KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Fındık Yağının Cilde Faydaları ve Kullanımı

Fındık yağı kek tarifleri, tatlılar ve salata gibi sebzelerde kullanılan bir bitkisel yağ olarak bilinir. Aynı zamanda kozmetik ürünlerinde de fındık yandan faydalanılır. Fındık yağının hoş bir kokusu vardır ve nemlendirici özelliği ile de ön plana çıkar.

Fındık Yağı Nedir?

Ağaçta yetişen fındık kuzey yarım küreye özgü bir üründür. Fındık ağaçta kabuklu bir şekilde yetişen meyvedir ve ülkemizde çokça tüketilir.

Ülkemizde en çok Karadeniz Bölgesi’nde yetişen fındık yağ olarak da kullanılır. Fındık yağı kavrulmuş fındıkların soğuk sıkım olarak üretilmesidir. Yağ rengi soluk sarıdır ve hafif tatlı bir aromaya sahiptir. Fındık yağı yemeklerde kullanıldığı gibi kozmetik alanlarda da fazlaca kullanılır.

Fındık Yağının Faydaları

  • Fındık yağ cilt için mükemmel bir nemlendiricidir ve aynı zamanda cildi güneşin hasarlarından korur.
  • Cildi sıklaştırır.
  • Ciltteki kırışıklıkları azaltır.
  • Yara izleri ve güneş lekelerini azaltır.
  • Ciltteki kolajen üretiminin artmasını sağlar.

    5 2

Fındık Yağı Nasıl Kullanılır?

Fındık hammadde olarak da yenilebilir bir gıda çeşididir. Fındık yağı ister yemeklerde ister kozmetik alanda nasıl kullanılırsa kullansın cilde faydalı olur. Fındık yağı cilde direkt olarak kullanılabilir veyahut diğer yağlar ile bir karışım elde edilerek kullanılır. Fındık yağını cilde uygulamadan önce cildin ufak bir yerinde test etmek oldukça önemlidir, çünkü fındık yağı her cilt için faydalı olmayabilir ve alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Fındık yağı uygulanmadan önce cilt ılık su ile temizlenip iyice kurutulmalıdır, daha sonra 1-2 çay kaşığı fındık yağı ile masaj yapmaya başlanmalıdır. Ya ciltte 30 saniye bekletildikten sonra ise sıcak ve nemli bir bez ile temizlenmelidir.

Fındık yağı sabah ve akşam temizleyici tonik olarak da tercih edilir, gece kullanılırsa cilt kremlenmeden önce yağ sürülmelidir.

Fındık Yağı Cilde İyi Gelir Mi?

Fındık yağı yağlı ve gözenekli ciltler için eşsiz ve doğal bir üründür. Uygulanan cilde pürüzsüz bir his bırakır ve aşırı yağlı ciltlerin yağ oranını dengeler. Kuru ciltleri ise nemlendirir ve dolgunluk kazandırır.

Fındık yağı aynı zamanda saçların yapısını da korur ve bu yüzden saç bakım ürünü olarak da sıkça tercih edilir. Yağ saç tellerinin güçlenmesinde de büyük bir katkı sağlar ve saçın oldukça parlak görünmesine yardımcı olur.

Nedir
Göz Çevresi Kaz Ayağı Kırışıklıkları Nasıl Geçer?

Yaşımız ilerledikçe yüzümüz yavaş yavaş kırışmaya başlar. Göz kenarlarındaki bu kırışıklıkları ise kaz ayağı adı…

2 dk. 18464 Okundu
İçerik
Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Bakımlı olmak kendimize yapacağımız en büyük yatırımlardan biridir. Şüphesiz ki bu yatırımlar içinde cilt bakımı…

2 dk. 10879 Okundu
İçerik
Erkekler Nasıl Cilt Bakımı Yapmalıdır?

Erkeklerin cilt bakımı konusunda en az kadınlar kadar hassas olduğu söylenebilir. Her kadın güzel görünmek…

3 dk. 13033 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.