KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Uyuz Hastalığı Ne Kadar Sürer?

Uyuz Hastalığı Ne Kadar Sürer? Uyuz, insan kaşıntı akarı tarafından derinin istilasıdır. Mikroskobik uyuz, yaşadığı ve yumurtalarını bıraktığı derinin üst tabakasına yuva yapar. Uyuzun en yaygın belirtileri yoğun kaşıntı ve sivilce benzeri deri döküntüsüdür. Uyuz akarı genellikle uyuz olan bir kişiyle doğrudan, uzun süreli, ciltten cilde temas yoluyla bulaşır.

Uyuz hastalığı dünya çapında bulunur ve tüm ırklardan ve sosyal sınıflardan insanları etkiler. Uyuz, vücut ve cilt ile yakın temasın sık olduğu kalabalık koşullarda hızla yayılabilir. Bakım evleri, uzun süreli bakım tesisleri ve hapishaneler gibi kurumlar genellikle uyuz salgınlarının olduğu yerlerdir. Çocuk bakım tesisleri de yaygın bir uyuz istilası bölgesidir.

Kabuklu Uyuz Nedir?

Kabuklu uyuz, bağışıklık sistemi zayıflamış (zayıf bir bağışıklık sistemine sahip), yaşlı, engelli veya zayıflamış bazı kişilerde ortaya çıkabilen şiddetli bir uyuz şeklidir. Norveç uyuzu olarak da adlandırılır. Kabuklu uyuz olan kişilerde çok sayıda uyuz akarı ve yumurta içeren kalın deri kabukları vardır. Kabuklu uyuz olan kişiler, diğer kişilere çok bulaşıcıdır ve hem doğrudan ciltten cilde temas yoluyla hem de giysileri, yatak takımları ve mobilyaları gibi eşyaların kirlenmesi yoluyla istilayı kolayca yayabilirler. Kabuklu uyuz olan kişiler, karakteristik kızarıklık veya kaşıntı (kaşıntı) gibi uyuzun olağan belirti ve semptomlarını göstermeyebilir. Kabuklu uyuz olan kişiler, uyuz salgınlarını önlemek için istilalarına karşı hızlı ve agresif tıbbi tedavi görmelidir.

Kabuklu Uyuz

Kabuklu uyuz

Enfestasyondan Ne Kadar Sonra Uyuz Belirtileri Başlar?

Bir kişi daha önce hiç uyuz yaşamamışsa, semptomların gelişmesi 4-8 hafta sürebilir. Henüz semptomları olmasa bile, istila edilmiş bir kişinin bu süre zarfında uyuz yayabileceğini hatırlamak önemlidir. Daha önce uyuz geçirmiş bir kişide, semptomlar genellikle maruziyetten çok daha erken (1-4 gün) sonra ortaya çıkar.

Uyuz Hastalığı 2

Uyuz Hastalığı 2

Uyuz İstilasının Belirtileri Nelerdir?

Uyuzun en yaygın belirti ve semptomları, özellikle geceleri yoğun kaşıntı (kaşıntı) ve sivilce benzeri (papüler) kaşıntılı döküntüdür. Kaşıntı ve kızarıklığın her biri vücudun çoğunu etkileyebilir veya bilek, dirsek, koltuk altı, parmaklar arasındaki ağlar, meme başı, penis, bel, kemer çizgisi ve kalçalar gibi ortak bölgeler ile sınırlı olabilir. Kızarıklık ayrıca küçük kabarcıklar (veziküller) ve pulları da içerebilir. Döküntüyü kaşımak cilt yaralarına neden olabilir; bazen bu yaralar bakterilerle enfekte olur.

Bazen ciltte küçük yuvalar görülür; Bunlara dişi uyuz akarlarının cilt yüzeyinin hemen altında tünel açması neden olur. Bu yuvalar, cilt yüzeyinde küçük kabarık ve çarpık (serpijinöz) grimsi beyaz veya ten rengi çizgiler olarak görünür. Akarlar genellikle az sayıda olduğundan (kişi başına sadece 10-15 akar), bu yuvaları bulmak zor olabilir. En sık parmaklar arasındaki dokumada, bilek, dirsek veya dizdeki deri kıvrımlarında ve penis, göğüs veya omuz bıçaklarında bulunurlar.

Baş, yüz, boyun, avuç içi ve ayak tabanı genellikle bebeklerde ve çok küçük çocuklarda yer alır, ancak genellikle yetişkinler ve daha büyük çocuklar değildir.

Kabuklu uyuz olan kişiler, karakteristik kızarıklık veya kaşıntı (kaşıntı) gibi uyuzun olağan belirti ve semptomlarını göstermeyebilir.

Uyuz Hastalığı

Uyuz Hastalığı

Uyuz Akarları Ne Kadar Yaşayabilir?

Bir kişide uyuz akarları 1-2 ay kadar yaşayabilir. Bir kişide uyuz akarları genellikle 48-72 saatten fazla hayatta kalmaz. Uyuz akarları, 10 dakika boyunca 50 ° C (122 ° F) sıcaklığa maruz kalırsa ölür.

Uyuz Tedavi Edilebilir Mi?

Evet. Uyuz tedavisinde kullanılan ürünler, uyuz böceklerini öldürdükleri için uyuz öldürücü olarak adlandırılır; bazıları da yumurtaları öldürür. İnsan uyuzunu tedavi etmek için uyuz ilaçları yalnızca doktor reçetesi ile alınabilir. Reçetesiz ürünler insanlar için test edilmemiş ve onaylanmamıştır, bu nedenle sağlık için risk teşkil edebilirler.

Yetişkinleri ve daha büyük çocukları tedavi ederken, boyundan ayak ve ayak parmaklarına kadar vücudun tüm bölgelerine skabisit krem ​​veya losyon sürülür; bebekleri ve küçük çocukları tedavi ederken, krem ​​veya losyon aynı zamanda baş ve boyuna da uygulanır. İlaç yıkanmadan önce önerilen süre vücutta bırakılmalıdır. Tedaviden sonra temiz giysiler giyilmelidir.

İçerik
Çocuk İçin Yürümeyen Evlilik Devam Ettirilir Mi

Çocuk İçin Yürümeyen Evlilik Devam Ettirilir Mi? Çiftler için özellikle evlilikte yaşanan sorunlar karşısında yürümeyen1

2 dk. 59 Okundu
İçerik
Uzaylılar Var mıdır?

Uzaylılar Var mıdır? Bu soruyu pek çok kez tarihin farklı zamanlarında kendi kendimize veya farklı1

2 dk. 32 Okundu
İçerik
Kargo Şirketleri

Bir adresten farklı bir adrese yükün uçaklar, tırlar ve minibüsler gibi araçlarla taşınması kargo şirketlerinin1

4 dk. 13565 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.