KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir? Günümüz hastalıklarından bir tanesi haline gelen ve yaş ortalaması olmaksızın herkesin zaman zaman yaşadığı Anksiyete nedir? İnsanoğlu olarak duygusal yapıda yaratılmışız. Dolayısıyla hayat standartları, çevre koşulları, hayatımızda yaşadığımız olumsuz olaylar bizi anksiyeteye bir adım daha yaklaştırmaktadır. Anksiyete, duygu bozukluğu olarak da tanımlanabilir psikolojik bir rahatsızlıktır. Hastalığın temelinde yaşanılan stresler buna bağlı olarak oluşan sinir bozuklukları yatmaktadır. Anksiyete yaşayan biri, toplum içinde vakit geçirmekte zorlanabilir ve tuhsal sağlığından olumsuzluklar yaşanabilir. Peki Anksiyete belirtileri nelerdir, tedavisi var mıdır, anksiyete çeşitleri var mıdır? gibi sorulara cevap bulmaya çalışalım.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Duygu davranış bozukluğu olarak tanımlanan psikoloji rahatsızlık, erken tanı ve doğru tedavilerle düzeltilebilmektedir. Peki Anksiyete belirtileri nelerdir? Kendimin, ailemin ya da yakın çevremde böyle birinin olduğunu anlayabilir miyim?

Hastalığın kişide oluşturduğu belirtiler aşağıdaki gibidir;

 • Panik, korku ve huzursuzluk,
 • Uyku problemi,
 • Soğuk, terli, uyuşmuş ya da karıncalanan eller ya da ayaklar,
 • Nefes darlığı,
 • Ağız kuruması,
 • Kalp çarpıntısı,
 • Mide bulantısı,
 • Baş dönmesini,
 • Odaklanma problemi,
 • Sürekli heyecan halinde olma,

Ülkemizde kadınlar da erkeklerden daha çok görülen Ansiyete hastalığın temelinde baskı ile geçirilmiş çocukluk dönemi bulunmaktadır. Sindirilmiş baskı, stres, yaşanılan korkular birikiminin bir zaman sonra patlak vermesi ile ortaya çıkan Anksiyete, aslında birikmiş olumsuz duyguların bir anda patlaması halidir. Hastalığı geçiren kişilerin sürekli endişeli ve korkulu bir hal yaşaması geçmişte yaşadığı kötü olayların tekrar yaşanacağı düşüncesinden kaynaklanmaktadır.

Anksiyete Nedir 1
anksiyete

Anksiyete Çeşitleri Nelerdir?

Anksiyete bozuklukları uzmanlar tarafından çeşitli sınıflara ayrılmıştır. İşte farklı olarak tanımlanan ve tedavilerininde farklılık gösterdiği Anksiyete çeşitleri aşağıdaki gibidir.

 1. Seçici Dilsizlik: Çocuklarda görülen bu duygu bozukluğu durumunda, çocuklar yakın temas halinde bulundukları aileleri ile iletişim kurarken, dışarıdan birinin ortama girmesi ile iletişim kurmamalarıdır. Sadece aile içi ile konuşan çocuklar, toplumda konuşmamaktadır.
 2. Belirli Fobiler: Hayvanlardan aşırı tiksinme, yükseklik korkusu gibi fobiler, anksiyete bozukluğu yaşayan insanlarda sıkça görülmektedir.
 3. Panik Atak: Hiç bir sorun olmadan psikolojik bunalım ile kalbin hızlı atması, vucüdun bir anda terlemesi panik atak geçirmeye neden olmaktadır.
 4. Genel Anksiyete Bozuklukları: Hiç bir problem olmadan yaşanan olumsuz duyguları düşünme sonrası gelen korku ve panik ataklar.
 5. Agorafobi: Bit toplulukta ani ve acil bir durumla karşılaşıldığında kişinin istemsizce hareketsiz kalması durumudur.

Anksiyete Tedavi Edilebilir Mi?

Alternatif tedavilerin yanı sıra, medikal tedaviler ile de anksiyeteden kurtulmak mümkün. Tabi bunun için kişinin istekli olması ve tedaviye cevap vermesi gerekmektedir. Korkularının üstüne giderek ve onları yenerek hastalıktan kurtulan bir çok insan hayatlarına normal olarak devam etmektedir. En yaygın kullanılan tedavi yöntemleri ise;

 • İlaçlı Tedavi
 • Psikoterapi
 • Bilişsel Davranışçı Terapi
İçerik
DİJİTAL TIP NEDİR?

DİJİTAL TIP NEDİR? Geçmişten günümüze teknolojilerle birlikte tıp dünyası da  büyük bir gelişme göstermiştir. Bu1

4 dk. 143 Okundu
İçerik
Sağlığa Zararlı Yiyecekler

Sağlığa zararlı yiyecekler günümüzde pek çok hastalığa sebep olabiliyor. Diyabet, kalp rahatsızlıkları, obeziteye neden olmaktadır.1

2 dk. 51 Okundu
İçerik
Kilo Vermeyi Kolaylaştıracak Yiyecekler

Kilo Vermeyi Kolaylaştıracak Yiyecekler. Kilo vermeyi kolaylaştıracak yiyeceklerle daha hızlı kilo verip yaza daha iyi1

3 dk. 22 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.