cilde Yapılan Yanlış Uygulamalara Dikkat! 

 • Karbonat: Genelde sivilceler üzerinde kullanılması tavsiye edilen karbonat aslında cilt için oldukça zararlı bir maddedir. Kabartma tozu cildinizin pH dengesine zarar verebilir. Cildinizdeki pH cildinizi bakterilere karşı korur. Karbonat bu dengeyi bozabilir ve cildiniz bakterilere karşı savunmasız kalabilir.
 • Kalıp Sabun: Kalıp sabunlar cildinizdeki yararlı yağı temizler ve cildin aşırı kurumasına neden olur. Bu kuruma sürekli kaşıntıya ardından da tahrişe neden olur. Cildiniz daha kuru ve sert hale gelir. Kalıp sabun yerine yüzünüze yüz yıkama jeli uygulamalısınız.
 • Şampuan: Şampuanların içeriğindeki maddeler saçları derinlemesine temizlediğinden yüz için kullanılan ürünlere göre daha sert içeriklidir. Bu nedenle şampuan saçınızı yıkarken bile yüzünüze temasından kaçınmanız gereken bir üründür.
 • Son Kullanma Tarihi Dolmuş Güneş Kremleri: Çoğu insan güneş kremlerini yaz ayları içerisinde bitiremez ve gelecek sene için saklamak ister. Ancak tarihi geçmiş güneş kremleri cilde fayda sağlamayacağı gibi cildinizde alerjiye neden olabilir. Süresi dolmuş güneş kremlerini kullanmamalı ve güneş kremi alırken de son kullanma tarihine mutlaka dikkat etmelisiniz.

Resim2 6

Cildinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sağlıklı bir cilt için en önemli unsur nemdir. Cildinizdeki nemi sağlamak için bol su içmelisiniz. Aynı zamanda beslenmenize ve uyku düzeninize de oldukça dikkat etmelisiniz. Stres, üzüntü gibi hem cildinizi hem bedeninizi yoracak faktörlerden uzak durmalısınız.

İçerik
Evde Cilt Bakımı İçin 7 Basit Maske

Yaşadığımız modern çağın getirisi olarak kadın ve erkekler genellikle öz bakımlarına çok fazla özen göstermektedir.1

3 dk. 13188 Okundu
İçerik
Güneş Kremi Kullanımı

Güneş Kremi Kullanımı , güneş kremleri yaz kış kullanılması gereken bakım kremlerinden olsa da insanlar1

3 dk. 26 Okundu
İçerik
Çiller Nasıl Geçer?

Çiller nasıl geçer? diye merak ediyorsanız bu yazıda ayrıntılı bilgi bulacaksınız. Bilindiği gibi çiller; deride1

3 dk. 17095 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.