KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Windows 10 Pro ve Enterprise: Farklar Nelerdir?

Evinde, ofisinde yada sürekli gitti yerlerde bir bilgisayara sahip olan kişilerin Windows işletim sistemine fazlasıyla aşinadır. Her detayında mükemmellik bulunan bu işletim sisteminin birden fazla farklı türü bulunuyor. Birçok kullanıcı özellikle işletim sistemi içerisinde kısıtlamalarla karşılaştığında bu kısıtlamaların sebebinin işletim sisteminin sürümünden kaynaklı olduğunu bilmelidir. Biz de özellikle günümüzde yoğun olarak kullanılan Windows Enterprise ve Windows 10 Pro arasındaki farklarla alakalı bilgileri sizlere aktarırken konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Bkz: Windows 10 Ayarlar Uygulamasını Sıfırlama

Windows 10 Pro ve Enterprise Hakkında İlk İzlenim

Windows 10 Pro ve Enterprise Farklar Nelerdir 1
Windows 10

Windows 10 Pro olarak bilinen sürüm işletim sisteminin en güncel hali desek yeridir. Bu sürümde işletim sistemini sınırsız bir şekilde kullanabiliyor, tüm ayrıcalıklarından faydalanabiliyorsunuz. En temel anlatımıyla bu şekilde olduğunu belirtebiliriz.Bu bağlamda söz konusu sürümün Uzaktan Masaüstü, BitLocker, Hyper – V ve kurumsal işletmeler için özel olarak tasarlanmış özelliklere de sahip olduğunu belirtelim.

 Hangisini seçeceğiniz konusunda net bir karar veremiyorsanız; işletim sistemini neredeki bilgisayarda kullanacağınıza karar vermelisiniz. Eğer ki evde kullanmak istiyorsanız Windows 10 Pro sürümü sizin için fazla gelecektir. Hal böyle olunca doğrudan Windows 10 Home sürümüne yönelebilirsiniz.

Windows 10 Enterprise Özellikleri

Windows 10’un sürekli olarak güncelleme aldığını göz önünde bulundurursak ev içerisinde bilgisayar kullanımı gerçekleştiren kullanıcıların en düşük sürümden dahi maksimum performans alabileceğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda ilgili sürümün özellikleri aşağıda maddeler halinde sizinle paylaşılıyor.

1- Kurumsal Sanallaştırma

Windows 10 Enterprise, aynı Pro sürümünde olduğu gibi işletmeler için tasarlanmıştır ve bunun yanı sıra sanallaştırma özelliklerine sahiptir. Microsoft Application Virtualization adı verilen sistemde şirket çalışanları isterse çalışmalarını sanal ortamlarda devam ettirebiliyor.

2- Diğer İş Araçları

Windows 10 Enterprise sürümünde kullanıma sunulan araçların neredeyse tamamı günlük kullanım için sizleri fazlasıyla zorlayabilir. Bu sürümde bilgisayarın işlemci çekirdekleri üzerine fazlasıyla yük birikeceği için günlük kullanımda bazı problemler karşılaşabilirsiniz. Bu araçları kontrol ettiğinizde tamamıyla iş kullanımı için yeterli olduğunu göreceksiniz.

Windows 10 Bilgisayarımda Pro mu Enterprise mi Kullanmalıyım?

Windows 10 bilgisayarınız bulunuyorsa her adımda sizlere bahsettiğimiz gibi kullanacağınız sürümü tamamıyla kullanımınıza göre değerlendirmelisiniz. Biz genellikle eğer ki bilgisayarını iş için kullanmayan kişilere doğrudan Pro sürümünü kullanabileceğini söylüyoruz ancak tabii ki bu konuda tercihin tamamıyla size kaldığını söyleyebiliriz.

Bu içeriğimizde Windows 10 Pro ve Windows 10 Enterprise sürümleri arasındaki farklardan bahsederek hangisini kullanmanız gerektiği konusunda sizlere bilgi aktarımı sağladık. Hâl böyle olunca kararlarınızı tamamıyla kendiniz vermelisiniz.

İçerik
Windows 10 Güvenlik Duvarı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 güvenlik duvarı kapatma ve açma işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak kişisel bilgisayarı koruma1

3 dk. 24 Okundu
İçerik
Windows 10 Yüksek Performans Yok Sorunu ve Çözümü

Windows 10’da yeni gelen güncellemelerle birlikte birçok performans artışı gerçekleştirildiğini rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. Bu sebeple de1

2 dk. 77 Okundu
İçerik
Google Chrome’da Kayıtlı Şifreleri İçe ve Dışa Aktarma Nasıl Yapılır?

Google Chrome, günümüzde birçok bilgisayarda yer alan ve severek kullanılan internet tarayıcılarından biridir. Hem kullanışlı1

3 dk. 15838 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al