KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Windows 10’da Parola Kaldırma Nasıl Yapılır?

Windows 10, günümüzde kullanılan işletim sistemleri arasında güvenliğe en fazla önem veren olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu sebeple kullanıcılara birbirinden farklı parola oluşturma yöntemi sunuyor. Her kullanıcı cihaza dilediği şekilde parola koyabiliyor. Her ne kadar durum böyle olsa da cihaz içerisinde herhangi bir gizli işlemi olmayan kullanıcılar sürekli olarak açılış ekranında parola girmekten sıkılıyor. Biz de bu noktada sürekli parola girmekten sıkılan kullanıcılar için farklı alternatifler oluşturarak parola kaldırma işlemini gerçekleştirmelerini sağlıyoruz.

Windows 10 Parola Kaldırma Adımları

Windows 10'da Parola Kaldırma Nasıl Yapılır
Windows 10’da Parola Kaldırma Nasıl Yapılır

Windows 10’da parola kaldırma işlemi sadece birkaç adım neticesinde gerçekleştirilebiliyor. Bu sebeple aşağıdaki pratik adımları tek tek uygulamaya özen gösterin. İlk olarak “Çalıştır” bölümünü kullanarak parola kaldırma yolunu deneyin.

1- “Win + R” Kombinasyonuyla “Çalıştır” Bölümünü Açın.

Windows 10’da giriş parolasını kaldırmak için ilk yapmanız gereken işlem ilgili kombinasyonu uygulayıp “Çalıştır” uygulamasını başlatmaktır. Bu uygulama genellikle cihaz içerisinde bazı işlevlerin hazır hale getirilmesini sağlıyor.

2- “Çalıştır” Penceresine Belirtilen Komutu Girin.

Çalıştır” penceresi açıldıktan sonra “netplwiz” komutunu ilgili pencereye girip “Enter” tuşuna basın. Bu adımın ardından parola kaldırma penceresine yönlendirileceksiniz. “Kullanıcı Hesapları” penceresi açıldığında gerçekleştireceğiniz işlem fazlasıyla kolaydır.

3- “Kullanıcı Hesapları” Bölümündeki İşaretlemeyi Kaldırın.

Kullanıcı Hesapları” bölümünde cihazın başlangıcında parola talep edilmesi için bir işaretleme olacaktır. Bu işaretlemeyi kaldırmanız gerekiyor. İlgili işaretleme “Kullanıcılar” başlığı altında yer almaktadır.

Windows 10’da parola kaldırma işlemi bu kadar basit olacaktır. Bir diğer husus ise kullanıcıların parolayı unutması durumunda şifre kaldırma işlemlerinin nasıl yapıldığıdır. Bu gibi hususlarda ne yazık ki parolayı kaldırma olasılığınız olmayacak. Biz de sizlere yardımcı olması amacıyla bir sonraki başlığımızda unutulan bilgisayar parolasını değiştirme işlemini gerçekleştirme adımlarından bahsedeceğiz.

Windows 10’da Giriş Parolamı Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Windows 10’da kullanıcıların en büyük problem yaşadığı süreç cihazı başlatırken kullanılan parolanın unutulmasıdır. Bu parola iki farklı şekilde geri getirilebilir ve bu şekiller doğrudan parolanın türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Yöntem 1: Yerel Hesap Parolasını Unuttum

Windows 10’un son sürümünü kullanan kişiler herhangi bir şekilde cihaz parolasını yanlış girdiğinde doğrudan parola sıfırlama seçeneğiyle karşı karşıya kalacaktır. Bu sebeple ilgili seçeneğe tıkladıktan sonra sıfırlama işlemini kolayca gerçekleştirebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu sizden talep edilen güvenlik sorularını doğru yanıtlamaktır. Aksi halde şifrenizi değiştiremez ve bilgisayarınızı formatlamak zorunda kalırsınız.

Yöntem 2: Microsoft Şifremi Unuttum

Windows 10’da kullanıcı oluşturma bölümünde seçenek olarak sunulan kullanıcı bilgileri kısmında “Microsoft” bilgileri kullanılabiliyor. Bu sebeple ilgili alanda eğer ki bu bilgileri kullanmış ve hesabınızın şifresini unutmuşsanız bu bağlantıyı kullanarak şifre yenileme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu içeriğimizde “Windows’da Parola Sorunları” ile ilgili birçok içeriği sizlerle paylaştık. Her birini dilediğiniz gibi uygulayabilirsiniz.

İçerik
Chrome Silinen Şifreleri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Google Chrome, günümüzün en çok kullanılan internet tarayıcılarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Hangi bilgisayara bakarsak1

3 dk. 41 Okundu
İçerik
Apache Spark Uygulaması Nedir?

Apache Spark uygulaması nedir ? sorusunda pek çok farklı cevaplar bulunsa da işletişim sistemlerinin en1

4 dk. 81 Okundu
İçerik
MacOS ve Windows’da Güncelleştirmeler Nasıl Kontrol Edilir?

Hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan akıllı cihazların ve bilgisayarların güncelliğine olabildiğince dikkat edilmelidir.1

3 dk. 6275 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al