KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir? Son dönemlerde adından sıkça bahsedilen kripto para birimidir. Aslında 2008 yılında yaşanan küresel kriz sonrası müdahale edilemeyen korumalı para birimi olarak ortaya çıkmıştır. 2009 yılında halkın kullanımına açılan Bitcoin, artık küresel olarak herkesin kullandığı para birimi haline geldi.

Bitcoin para birimi ile yapılan işlemleri takip etmek mümkünken işlemi kimin yaptığına dair bilgi almak imkansızdır. Bu nedenle korumalı para birimi olarak bilinmektedir. Yıllardır süregelen finansal düzensizlik nedeni ile her geçen yıl değer kazanan Bitcoin, artık güçlü bir para birimidir. İlk çıktığı yıllarda tek bir Bitcoin türü varken artık insanların alım satım yapabilmeleri için çeşitli alternatifler de sunulmaya başlanmıştır. Bitcoin üzerinden kısa zaman içinde para transferleri yapılmaktadır. Ayrıca alt limit üst limit gibi değerlere takılmak gibi bir durum yoktur.

Bitcoin Nedir? Bitcoin fiziksel bir para değildir. Dolayısıyla bağımsız bir para birimidir. Herhangi bir devlet ya da bankaya bağımlılığı yoktur. Geleneksel para birimlerinden bu sebeple ayrılmaktadır. Bitcoin, sanal para birimidir ve işlem matematiğini anlayan herkes bitcoin alım işlemlerini gerçekleştirebilir.

Bitcoin Nedir
bitcoin nedir?

Bitcoin Avantajları

İnsanlar önce Bitcoin para birimine soğuk yaklaşsa da avantajlarının fazla olduğunu gördükçe sanal paraya yönelmişlerdir. Sürekli hareket halinde olan ivmesi nedeniyle takip ederek alım satım işlemleri yapan kişiler kazançlarını katlamışlardır.

 • Enflasyon riski yoktur.
 • Anonimdir, iz sürülmesi yapılamaz.
 • Yönetimi basit ve kolaydır.
 • Yıllardır kullandığımız finansal işlemlere göre oldukça hızlıdır.
 • Diğer para birimlerine oranla daha ucuzdur.
 • Cüzdan erişim seçeneği sayesinde her yerden Bitcoin hesaplarınıza ulaşabilirsiniz.
 • Hesaplarınızı devlet ya da kurumlar takip edemez ve izleyemez.
 • Bitcoin paranızı kendiniz yönetirsiniz.

Bitcoin Dezavantajları

 • Sadece internet kullanımı olan yerlerde hesaplarınıza erişebilirsiniz.
 • Kaybetme riski mevcuttur.
 • Para aklamada yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Bütün sorumluluk sizdedir. Kayıp yaşamanız durumunda da kazanmanız durumunda da.
 • Bitcoin uygulamaları hala tam olarak kusursuz çalışmamaktadır.
 • Bitcoin cüzdadanız ile yaptığınız bir işlemi geri alamazsınız.
bitcoin nedir?

Bitcoin Güvenli Midir?

Bitcoin nedir? sorusundan sonra en çok merak edilen ikinci soru Bitcoin güvenli midir? Bitcoin hesaplarınızın şifresini kaybetmeniz ya da çaldırmanız durumunda Bitcoin cüzdanınızı da çaldırmış olursunuz. Bitcoin cüzdan içinde bulunan kripto paranızın herhangi bir devlet güvencesi ve sigortası olmadığı için geri alma gibi bir şansınız bulunmamaktadır. Bitcoin bazı protokollere bağlı olarak çalışmaktadır. İşlem hacmi ve yapılan işlemler şifrelenerek saklanmaktadır. Bitcoin üzerinden hile yapmanız ya da birine gönderdiğiniz parayı geri almanın bir yolu yoktur. Bitcoin alt yapısı tarafından işlemler kayıt altında tutulmaktadır. Yıllardır insanlar tarafından aktif olarak kullanılan Bitcoin para biriminin herhangi bir güvenlik açığı bulunmamaktadır.

İçerik
Google Adsense Gelirleri Nasıl Vergilendirilir?

Dijital reklam sektörü hızlı bir gelişme süreci içindedir ve dijital reklamların kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Dijital1

5 dk. 15147 Okundu
Nedir
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Yeni iş kuracak girişimciler şahıs şirketi nasıl kurulur araştırmaları yapabilir. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin tercih1

4 dk. 3908 Okundu
Nedir
Nevruz Bayramı Nedir? Müslümanlar Nevruz Kutlar mı?

Nevruz bayramı; ilkbaharın gelişini sembolize eden bir bayram olup yüzyıllardır kutlanıyor. Özellikle  Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan,1

3 dk. 15156 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.