KATEGORİLER
Kripto Al Sat


IP Adresi Nasıl Alınır?

Windows 10 IP değiştirme konusundan bahsetmeden önce bu özelliği daha yakından tanıyalım. IP adreslerinin belirlenme aşamasında İSS dediğimiz İnternet Servis Sağlayıcıları görev almakta. Bu İSS’ler sizi boş olan bir IP adresine yönlendirir ve bu sayede sadece size özel bir IP’ye sahip olursunuz. IP adresleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi dinamik IP olurken diğeri ise statik IP’dir. Dinamik IP sürekli olarak değişiklik gösterirken statik IP herhangi bir değişiklik göstermez. Statik IP’nin kullanım alanları genellikle web sitelerinin bulunduğu sunucular, şirketler ve iş yerleri olurken dinamik IP daha çok ev bağlantılarında ön plana çıkar.

Windows 10 IP Değiştirme

Günümüzde çeşitli sebeplerden ötürü IP değiştirmek zorunda kalabiliriz. Genel olarak oluşturmuş olduğumuz geçersiz bir IP adresi bu yola başvurmamıza sebep olacaktır. Windows 10 IP değiştirme açısından size alternatif yollar sunmakta. Gelin hep birlikte nasıl yapıldığına bakalım.

CMD ip değiştirme

Windows 10 işletim sisteminde cmd kullanarak IP değiştirmek mümkün. Listelediğimiz yolları izleyerek siz de IP’nizi değiştirebilirsiniz.

 • İlk olarak başlat > çalıştır yollarını izleyerek açılan ekrana cmd yazıyoruz.
 • Ardından karşımıza gelen ekrana ipconfig /flushdns yazıyoruz. Böylelikle DNS önbelliğini silmiş bulunmaktayız.
 • İkinci olarak ipconfig /release yazarak IP adresimi serbest bırakıyoruz.
 • Son adım olarak ipconfig /renew yazarak kendinize yeni bir IP adresi olmuş bulunuyorsunuz.

Ufak bir not olarak şunu da geçmemizde fayda var. Eğer sürekli olarak IP değiştiriyorsanız yaptığınız bu değişikleri kopyalayıp yeni bir metin belgesine yazın. Ardından farklı kaydet dedikten sonra dosya adının sonuna .bat uzantısını ekleyin. Bu şekilde tekrar tekrar kod yazmadan ip adresinizi bu dosyanın üzerine tıklayarak değiştirebilirsiniz.

IP Adresi Nasıl Alınır?

IP Adresi Nasıl Alınır?

Bilgisayar IP Değiştirme

Windows 10 ip değiştirme konusunda ikinci yöntem ise bilgisayar içerisinden IP değiştirmek. Gelin hep birlikte bilgisayardan IP nasıl değişilir görelim. Bu yöntemle birlikte listelediğimiz aşamaları düzgün bir şekilde uygulayarak IP değiştirebileceksiniz.

 • Öncelikle Denetim Masasını açınız.
 • Açılan ekranda Ağ ve Paylaşım merkezini seçiniz.
 • Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir sekmesine tıklayınız.
 • Bağlantıya çift tıkladıktan sonra özellikleri seçiniz.
 • İnternet protokolü Sürüm 4’ü seçiniz.
 • IP adresinizi buradan değiştiriniz ve yönlendiricinin IP adresini kontrol etmesini sağlamak için otomatik IP adresi al seçeneğine tıklayınız.
 • Otomatik şekilde atanan bir IP adresi yerine ikinci seçeneğe tıklayarak kullanmak istediğiniz IP adresini yazın ve tamama basıp ekrandan ayrılınız.

Windows 10 IP Değiştirme: VPN Kullanarak

VPN, aynı zamanda sanal özel ağ olarak bilinmektedir. VPN kullanarak ağa bağlanan bir cihaz fiziksel olarak bağlıymış gibi o ağ üzerinden veri alışverişi yapabilir.  Bu uygulama internete başka bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlamaktadır. VPN hizmeti dünya genelinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta. Dolayısıyla internet üzerinden rahatlıkla VPN programlarını indirmeniz mümkün. Bu uygulamaları direkt olarak Google uzantılarına ekleyerek kullanabilirsiniz.

Windows 10 IP değiştirme için VPN kullanabilirsiniz. VPN teknolojisinin kullanımında Türkiye, Dünya’da 3. olarak bir rekor kırdı. İlginçtir ki Türkiye, sansürün en çok uygulandığı Çin ve Suudi Arabistan’ı VPN kullanımında geride bıraktı.

VPN kullanarak IP değiştirmek istiyorsanız izlemeniz gereken yolları anlatacağız. Adımları doğru şekilde uygularsanız VPN kullanarak IP değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • İlk olarak Google’a giriyoruz.
 • Google’dan güvendiğiniz bir VPN uygulamasının ismini yazıyoruz.
 • Karşımıza çıkan ekranda VPN servisin uzantılarımıza ekliyoruz.
 • VPN servisimizi uzantılara ekledikten sonra sağ üst köşede bulunan yapboz parçasından VPN’mizi kullanabiliriz.
 • Ayrıca, sisteminize VPN yazılımı yükleyerek ve kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10 IP değiştirme yazımızın sonuna geldik. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın.

İçerik
Samsung Numara Engelleme

Samsung telefonunuzda istenmeyen numaralarını veya tüm bilinmeyen arayanları engelleme; Samsung akıllı telefonlar sayesinde aileniz ve1

4 dk. 5571 Okundu
Nedir
Steam Guard Nedir? Nasıl Aktif Edilir?

Steam kullanıcıları için iki aşamalı kimlik doğrulama sistemi Steam Guard Nedir? Nasıl aktif edilir? Soruları1

3 dk. 78 Okundu
İçerik
PS5 Kolu Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

PS5 Kolu Bilgisayara Nasıl Bağlanır? Bilgisayar oyunlarına ilgisi olan kişiler farklı türden oyunları oynarken bazen1

1 dk. 9269 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
tiktok takipçi satın al instagram takipçi satın al