KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Windows 10 Bilgisayar Kilitleme Nasıl Yapılır?

Windows 10, bilgisayar kilitleme özelliği başta olmak üzere buna benzer birçok özelliği bizlere sunarak güvenlik konusunda herhangi bir problem yaşamamızı sağlamaktadır. Bu da ilgili işletim sisteminin kişisel güvenlik hassasiyetine bakıldığında ne kadar mükemmel olanaklar yattığını görmemizi sağlıyor. Bir kullanıcı olarak bakıldığın bu özelliğin nasıl kullanıldığını, cihazda ilgili işlemlerin nasıl gerçekleştirildiğini sizlere içeriğimizde farklı yöntemlerle anlatacağız. Bu yöntemlerin arasından dilediğinizi değerlendirebilirsiniz.

Bkz: Windows 10 Kendiliğinden Uyku Moduna Geçiyor, Çözümü Nedir?

Yöntem 1: “Başlat Menüsü” İle Bilgisayar Kilitleme

Windows 10 bilgisayar kilitleme işlemlerinin en basit ve en hızlı yolu “Başlat Menüsü” bölümünü kullanmaktır. Bu bölümü kullanarak cihazı kilitlemek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • “Windows” simgesine tıklayın.
 • “Kullanıcı” simgesine dokunun.
 • “Kilitle” seçeneğine basın.

Bu işlem adımları cihazın kilitlenmesine ve herhangi bir işleme kapalı hale gelmesine sebep olacaktır.

Yöntem 2: Klavye Kısayolu İle Bilgisayarı Kullanıma Kapatma

Windows 10 ile tam uyumlu çalışan bir klavyeniz varsa birçok işlemi de bu klavye aracılığıyla sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işlemlerin başında bilgisayarı kilitleme geliyor. “Windows + L” tuş kombinasyonuna tıkladığınızda bilgisayar anında kilitlenecek ve sizden açılmak için şifre talep edilecektir. Burada dikkat edeceğiniz en önemli husus ilgili kombinasyon cihazı tamamen kapatmaya değil, kilitli moda almaya yardımcı oluyor.

Yöntem 3: Görev Yöneticisi Kullanarak Bilgisayar Kilitleme

Windows 10 Bilgisayar Kilitleme Nasil Yapilir 2
Windows 10 Bilgisayar Kilitleme

“Görev Yöneticisi” herkesin de bildiği gibi cihazla ilgili işlemlerin kolayca yapıldığı pencerelerden biridir. Bu sebeple cihazı kilitleme ya da buna benzer işlemleri gerçekleştirmek için “CTRL + ALT + DEL” kombinasyonunu uygulayarak ilgili alana girmelisiniz. Bu alana girmek için ayrıca “Başlat Menüsü” içerisine “Görev Yöneticisi” yazabilirsiniz. Her iki yöntemle de başarılı bir giriş sağlayabileceksiniz.

 • “Görev Yöneticisi” penceresinde “Kullanıcılar” sekmesine geçin.
 • “Kullanıcı İsmi” üzerine sağ tıklayın.
 • “Bağlantıyı Kes” seçeneğine basın.

Bu işlemlerin ardından cihazınız kilitlenecek ve herhangi bir işlem yapmaya izin vermeyecektir. Ta ki siz cihazın şifresini girip tekrardan başlatana kadar.

Yöntem 4: Komut İstemi Penceresiyle Bilgisayarı Kilitleme

“Komut İstemi” ve “Çalıştır” penceresi cihaz içerisindeki komutların aktifleştirilmesiyle çalışmaktadır. Bu sebeple aşağıdaki işlemleri takip ederek ilgili alanlardan bilgisayarı kapatmayı tercih edebilirsiniz. Her ne kadar bunlar da bir yöntem olsa da birçok kullanıcı tarafından tercih edilmemektedir.

 • “Başlat > Komut İstemi” yolunu takip edin.
 • “Rundll32.exe user32.dll, LockWorkStation” yazın.
 • “Enter” tuşuna basın.

Bu işlemlerin ardından cihazınız otomatik olarak kilitlenecektir.

Yöntem 5: Kısayolla Bilgisayarı Kilitleme

Birçok kişi tarafından tercih edilen en basit yollardan biridir. Bu yöntemde cihazı kilitlemek için masaüstüne bir kısayol oluşturuyor ve kısayola çift tıklayarak kilitleme işlemini gerçekleştiriyorsunuz.

 • Masaüstüne sağ tıklayın.
 • “Yeni > Kısayol” yolunu takip edin.
 • “Rundll32.exe user32.dll, LockWorkStation” yazın.
 • “İleri” diyerek işlemleri tamamlayın.

Bu içeriğimizde bilgisayarı kilitleme işlemi için kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsettik. Her birini detaylandırarak kullanabilir ve cihazınızda deneyimleyebilirsiniz. Her kullanıcı için güvenlik bir adım önde olacağı için güvenliğinizden endişe duyduğunuz durumlarda cihazınızı kilitlemeyi unutmamalısınız.

İçerik
Pixlr Uygulaması Nedir?

Pixlr uygulaması son dönemlerde oldukça ilgi çeken ve birçok kullanıcı tarafından tercih edilen fotoğraf düzenleyici1

4 dk. 29 Okundu
İçerik
Windows 10’da Kopyala Yapıştır Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Windows 10’da stabil olarak çalışmasını sürdüren bir işlevin tam lazım olduğu anda çalışmamaya başlaması fazlasıyla1

3 dk. 66 Okundu
İçerik
Zoom Bekleme Odası Nasıl Kapatılır?

Zoom Bekleme Odası Nasıl Kapatılır? programının eğitimde kullanılmaya başlamasından bu yana toplantılara davetsiz misafirlerin katılması1

1 dk. 18796 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al