KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Uranüs Hakkında Bilinmeyenler

Uranüs hakkında bilinmeyenler Uranüs gezegeni Güneş sisteminde Güneş’e en yakın yedinci gezegendir. Bir hayli ıssız olan bu gezegen diğer gezegenlere göre en başta çok dikkat çekmemiştir. Dünyamıza oldukça uzak olan bu gezegen ilk bakışta MÖ 128 yılında Hipparchos tarafından bir yıldız olarak belirtilmektedir. Oldukça uzak olduğu için bir yıldız gibi gözüken Uranüs uzun yıllar boyunca bir yıldız olarak anılmıştır. Artık Uranüs, Antik Yunan astronomisinin en önemli eseri olan “Büyük Bileşim” adlı kitabın içerisine dahil edilmişti. Ancak keşfedilmeyi bekleyen birçok özelliğe sahip olduğundan bu eksiklikler, zamanla keşfedilecekti. Uranüs her ne kadar ıssız bir gezegen olsa da zaman zaman gök bilimcilerinin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Özellikle Güneş tutulmalarında 1690 yılında John Flamsteed tarafından altı kez gözlemlenmiştir. Belli bir zaman sonra Charles Le Monnier tarafından 1750 ile 769 yılları arasında tam 14 kez görüntülenmiştir. Dünya’dan oldukça uzak olduğu için gözlemlenmesi zor olan bu gök cismini sonunda William Herschel tarafından 1781 yılında Uranüs’ün bir yıldızdan daha fazlası olduğunu keşfetmiştir.

Download

Sonunda Uranüs’ün bir gezegen olduğu keşfedildiğinde adını belirlerken İngiltere Kralı’nın adı Georgium Sidus adını vermiştir. Fakat fazla ilgi görmemiştir. Ayrıca İngiltere dışındaki bilim insanlarının da hoşuna gitmemiştir. Sonrasında İsveçli astronom tarafından Uranüs’ün adını Neptün koymak istemiştir. Fakat Alman astronom tarafından Uranüs adını almıştır. Böylelikle ismini Yunan mitolojisinden alan tek gezegen olmuştur.

Uranüs kendi etrafında dönmeyi 17 saat içerisinde gerçekleştirmedir. Her ne kadar Dünya’nın bir günlük saatinden az olsa da Güneş etrafında tam bir turunu 84 yılda tamamlamaktadır. Ayrıca Uranüs gezegenine sadece 1 kez ziyaret edilmiştir. Yoğun atmosferi ve soğukluğu nedeniyle gezegene sadece 1 kez gidilmiştir. Uranüs Güneş sistemi içerisinde en büyük 3. gezegen olma özelliğine sahiptir. Ayrıca Uranüs’ün hacmi Dünya’dan 63 kat daha büyüktür. Yani Uranüs’ün içine 63 tane Dünya sığdırabiliriz. Uranüs’ün yoğunluğu 1,27 g/cm3 iken Satürn’ün yoğunluğu 0.7 g/cm3‘tür. Bu yüzden en az yoğunluğa sahip 2. gezegendir.

İçerik
Güneş Sistemimizdeki Gezegenlerin Özellikleri

Güneş sistemimizdeki gezegenlerin özellikleri ile Dünyamızın ve yanındaki gezegenlerin özelliklerini öğrenerek Dünya'mıza ne kadar benzediklerini1

2 dk. 18 Okundu
İçerik
Rüyalarınızı Kontrol Etmek Mümkün Mü

Rüyalarınızı kontrol etmek mümkün mü Rüyaları kontrol etmek gerçeği absürt dursa da aslında pek çok1

2 dk. 21 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.