KATEGORİLER
Kripto Al Sat


1 Nisan Nasıl Ortaya Çıktı

1 Nisan nasıl ortaya çıktı Az çok hepimiz 1 Nisan şakalarına kurban olmuşuzdur. Bu şakaların ayarı kaçmadıkça insanları güldürüp gününün güzel geçmesini sağlayan bir gündür. Tabi abartılı şakalar yapan kişiler bazen olumsuz sonuçları doğursa da çoğu zaman 1 Nisan keyifli geçer. Ülkemiz de diğer özel günler kadar etkisi yoktur. Daha çok gençlerde ve okul çağındaki çocuklarda yaygındır. Arkadaşlarıyla gülüp eğlenmek için yaparlar. Bazıları şakalardan hoşlanmadıkları için 1 Nisan günü pek hoşlarına gitmez.

1 Nisan aslında haçlı seferleri ile Müslüman insanların arasındaki geçen savaş ile ilgisi vardır. 15.yüzyılda İspanya’daki Endülüs Müslümanların son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatmadır. Daha sonrasında haçlı ordusunun komutanı Müslümanların yanına bir elinde Kur’an-ı Kerim diğer elinde İncil ile iki kitap üzerine yemin ederek eğer kaleden ayrılırlarsa onlara zarar vermeyeceğini söyler. Müslümanlar kendi canlarını kurtarmak için kabul ederler. Fakat sonraki günü Müslümanlara saldırırlar cevapları ise yeminini dün için verdiğini ama bugün için bir söz vermediğini söylerler. Bu şekilde 1 Nisan hile günü olarak bilinir.

1 Nisan Nasil Ortaya Cikti3

1 Nisan’ın ortaya çıkışındaki diğer bir faktör ise yılbaşının kutlanacağı gün ile ilgilidir. 1564 yılında Fransa Kralı IX Charles yıl başlangıcını Ocak ayının 1’ine alır. Fakat o zamanlar haberleşme çok gelişmediği için fazla yayılmaz. Ayrıca 1 Ocak ayında yıl başlangıcı olmadan önce yılın başlangıcı 25 Mart’tı. Fransızlar buna karşı çıkarak 1 Nisan’da protesto etmeye başladılar. 1 Nisan’da protesto edenlerle dalga geçtiler ve Nisan balığı dediler. Onlara asılsız haberler verdiler. Yıl başlangıcının 1 Ocak ayı olmasıyla beraber zamanla 1 Nisan’da bir gelenek olarak devam etti. Fransızlar kültürlerinin bir parçası olarak düşünüyorlardı.

1 Nisan Nasil Ortaya Cikti

1 Nisan sadece Fransa’da diğer çeşitli ülkelerde de kutlanıyordu. 1 Nisan Hollanda, Belçika, ABD, İsviçre ve Japonya gibi daha bir çok ülkede kutlanıyordu. Hindistan’da 1 Nisan teması 31 Mart’ta Holi bayramı olarak kutlanıyor. İngiltere 1 Nisanı April Fools’ Day yani Nisan kaçıkları ya da Nisan aptallarının günü olarak kutluyor. İskoçya 1 Nisan’ı Gowk veya Cuckoo günü olarak kutluyor.

İçerik
Kargo Şirketleri

Bir adresten farklı bir adrese yükün uçaklar, tırlar ve minibüsler gibi araçlarla taşınması kargo şirketlerinin1

4 dk. 13555 Okundu
İçerik
Bebeğin Erken Konuşması İçin Ne Yapılmalı

Bebeğin Erken Konuşması İçin Ne Yapılmalı. Çoğu zaman çevremizde daha erken yaşta konuşan bebeklere tanık1

2 dk. 21 Okundu
İçerik
Aşkını İtiraf Et

Aşkını İtiraf Et, Çok aşıksın çok seviyorsun ama açılamıyorsun. Bu durum hemen herkesin başına gelen1

1 dk. 11 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.