KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Windows 10 Başlangıç Sesi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Windows XP ile hayatımıza giren açılış sesleri Windows’un neredeyse birçok sürümünde karşımıza çıkıyor. Birçok kişi açılış seslerini fazlasıyla seviyor olsa da bazı kişiler bu sesten rahatsız olarak yenisiyle değiştirmek istiyor. Bu gibi durumlarda söz konusu işletim sisteminin sınırsız bir değişiklik hakkı tanıması sizleri fazlasıyla memnun etmeye yetiyor diyebiliriz. Biz de bu içeriğimizde Windows 10 başlangıç sesi değiştirme işleminin nasıl gerçekleştirildiğini bilmeyen kullanıcılar için detaylı bir rehber sunumu gerçekleştireceğiz.

Bkz: Windows 10 Yüksek Performans Yok Sorunu ve Çözümü

Windows 10’da Açılış Sesi Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

Windows 10 kullanıcıları genellikle başlangıç sesi değiştirme işlemini gerçekleştirmeden önce cihazından başlangıç sesine dair herhangi bir belirti gelmediğini farkediyorlar. Bu sebeple söz konusu olayın bir sorundan kaynaklandığını düşünerek internetten araştırma yapıyor. Her ne kadar durum böyle olsa da söz konusu durumun hiçbir şekilde sorundan kaynaklanmadığını, sadece yaptığınız bir ayardan dolayı karşınıza çıktığını görebilirsiniz. Bu başlık altında da detaylardan bahsedeceğiz.

Windows 10’da açılış sesi çıkmıyor sorunu çözümü aslında birkaç adım neticesinde ortadan kaldırılıyor. Bu sorunun ortaya çıkmasının en önemli sebebi cihaz içerisinde “Hızlı Başlatma” özelliğinin aktif halde bulunuyor olmasıdır. Bu özellikten dolayı da açılış sesiniz duyamazsınız.

 • “Başlat > Denetim Masası > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri” yolunu takip edin.
 • “Güç Düğmesinin Yapacaklarını Seçin” butonuna tıklayın.
 • “Şu Anda Kullanılmayan Ayarları Değiştir” seçeneğine dokunun.
 • “Hızlı Başlatmayı Aç” seçeneğinin başındaki kutucuğa basın.

Bu işlemlerin ardından Windows 10’da başlangıç sesinin çıkmamasına sebep olan sorunu rahatlıkla çözmüş olacaksınız.

Windows 10 Başlangıç Sesi Değiştirme Adımları

Windows 10’da başlangıç sesi çıkmıyor sorununun çözümlerine göz attıktan sonra artık başlangıç sesi değiştirme işlemlerini gerçekleştirme zamanınız gelmiş demektir. Bu bağlamda söz konusu sesi güncellemek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • “Başlat > Sistem Seslerini Değiştir” yolunu takip edin.
 • “Windows Başlangıç Sesi Çal” kutucuğuna tıklayın.
 • “Gözat” butonuna basın.
 • “VAV” uzantılı açılış sesinizi seçin.
 • “Test” seçeneğine basarak yeni sesinizi test edin.

Bu işlem adımlarının ardından eğer ki Windows 10 başlangıç sesi değiştirme işlemi başarılı olduysa “Uygula” butonuna basarak işlemleri sonlandırın. Her adım aslında bilgisayarla uzaktan yakından ilişkisi olan kişiler için fazlasıyla basittir. Bu sebeple de herhangi bir sorunla karşılaşmadan başlangıç sesini değiştirebilirsiniz.

Bu içeriğimizde Windows 10 başlangıç sesi değiştirme işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğini sizlere detaylı bir şekilde anlattık. Her adımı eksiksiz uygulayarak ilgili değişikliği rahatlıkla yapabilirsiniz.

İçerik
Windows 10’da Geçici Dosyalar Nasıl Temizlenir?

Windows 10’a hâkim olan kullanıcılar cihaz içerisinde depolama alanı açmak istediğinde “Geçici Dosyalar” adlı bir1

3 dk. 28 Okundu
İçerik
Windows Movie Maker Kullanımı

Windows Movie Maker Kullanımı , Teknolojik gelişmelerin hızlı yaşandığı günümüzde birçok uygulama ile yazılım firmaları1

3 dk. 17 Okundu
İçerik
Windows 10’da Ekran Görüntüsü Almak için En İyi 5 Program 2021

Windows 10'da Ekran Görüntüsü Almak için En İyi 5 Program 2021, işletim sistemine sahip olan1

2 dk. 16580 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al