KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Bağımlılık Yapabilecek Yiyecekler

Bağımlılık yapabilecek yiyecekler her ne kadar tuhaf olsa da bazı yiyecekleri fark etmeden sıkça tükettiğinizi anlamıyorsunuz. Yediğiniz yiyeceklerden beyninize gönderdiği sinyallerle sizde bağımlılık oluşturabiliyor. Kimileri çikolatayı hayatından çıkaramaz kimileri de tuzu hayatlarından çıkaramazlar. Fakat bunların sık tüketimi vücudunuza zararlı.

Bağımlılık sadece alkol, uyuşturucu, sigara gibi zararlı kimyasallarla oluşturulmuş maddeler için kullanılmaz. Bunlara benzer bir etki gösteren gıda bağımlılığı obeziteye sebep olabilmektedir. Karbonhidrat ve yağlar beynimizdeki serotonin ve dopamin gibi hormonların salgılanması ile kendini mutlu hisseder. Özellikle stresli iken kendisini bu gıdalara yöneltir. Dopamin ve serotonin seviyelerini yüksek tutmaya çalışmak bağımlılığa yol açar. Tabi sürekli karbonhidrat ve yağlı gıdaların tüketimi diğer hastalıklara sebebiyet verebilir.

Bagimlilik Yapabilecek Yiyecekler

Bu gıdaları bağımlılık yapacak kadar tüketmenin ardından bu besinler kesilirse kendisi bu besinleri tekrar tüketmek isteyecektir. Tüketmediği zamanlar huzursuzluk, kaygı, kendine zarar verme gibi eğilimler gösterebilir. Bu yüzden gıda tüketiminde tüketilen gıdaların şeker, tuz, yağ oranlarına bakılmalı mümkün olduğunca dengeli bir beslenme ve eğer bağımlısı olduğunuzu düşündüğünüz ya da sıkça tükettiğiniz yağlı, şekerli bir gıda varsa onun yerine daha az şekerli, yağlı, sağlıklı bir gıda tüketmelisiniz. Çikolatayı sıkça tüketiyorsanız çikolata yemek yerine pekmez ve tahin yiyebilirsiniz. Kakao, muz, ceviz ve yulaf karışımlı toplar yapabilirsiniz.

Bagimlilik Yapabilecek Yiyecekler 2

Gıda bağımlıları sürekli yemek yemeyi ve yemek yedikten sonra yiyeceği yemekleri düşünür. Yemek yerken porsiyonları çok fazla büyüktür. Kendilerine zarar verecek kadar yemek yerler. Bağımlısı olduğu(çikolata, cips, tatlı) gıdayı yemeyi planladığından daha fazlasını tüketiyorsa, depresyonda iken, stresli iken, anksiyete gibi psikolojik sorunların üstesinden sürekli yemek yiyerek geliyorsa, arkadaşları ile gezmek, eğlenmek yerine evinde kendi halinde sürekli yemek yiyorsa gıda tüketimi bağımlılık derecesine gelmiştir.

Bagimlilik Yapabilecek Yiyecekler 1

Gıda bağımlılığından kurtulmak için bir diyetisyen ve psikologtan yardım alınması gerekir. Öncelikle tükettiği fazla şekerli ve yağlı gıdaları tüketmeyi kesmeli ve kişinin mutlu olmasını ve enerji vermesini sağlayacak sağlıklı gıdaları tüketmeli. Örneğin elma, çilek, muz, portakal, ıspanak, adaçayı, kekik, hindi, tavuk, yumurta, dana eti gibi sağlıklı gıdaların yanında kişi ek olarak spor yapmalı bol su tüketmelidir. En önemlisi ise kişi stresten uzak durmalıdır. Kendini mutlu etmenin ve sorunları ile başa çıkmanın yolunu bulmalıdır.

İçerik
Dişlere Zarar Veren Yiyecekler

Dişlere zarar veren yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu yiyecek ve içecekler diş etlerinize ve diş minenize1

2 dk. 6 Okundu
İçerik
Dövme Yaptırmak Zararlı Mıdır

Dövme yaptırmak zararlı mıdır. İnsanlar dövme yaptırmayı sever. Peki neden? İnsanlar kendilerini daha havalı göstermek1

2 dk. 25 Okundu
İçerik
Stockholm Sendromu Nedir

Stockholm sendromu nedir .Belki filmlerde görmüşsünüzdür. Bazen rehine alınan insanlar kendilerini esir alan kişilere sempati1

2 dk. 15 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.