KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Irql not less or equal hatası çözümü windows 10

Irql not less or equal hatası bir sürücü hatasıdır. Sistem yadad herhangi bir sisteme ait donanıma gelmiş olan güncellemenin yüklenmesi sırasında internet bağlantınızın kopuk tekrar bağlanması gibi aklımıza gelmeyecek olaylardan bu sorunlara kapı açılıyor.

Örnek olarak internet bağlantımızın kopup tekrar bağlanması sürücü veya donanıma gelen güncellemenin yüklenmesi sırasında yüklenen güncellemede kodlamsal hatalara sebep olur ve yüklenme doğru şekilde ilerlemez.

Uyumsuz bir sürücü yüklemek yine aynı şekilde bu hatayı almanıza sebebiyet verir. Gereksiz her türlü sürücüden kaçınmanız gerekir gerekli veyahut gereksiz olmasını nasıl anlayabilirim diyorsanız da kesinlikle kafanıza göre sürücü yüklemesi ya da güncelleme yapmayarak bu olaya engel olabilirsiniz.

Gereksiz olan her yüklenmiş güncelleme size uyumsuz ve yanlış sürücüler yükletebilir. Birçok bilgisayar mühendisinden güncelleme üzerinden zaman geçsin daha sonra yükleyin gibi cümleler duyabilirsiniz. Sebebi iste bu tarz hataların alınabileceği ve güncellemeyi veren ekibin bu hataları fix hale getirmesini beklememizi istemeleridir.

Bu hata neden olur

Irql not less or equal hatası genel olarak yeni oyun yüklemelerinde ortaya çıkan bir şikâyet oluyor. Sebebi ise bahsettiğimiz şekilde gereksiz ya da uyumsuz sürücülerin yüklenmesinden kaynaklı dır. Oyunlar sürekli güncelleme alan ve yeni sürücüleri bilgisayarınızda misafir eden programlardır.

Herhangi yeni nesil bir oyunu yüklediğiniz sırada ram ya da ekran kartınızın eski olması sebebiyle desteğini kesmiş olabilir. Yeni erkan kartları ve ram’ ler için sürücü üretimi ve güncellemesi yaparlar. Aynı şekilde yüklemenizi isterler.

Siz bu güncelleme ile bilmediğiniz birçok sürücüyü indirmiş olursunuz. Ekran kartı ve ram’ leriniz sürücüler ili uyum sağlayamaz ya da sizin bilgisayarınız için hatalı sürücü barındıran bir güncelleme ise sürekli şekilde Irql not less or equal hatası almaya başlarsınız.

Bu hata genel olarak oyun ya da program açıldıktan sonra devreye girer ve mavi ekran üzerinde yazılar görürsünüz. Aynı şekilde oyun veyahut programın arka planda çalışması halinde yine bu hatayı alabilirsiniz ve aynı şekilde mavi erkan karşınıza çıkar. Mavi ekran hatası bilgisayarınıza ciddi zararlar verebilir.

Irql not less or equal hatası çözümü windows 10

Irql not less or equal hatası çözümü windows 10

Irql not less or equal hatası nasıl çözülür

Irql not less or equal hatası basit yöntemler ile çözülebilen bir hata dır ve korkmanızı gerektirecek bir sorun değildir. En azından bir trojan ya da 3. parti kötü bir yazılım değildir. Birkaç teknik ile bilgisayarınızın bu hayatı almasını durdurabilirsiniz.

Sizlere sunacağım çözüm adımlarını tek tek uygularsanız geriye hiçbir sorun kalmayacaktır. Tekrar bilgisayarınızı düzenli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

  1. Aygıt yöneticisini çalıştırmanız gerekiyor.

Aygıt yöneticisine ulaşmak için windows simgesinin bulunduğu başlat tuşu ile r tuşlarına aynı anda basmanız gerekir “windows tuşu + r” ve ekranımızın sol alt kısmına “çalıştır” menüsü gelecek.

Gelen menüye ise “devmgmt.msc” yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.

  1. Ağ bağdaştırıcı adımlarını geri yüklememiz gerek

Sistemde kullandığınız ağ bağdaştırıcınız otomatik olarak win10 tarafından güncelleme alır ve bu durum yanlış ya da gereksiz sürücülerin yüklenmesine sebep olabilir bunu eskin haline çevirecek ve sorunun çözülmesine biraz daha yaklaşacağız.

Sisteminizde olan ağ bağdaştırıcıyı seçerek “gelişmiş “ kısmından “sürücü” sekmesinden “eski sürücüye geri dön” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bu şekilde önceki ağ bağdaştırıcı sürümüne hatasız şekilde geri dönüş sağlamış olacağız.

  1. Ekran kartı sürücülerini eski sürüme çevirmemiz gerekli

Ağ bağdaştırıcının aldığı ve sorun çıkardığı güncellemler gibi ekran kartımızda aynı hata ile karşımıza çıkabilir. Yüklediği sürücülerin eski sorunsuz sürücüler ile değiştirilmesi gerekiyor.

Açmış olduğumuz aynı panel üzerinden “görüntü bağdaştırıcıları” seçeneğine çift tıklıyoruz. Önümüze gelen pencerede “genel” kısmında bulunan “sürücü” seçeneğinden “sürücüye geri dön” seçeneğini seçiyoruz. Bu şekilde daha önceki sürücüye dönüş oluyoruz.

  1. Şimdi ise otomatik başlayan yazılımları durdurma kaldı

Bilgisayarınızı açtığınız anda arka planda birçok yazılım çalışmaya başlar ve güncellemeler ile sürücüleri yükleme işine koyulur. Bunun önüne geçmemiz gerekli. Şimdi öncelikle görev yöneticisi menüsünü açıyoruz.

Açtığımız pencerede “başlangıç” sekmesini üst sekmeler kısmından görebilirsiniz. Oraya tıklıyoruz. Ve bu kısımda gördüğünüz etkin olan tüm yazılımları devre dışı bırakabilirsiniz. Antivirüs için olan yazılımları devre dışı bırakmanızı önermiyoruz. Bu yazılımlar size ihtiyacınız olan güvenliği sağladıkları için onlara dokunmanıza gerek yok.

Bu adımları tek tek yapmış olmanız durumunda hatanızın giderilmiş olması gereklidir.

İçerik
Windows 10 Kablosuz Ağ Önceliğini Değiştirme [Programsız]

Windows’un 7 sürümüyle birlikte kullanıcılara sunduğu ağ önceliği seçeneği 8.1 sürümünün çıkmasıyla birlikte kullanışlılığını kaybetti1

3 dk. 1619 Okundu
İçerik
Google Chrome Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır?

Google Chrome, ülke değiştirme konusu birçok kişi tarafından merak edilen işlemlerin arasında yer alıyor. Bu1

3 dk. 199 Okundu
İçerik
EN GÜÇLÜ İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI

EN GÜÇLÜ İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI , İnsansız hava araçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte savaşlarda tank, zırhlı1

4 dk. 26 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
tiktok takipçi satın al instagram takipçi satın al