KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Bilgisayarda Yüksek Performans (Nihai Performans) Modu Nasıl Açılır?

Microsoft, Windows 10 işletim sistemine 1803 numaralı güncellemeyle birlikte yeni bir yüksek performans modu getirdi. Bu mod; işletim sistemi içerisinde yapılan minik işlemlerle ortaya çıkan gecikmeleri ortadan kaldırmak için mükemmel bir performans sunuyor. Bu sebeple ilgili performans modunu devreye aldığınızda güç performansında artış gözlemlenirken aynı orantıda pil performansında düşüşler gerçekleşmektedir. Hâl böyle olunca ne yazık ki laptop kullanıcıları ilgili güncellemeden pil performansını düşürmesinden dolayı memnun kalmadı. Biz de masaüstü cihaz kullanan kişiler için söz konusu güncellemeyle birlikte gelen “Nihai Performans” adı verilen modun nasıl aktifleştirileceğiyle ilgili bilgileri bu içeriğimizde sizlere sunuyoruz.

Windows 10’de Nihai Performans (Yüksek Performans) Modu Nasıl Aktifleştirilir?

Windows 10’da yüksek performans moduna geçiş yapmak istiyorsanız öncelikle cihazınızın 1803 numaralı güncellemeyi alıp almadığını kontrol etmelisiniz. Bu güncelleme eğer ki orijinal bir yazılım kullanıyorsanız büyük olasılıkla cihazınıza uygulanmış olacaktır. Bunun ardından aşağıdaki adımları uygulayarak ilgili modu aktifleştirebilirsiniz.

 • Windows + R” kombinasyonunu uygulayın ve “Çalıştır” uygulamasını başlatın.
 • İlgili alana “cmd” yazın ve “Enter” tuşuna basın.
 • Komut İstemi” penceresine “winver” yazın ve tekrardan “Enter” tuşuna basın.

Bu komutu girdiğinizde “Windows Hakkında” adlı bir pencere açılacak ve pencere içerisinde yazan bilgilerde cihazınızın sürümü görüntülenecektir. 1803 güncellemesi var ise aşağıdaki adımları uygulayarak işlemlere devam edin.

 • Komut İstemci” ekranına şu kodu yazın; “powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61” ve “Enter” tuşuna basın.
 • Denetim Masası > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri” yolunu takip edin.
 • Pil Ölçerde Kullanılan Planlar > Nihai Performans” adımlarını uygulayın.

Bu aşamada “Nihai Performans” özelliğini işaretlerseniz cihazınız son performansta çalışmaya devam edecektir.

Nihai Performans Özelliğinde Plan Ayarlarını Değiştirme

Windows 10’da son gelen güncellemeyle birlikte kullanıma sunulan “Nihai Performans” moduna geçiş yaptığınızda cihazınızda bir önceki süreçte kayıtlı olan kapak hareketleri ve uyku moduna geçme süresi ayarları sıfırlanacaktır. Hâl böyle olunca aşağıdaki adımları uygulayarak ilgili ayarları tekrardan yapılandırabilirsiniz.

 • Nihai Performans” bölümünün karşısındaki “Plan Ayarlarını Değiştir” seçeneğine dokunun.
 • Ekranı Kapat” ve “Bilgisayarı Uyku Moduna Geçir” sürelerini kendinize göre ayarlayın.

Eğer ki cihazınızdan alacağınız verimi arttırmak istiyorsanız en alt kısımdaki “Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir” butonuna tıklayarak gelişmiş ayarları yapılandırın.

Nihai Performans Modunda Pil Tüketimi Ne Kadar Olur?

Windows 10’da en üst performansı alabileceğiniz “Nihai Performans” özelliği cihazınızın sunmuş olduğu özelliklerden tam anlamıyla faydalanmanızı sağlayacağı için doğrudan pil tüketimine olumsuz etkiler sunacaktır. Bu etkiler doğrultusunda gerekli yapılandırmaları yapmazsanız ekran kullanım süreniz de doğrudan düşecektir.

Bu içeriğimizde “Windows 10 Nihai Performans Modu Nasıl Açılır” ile ilgili işlem adımlarından bahsettik. Tüm adımları size anlatıldığı gibi uygulamaya özen göstererek işlemleri kısa süre içerisinde tamamlamaya yoğunlaşın. Bu adımları uygulamak herhangi bir teknik bilgi gereksinimi duymadığı için cihazınızın performansını rahatlıkla arttırabilirsiniz.

İçerik
Windows 10 Wifi Şifresi Öğrenme ve Şifre Değiştirme

Windows 10 Wifi Şifresi Öğrenme ve Şifre Değiştirme , Windows sistemi belirli dönemlerde getirdiği güncellemeler1

4 dk. 20 Okundu
İçerik
Chrome Silinen Şifreleri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Google Chrome, günümüzün en çok kullanılan internet tarayıcılarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Hangi bilgisayara bakarsak1

3 dk. 63 Okundu
İçerik
Windows 10’da Depolama Alanı Açmak İçin Hangi Klasörler Silinmelidir?

Windows 10, depolama alanı konusunda günümüzün popüler işletim sistemleri arasında en düşük performansa sahip olanıdır.1

3 dk. 51 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al