KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Yazılıma Hangi Dili Öğrenerek Başlanmalıdır?

Teknolojik gelişimleri takip etmek ve yeni projeler oluşturabilmek için yeni yazılımlar yapılmalıdır. Her insan farklı alanlarla ilgili çeşitli yazılımlar yapmak ister. Yazılım sektörü sürekli gelişen ve kendisini geliştiren yazılımcılara ihtiyaç duyuyor. Yazılıma başlayabilmek için nereden başlayacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Yazılıma hangi dili öğrenerek başlamalıyım sorusu yazılım yapmayı hayal edenlerin sordukları ilk soruların başında geliyor. Hangi alanda yazılımlar geliştirmek istiyor ve o alanda kullanılan dilleri öğrenmek en doğru tercih olacaktır. Her şeyden önce programlama prensiplerini, algoritmaları ve bilgisayarın çalışma mantığını öğrenmelisiniz. Bunları öğrenenler, sektörle ilgili popüler dilleri daha kolay öğrenmeye başlayabilecektir.

Yazılımlarla ilgili sadece bir dil bilmek yeterli olmayacaktır. Birkaç dili tam anlamıyla öğrenmek ise zamanınızı alacaktır. Bunun için sabırlı ve istekli olmalısınız. İnternet üzerinden online ya da özel kurs hizmetlerinden faydalanarak eğitimlerinizi alabilir ve eğitim sonunda sertifika sahibi olabilirsiniz.

Yazılım Dilleri ve Alanları

Hangi dili öğrenerek yazılımlar yapmaya başlayabilirim diyenler için teknoloji ve ilgi alanlarına göre seçenekler gösterilir. En popüler ilgi alanları ve öğrenilmesi gereken diller şunlardır.

 • Unity C# – oyun programlama,
 • Html, css, javascript – web tasarımı,
 • Java, Android Kotlin – mobil uygulamalar,
 • C, C++ – gömülü sistemler,
 • Python – veri analizi, yapay zeka, bilimsel hesaplamalar vb. gibi,

Her yazılımcı ilk olarak temel programlama dillerini öğrenerek işe başlamalıdır. Kaynakların büyük bölümü İngilizce olduğu için yabancı dilinizin biraz olması ve okuduğunuzu anlayabilmeniz gerekiyor. Çok sayıda Türkçe kaynakta bulabilir ve çeşitli proje tasarımları yaparak kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Son dönemlerin en popüler meslekleri arasında gösterilen yazılımcı olmak herkesin merak ettiği ve öğrenmek istediği meslekler arasında yer alıyor. Bu alanda kendisini geliştirmek isteyenler kendileri için bir dil seçimlerini ilgi alanlarında yapılacak olan çalışmalara göre belirlemelidir.

Yazılımla ilgili alanlarda farklı dillerin kullanılması her projenin birbirinden farklı olduğunu gösteriyor. Bazı programlar entegre edilebilir olduğu için yazılımcıların birden fazla dil kullanarak yazılımlarını tamamlamaları gerekiyor. Bu durum her yazılımcının birden fazla dil bilmesi gerektiğini gösteriyor.

Yazılım Dilleri Ve Alanları

Yazılım Dilleri ve Alanları

Yazılımcı Olmak

Yeni başlayacak olan herkese, tek bir dil ile yazılımcı olunmayacağı bilgisi verilir. İyi bir yazılımcı olabilmek için yabancı dil bilmek önemli bir kriterdir. Sadece bir dil öğrenerek yazılımlar yapmaya başlayanlar ilerleyen süreçte tıkandıklarını görebilecektir. Tek bir dil bilmek hiçbir zaman yeterli olmayacaktır.

Yazılımların yapılmasını sağlayan dillerin geliştirilmesinde birçok dilin birbirini tamamladığı bilinmektedir. Her yazılımcının projeye başlamadan önce hangi dillerin kullanıldığını araştırması ve o dillerle ilgili bilgi ve becerisini tespit etmelidir. Yazılımlar yapılırken ihtiyaç duyulacak olan dillerin özelliklerini ve kodlama sistemini öğrendikten sonra projeye başlanmalıdır.

İyi bir yazılımcı olmak herkesin hayalidir. Yapılan işin başarıya ulaşması ve tamamen yazılımın yapıldığı dil hakkındaki bilgi ve becerinize bağlıdır. Yazılımcı olmak ilk bakışta kolay gibi görünse de zaman ve emek isteyen bir süreçtir. Ayrıca yazılımcı olduğunuzda projelerinizin geliştirilebilir ve sürdürülebilir olması gerekiyor. Bunun için öğreneceğiniz dilleri ona göre seçmeli ve tek bir dil ile yazılımcı olunmayacağını bilmelisiniz.

Yazılımcı Olmak

Yazılımcı Olmak

Yazılım Dili Öğrenmek

Yazılıma hangi dili öğrenerek başlanmalıdır? Genel bir sorudur ve bu konuda herkes farklı dil seçeneklerini öne çıkartabiliyor. Yazılımlar yapmaya yeni başlayacak olanlar için genelde CSS ve HTML dillerinin öğrenilmesi gerektiği ve bu dillerle başlayabilecekleri bilgisi verilir.

Bu dillerle genelde web tasarımı türü çalışmalarla öğrenme temelinin oluşturulması sağlanıyor. Ancak bu iki dilin bile iyice öğrenilmiş olması yazılımcı olabilmek için yeterli değildir. İyi bir web tasarımı yapabilmeniz için bu iki dilin yanında JavaScript dilini de bilirseniz yazılımcı olmaya başlayabilirsiniz.

Yazılımcı olanların temel olarak bildiği diller bunlardır. Bu dilleri bilen yazılımcı sayısı çok fazla olduğu için iş bulmada yeterli kabul edilmiyor. Yazılımcı olmak ve dil öğrenmek isteyenler, temel dillerin yanı sıra farklı alanlarda kullanılan önemli dilleri de bilmelidir. Java ve C# dillerini öğrenenler nesle yönelimli programlar yapabilecektir.

Yazılım Dili Öğrenmek

Yazılım Dili Öğrenmek

Yazılımcı Nasıl Olunur?

Yazılımcı olabilmek için öğrenmeye ve öğretmeye açık olunmalıdır. Prensip sahibi ve disiplinli olmak önemlidir. İlgi alanlarına göre birkaç dili öğrenme iyi bir yazılımcı olmak için hiçbir zaman yeterli değildir. Kendi projelerinizi geliştirebilmek için ihtiyaç duyulabilecek tüm dilleri öğrenmeniz ve disiplinli bir şekilde çalışmanız gerekiyor.

Yapacağınız projelerin kabul görmesi ve sektörlerde aranan yazılımcı olabilmek için teknolojik gelişmelere göre kodlama yapmanız ve sürekli çaba göstermeniz gerekiyor. Sürekli yeni bir şeyler öğrenmeli, çok iyi bildiğiniz dille ilgili sürekli kendinizi geliştirmelisiniz. Hangi dili öğrenerek yazılımcı olabileceğinizi öğrendikten sonra sürekli öğrenmeye ve çaba göstermeye çalışmalısınız. Öğreneceğiniz dil türleri, yapacağınız çalışmaların ilgi alanlarına göre değişebiliyor. Teknolojik sistemler üzerine çalışma yapmak isteyenler yapılan tavsiyeler arasında ilk sırada python dili yer alabiliyor.

Yazılımcı Nasıl Olunur?

Yazılımcı Nasıl Olunur?

Yazılımcının Özellikleri

Yazılımcı olabilmek ve dilleri öğrenebilmek için kendinizi hazır hissetmeniz ve bu mesleğe gönül vermeniz gerekiyor. Hazır sistemleri kullanan yazılımcılar kendilerini geliştirme konusunda sorun yaşayabilecektir.

Yazılımcıların sürekli kendilerini geliştirmeleri önemlidir. İngilizcenin teknoloji dili olarak kabul edilmesi ve tüm algoritmaların bu dilde hazırlanması kullanıcıların İngilizceyi iyi bilmeleri gerektiğinin önemini ortaya koyuyor. Bu yapılacak çalışmalarla ilgili kodlamaların daha kolay öğrenilmesini sağlayacaktır.

İyi bir yazılımcının özellikleri arasında hazırcı olmamak ve sürekli yenilikler peşinde koşmak yer alıyor. Kendinizi öğrendiğiniz diller konusunda sürekli geliştirmeli, sektörlerin ihtiyaç duyduğu teknolojilere göre yeni yazılımlar yapabilmelisiniz.

Yazılımlarda kullanılacak olan dilleri bilmek iyi bir yazılımcı olmak için her zaman yeterli değildir. Disiplinli, azimli ve öğrenmeye açık olmak kodlamanın ötesinde bir özellik olarak kabul edilir. Örgün ya da online eğitimlere katılarak yeni deneyimler kazanabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yazılımcının Özellikleri

Yazılımcının Özellikleri

Öğrenilmesi Gereken Yazılım Dilleri Hangileridir?

Yazılımcı olabilmek için bu meslek alanlarına ilgi duymanız, neler yapabileceğiniz ya da yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Günümüzde, tüm sektörlerde farklı teknolojiler ve sistemler kullanılıyor.

Her teknolojinin farklı yazılımlarla ortaya çıktığı bilinmektedir. Yazılımcı olmak ve bunu kendisine meslek olarak seçmek isteyenlerin öğrenmesi gereken önemli diller şunlardır:

 • Python,
 • Java,
 • Visual Studio (visual basic, Visual C++ ve Visual C#),
 • Rad Studio (Delphi, C++ Builder),
 • Dev Pascal,
 • Dev C+,
 • Eclipse,
 • Lazarus,
 • Mono Develop,
 • Android Studio,
 • ASP.NET,

Bu dillerin bilinmesi yazılımcılar açısından çok önemlidir. Yazılımların yapılması ve sistemler üzerinde çalıştırılabilmesi için TCP/IP protokolleri hakkında da bilgi sahibi olmak önemlidir. Sektörlerin ihtiyaçlarına göre tüm gelişmeleri takip etmek ve yeni diller öğrenmek daha başarılı çalışmalar yapılmasını sağlayacaktır. İyi bir yazılımcı olabilmek için sektörü takip etmek ve yeni dillere hakim olmak önemlidir.

Öğrenilmesi Gereken Yazılım Dilleri Hangileridir?

Öğrenilmesi Gereken Yazılım Dilleri Hangileridir?

Bilgisayar Programcılığı Eğitimleri

Birçok kişi üniversite eğitimlerini bilgisayarla ilgili bölümlerde yaptıklarında kendilerini yazılımcı olarak görmemelidir. Bu eğitimler yazılımcı olmak için yeterli değildir. Üniversite eğitimleri işin temelini öğrenmeniz ve etiket oluşturabilmeniz için önemlidir. Kendi çabaları ile programcılığı öğrenenler kendilerini alaylı olarak görürler.

Yazılımcı olabilmek için üniversite eğitimi almak şart değildir. Çekirdekten yetişen ve bu alanda kendisini çok iyi yetiştiren çok sayıda yazılımcı bulunuyor. Bilgisayar programcılığı eğitimleri sunan kurumların imkanlarından faydalanarak yeni diller öğrenerek farklı alanlarda kodlamalar yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu eğitim programlarında işin temeli gösterilir ve işe hangi dili öğrenerek başlamanız gerektiği hakkında detaylı bilgi verilir. Dille ilgili başlangıç seviyesinde eğitim aldıktan sonra kendi çabalarınızla kendinizi geliştirebilir, yazılımlarda kullanacağınız dilleri daha iyi öğrenebilirsiniz. Günümüzde internet üzerinden online olarak sunulan çok sayıda eğitim programı var ve bu programları takip ederek yeni diller öğrenebilirsiniz.

Bilgisayar Programcılığı Eğitimleri

Bilgisayar Programcılığı Eğitimleri

Yazılımcıların Çalışma Şartları

İlgi ve çalışma alanınıza göre kodlama yapabileceğiniz dil ve dilleri öğrendikten sonra çalışmaya başlayabilirsiniz. Yazılımcıların çalışma şartları çok yoğundur. Tüm çalışmalar süreklilik ister ve birçok sektör sizin yapacağınız yazılımlara göre planlamalarını yapar. Diğer meslek gruplarında olduğu gibi belirli bir çalışma saat aralığı yoktur. Haftanın 7 günü ve her saat çalışma gerektiren bir meslektir. İşletmeler için çok önemli olan bu meslek grubu, birçok sektörde işletmelerin geleceğini belirliyor.

Yazılımcı olmak için dil öğrenmeye başlayan ve kendisini geliştirenler, isterlerse freelance çalışma yöntemini tercih ederek bağımsız olarak özel çalışmalar yapabiliyor. Öğrenmiş olduğunuz dillerle ilgili deneyim ve bilgi birikiminiz ne kadar çok olursa kendiniz için daha iyi çalışma şartları oluşturabilirsiniz. Çalışma şartlarını iyileştirme ve başarılı olabilmek için sadece eğitim almak yeterli değildir. Düzenli olarak kendinizi geliştirmeniz ve programlama dillerinin tüm özelliklerini öğrenmelisiniz.

Yazılımcıların Çalışma Şartları

Yazılımcıların Çalışma Şartları

İçerik
Chromebook’da Windows Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır?

Google’ın son zamanlarda neredeyse birçok alanda kendini göstermeye başlamasıyla birlikte adını sıkça duyar olduk. En1

3 dk. 80 Okundu
İçerik
Programcılar Neden Linux Kullanır? 

Linux, Windows'tan sonra belki de en popüler işletim sistemi olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak, Linux,1

6 dk. 11 Okundu
İçerik
Windows Movie Maker Nasıl Kullanılır?

Windows Movie Maker Nasıl Kullanılır? Bir Microsoft programı olan Windows movie maker, bilgisayarınızdaki video ve1

3 dk. 36 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 29,127.00
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 29,127.00
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,968.93
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,968.93
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • binance-coinBNB (BNB) $ 293.80
 • binance-coinBNB (BNB) $ 293.80
 • xrpXRP (XRP) $ 0.410683
 • xrpXRP (XRP) $ 0.410683
 • binance-usdBinance USD (BUSD) $ 1.00
 • binance-usdBinance USD (BUSD) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.524789
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.524789
 • solanaSolana (SOL) $ 50.99
 • solanaSolana (SOL) $ 50.99
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.085750
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.085750
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 10.00
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 10.00
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 30.47
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 30.47
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 29,127.00
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 29,127.00
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 1,938.30
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 1,938.30
 • tronTRON (TRX) $ 0.071139
 • tronTRON (TRX) $ 0.071139
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000012
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000012
 • daiDai (DAI) $ 1.00
 • daiDai (DAI) $ 1.00
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.187992
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.187992
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 67.41
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 67.41
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 4.94
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 4.94
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.645398
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.645398
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 6.04
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 6.04
 • ftx-tokenFTX Token (FTT) $ 30.29
 • ftx-tokenFTX Token (FTT) $ 30.29
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 192.22
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 192.22
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 7.01
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 7.01
 • stellarStellar (XLM) $ 0.131604
 • stellarStellar (XLM) $ 0.131604
 • okbOKB (OKB) $ 12.30
 • okbOKB (OKB) $ 12.30
 • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.447368
 • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.447368
 • flowFlow (FLOW) $ 2.92
 • flowFlow (FLOW) $ 2.92
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 10.24
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 10.24
 • moneroMonero (XMR) $ 161.80
 • moneroMonero (XMR) $ 161.80
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 20.29
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 20.29
 • apecoinApeCoin (APE) $ 7.93
 • apecoinApeCoin (APE) $ 7.93
 • uniswapUniswap (UNI) $ 4.97
 • uniswapUniswap (UNI) $ 4.97
 • elrond-erd-2Elrond (EGLD) $ 93.11
 • elrond-erd-2Elrond (EGLD) $ 93.11
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.101963
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.101963
 • vechainVeChain (VET) $ 0.030187
 • vechainVeChain (VET) $ 0.030187
 • theta-fuelTheta Fuel (TFUEL) $ 0.063666
 • theta-fuelTheta Fuel (TFUEL) $ 0.063666
 • magic-internet-moneyMagic Internet Money (MIM) $ 0.994763
 • magic-internet-moneyMagic Internet Money (MIM) $ 0.994763
 • chain-2Chain (XCN) $ 0.109225
 • chain-2Chain (XCN) $ 0.109225
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 7.73
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 7.73
 • axie-infinityAxie Infinity (AXS) $ 22.10
 • axie-infinityAxie Infinity (AXS) $ 22.10
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 7.93
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 7.93
 • compound-ethercETH (CETH) $ 39.60
 • compound-ethercETH (CETH) $ 39.60
 • decentralandDecentraland (MANA) $ 1.06
 • decentralandDecentraland (MANA) $ 1.06
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.72
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.72
 • defichainDeFiChain (DFI) $ 2.92
 • defichainDeFiChain (DFI) $ 2.92
 • the-sandboxThe Sandbox (SAND) $ 1.23
 • the-sandboxThe Sandbox (SAND) $ 1.23
 • fraxFrax (FRAX) $ 0.999820
 • fraxFrax (FRAX) $ 0.999820
 • kucoin-sharesKuCoin Token (KCS) $ 14.39
 • kucoin-sharesKuCoin Token (KCS) $ 14.39
cemre.com