KATEGORİLER

Windows Açılırken Bilgisayarı Yavaşlatan Programlar

Windows 10 kullanıcıları başta olmak üzere buna benzer işletim sistemini kullanan bilgisayar sahiplerinin en çok şikayetçi olduğu konuların başında bilgisayarın yavaş açılması geliyor. Bu sorunun temelinde yatan sebebin bilgisayarı yavaşlatan programlar olduğunu biliyoruz. Bilgisayarın başlangıç ayarlarının yapılandırılmaması durumunda açılışta otomatik birçok program başlatılır ve cihazın yavaş açılması sorunuyla karşılaşılır. Birçok kullanıcı söz konusu programların neler olduğu bilmediği için sorunu çözmekte zorlanıyor. Biz de ilgili içeriğimizde sizlere bilgisayarı yavaşlatan programlar hakkında detaylı bilgiler sunarak bilgisayar hızını arttırma konusunda sizlere yardımcı olacağız.

Bkz: Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri

1- Adobe Programları

Adobe Photoshop, Creative Cloud ve Reader gibi programlar genellikle ofis içerisinde bulunan bilgisayarlarda bulunuyor. Bu bilgisayarlarda herhangi bir yapılandırma uygulanmadığı için başlangıç uygulamaları da otomatik olarak default ayarlarda sunuluyor. Bu sebeple siz de yüksek boyutlu adı geçen programları otomatik başlatma tarafında devre dışı bırakabilirsiniz.

2- Apple Tarafından Yüklenen iTunes, iCloud Tarzı Programlar

Apple, bilgisayar ve telefon entegrasyonunu gerçekleştirmek için bilgisayarlara bazı program kurulumlarını gerekli kılar. Bu programların boyutu büyük olduğu için cihazın yeterli RAM hafızası olmadığı zamanlarda başlangıçta cihazda yavaşlamalar görülür. Hâl böyle olunca siz de direkt olarak ilgili programları başlangıçtan kaldırmakla başlayabilirsiniz.

3- Bulut Depolama Programları (Google Drive, OneDrive vb.)

Bilgisayara kolayca kurulumu gerçekleştirilen bulut depolama programları herhangi bir veri kaybı durumunda sizleri problemlerle karşılaştırmamak için en iyi sonuçları vermektedir. Bu sebeple söz konusu programları kurduktan sonra başlangıçta otomatik açılma özelliğini pasif hale getirmelisiniz. Bilgisayarınız kendine geldikten sonra manuel başlatma yolunu tercih edebilirsiniz. Bu yol cihaz performansını aşırı derecede etkileyecektir.

4- Sohbet Uygulamaları (Skype, WhatsApp vb.)

Bir bilgisayarda iletişimi mümkün kılan Skype, Discord ve WhatsApp gibi uygulamaları otomatik başlatmaya ayarladıysanız çok büyük bir sorunla karşı karşıya kalmışsınız demektir. Bu programlar açılışta arka planda birçok kod parçacığını çalıştırdığı için yavaşlamaya sebep olabilir. Bilgisayarı yavaşlatan programlar arasında bunlara da önem vermeniz gerekmektedir.

Her ne kadar bilgisayarı yavaşlatan programlar hakkında bilgiler versek de bu programların açılışta nasıl devre dışı bırakılacağını bilmeniz gerekiyor. Biz de bir sonraki başlıkta söz konusu işlem adımlarını sizlerle paylaşacağız.

Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakma

Bir önceki başlıkta belirttiğimiz söz konusu bilgisayarı yavaşlatan programları devre dışı bırakmak cihaz performansınızı olumlu yönde etkileyecektir. Bu sebeple aşağıdaki adımları uygulayın.

  • “Görev Çubuğu” bölümüne sağ tıklayın.
  • “Görev Yöneticisi” seçeneğine basın.
  • “Başlangıç” kategorisine girin.

Hangi programı kapatacaksanız üzerine sağ tıklayıp “Devre Dışı Bırak” seçeneğine dokunun. Bu işlemlerin ardından artık kapattığınız programlar bilgisayar açılırken otomatik bir şekilde başlamayacaktır. Her adımı eksiksiz olarak uygulamak sorunun çözümüne ulaşmak için yeterli olacaktır. Bu adımları uygularken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız yorum bölümünden bizimle sorularınızı paylaşabilir ve detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Nedir
Twitter Spaces Nedir? Clubhouse’a Rakip Olabilir mi?

Clubhouse çılgınlığı almış başını gidiyor. Tabii bunu duyan Twitter boş durur mu? Durmaz. Hemen meseleye1

3 dk. 19336 Okundu
İçerik
Windows 10 Pro ve Enterprise: Farklar Nelerdir?

Evinde, ofisinde yada sürekli gitti yerlerde bir bilgisayara sahip olan kişilerin Windows işletim sistemine fazlasıyla1

2 dk. 4 Okundu
Nedir
Windows 10’da Zamanlanmış Görev Oluşturma Nasıl Yapılır?

Her insan günlük hayatında fazlasıyla yoğun olabilir. Bu yoğunluğun arasında bilgisayarınızda yapmanız gereken işlemlere zaman1

3 dk. 7138 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.