KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Windows 10 Ayarlar Uygulamasını Sıfırlama

Windows 10’da yer alan “Ayarlar” uygulaması klasikleşmiş olan “Denetim Masası” bölümünün daha gelişmiş halidir. Yeni görünümle birlikte cihaz içerisinde arayıp bulamadığımız, kontrol altında tutamadığımız ve buna benzer işlemleri gerçekleştiremediğimiz işlemleri rahatlıkla yapmamızı sağlamaktadır. Her kullanıcı gibi siz de Windows 10 bilgisayarınızda söz konusu özelliği rahatlıkla kullanabilir ve cihazınızı sıfırlamaktan tutun olası bir sorunun çözümüne kadar tüm işlemleri buradan gerçekleştirebilirsiniz. Bu içeriğimizde “Ayarlar” uygulaması içerisinde değişiklikler yapan kullanıcıların yaptığı değişiklikleri geri almak için “Ayarlar Uygulamasını Sıfırlama” konusunda ne yapması gerektiğinden en detaylı şekilde bahsedeceğiz.

Bkz: Windows 10 Ayarlar Açılmıyor Sorunu

Windows 10 Ayarlar Uygulamasını Sıfırlama

Windows 10 Ayarlar Uygulamasini Sifirlama 1

Windows 10’da değiştirdiğiniz ayarları tekrardan eski haline getirmek için yapmanız gereken işlemler aslında fazlasıyla basittir. Birçok kullanıcı bilgisayar kullanmaya tam anlamıyla hakim olmadığı için söz konusu işlemi nasıl gerçekleştireceğini bilmiyor. Biz de bu konuda kullanıcılarımıza gerekli bilgi aktarımını sağlıyoruz.

  1. “Başlat” bölümüne giriş yapın.
  2. “Ayarlar (Dişli Çark)” simgesine dokunun.
  3. “Uygulama Ayarları” bölümüne girin.
  4. “Sıfırla” kategorisine girin.
  5. “Ayarları Sıfırla” butonuna dokunun.

Bu işlem adımlarının ardından söz konusu bölüm anında sıfırlanacak ve bugüne kadar yapmış olduğunuz değişikliklerin tamamı silinecektir. Konuyu biraz daha detaylandırmak amacıyla seri anlatıma geçiş yapalım.

1- “Başlat” Bölümüne Giriş Yapın.

Her kullanıcı bilgisayar kullanmayı çok iyi bilse de bilmese de “Başlat Menüsü” ile günün her bölümünde karşı karşıya kalabilir. Bunun en önemli sebebi bilgisayarı kapatmak için bile ilgili alana girmeniz gerekiyor. Bu alan genellikle temel fonksiyonların gerçekleştirildiği yerdir. “Ayarlar” uygulamasında işlem yapmak için de aynı şekilde buraya giriş yapmalısınız.

2- “Ayarlar (Dişli Çark)” Simgesine Dokunun.

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınızda “Ayarlar” bölümüne ulaşmanın birden fazla yolu olsa da en kolay yollarından biri ilgili alana giriş yapıp oradan gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz. Masaüstünün sol alt köşesinde yer alan “Windows” simgesine tıklayın, ardından sol tarafta bulunan “Dişli Çark” simgesine dokunun.

3- “Uygulama Ayarları” Bölümüne Girin.

Windows 10’da yeni görünümle sizleri karşılayacak olan “Ayarlar” penceresinin sol tarafında bazı seçenekler bulunmaktadır. Bu seçenekler arasından “Uygulama Ayarları” alanına dokunun. Bu alana tıkladıktan sonra artık gerçekleştireceğiniz işlemler daha kolay bir hal alacaktır.

4- “Sıfırla” Kategorisine Girin.

Bilgisayarınıza “Windows 10” işletim sistemini yüklemiş olduğunuz ilk günden bu yana “Uygulamalar” bazlı yaptığınız değişiklikler cihaz hafızasında tutularak belirli zaman dilimlerinde sizlerin karşısına çıkarılmaktadır. Bu sebeple de tek bir sıfırlama işleminde tüm ayarların ortadan kaldırılacağını bilmeniz gerekiyor.

5- “Ayarları Sıfırla” Butonuna Dokunun.

“Sıfırlama” kategorisi içerisinde yer alan “Ayarları Sıfırla” butonu bilgisayar içerisindeki herhangi bir dosyayı etkilemeyecek olup, sistemin çalışmasında gerekli olan ayarların ortadan kaldırılmasında sizlere yardımcı olacaktır. Bu sebeple doğrudan ilgili alandan sıfırlama işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bu içeriğimizde “Windows 10 Uygulama Ayarları Sıfırlama” konusunda takip etmeniz gereken adımlar hakkında sizlere detaylı bilgiler aktardık.

İçerik
Windows ‘Uygulamanızda İşlenmemiş Özel Durum Oluştu’ Hatası ve Çözümü

Windows 10 ve daha düşük işletim sistemli bilgisayarlarda kullanıcıların zaman zaman karşılaştığı problemlerden biri de1

2 dk. 85 Okundu
İçerik
Google Drive ve OneDrive Otomatik Yedekleme Nasıl Açılır?

Google Drive ve OneDrive gibi bulut depolama sistemleri çoğu zaman hepimiz için hayat kurtarıcı olabiliyor.1

3 dk. 42 Okundu
İçerik
Ktunnel 2021

Ktunnel 2021 yılında en çok aranan içeriklerden biridir. Ülkemizde internet kullanımı yaygındır. Bunun yanında bazı1

3 dk. 412 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.