KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Tükenmişlik Sendromu Nedir

Tükenmişlik sendromu nedir .Tükenmişlik sendromundan etkilenmiş bir bireyde gözlemlenen belirti ve semptomlar içerisinde öncelikle bitkinlik gerçekleşir. Bitkinlik, fiziksel ve duygusal olarak tükenmiş/bitmiş hissetmek olarak bilinir. Bu belirtinin fiziksel belirtileri baş ağrısı, karın ağrısı, iştahta veya uykuda düzensiz değişiklikleri barındırır. Tükenmişlik sendromu olan bireyler sürekli olarak bunalmış hissetme eğiliminde olurlar. Bunun sonucu olarak, sosyalleşmeyi ve arkadaşlarına, aile üyelerine ya da iş arkadaşlarına güvenmeyi bırakarak kendilerini izolasyona sürüklerler. 

İşlerinin yoğunluğu ve bitmek bilmez iş yükünden kaynaklı tükenmişlik sendromu gösteren hastalar yalnız kalmak veya yalnız başına tatile çıkma gibi fikirleri vardır. Aşırı vakalarda, birey duygusal acılarını bastırmanın bir yolu olarak uyuşturucuya, alkole veya aşırı yiyecek tüketimine yönelmektedirler. Tükenmişlik sendromu yaşayan bireyler sabırsızlıklarından kaynaklı sürekli agresif yapı gösterebilirler. Arkadaşları ve ailelerinden uzaklaşarak kendilerini sosyal çevrelerinden uzaklaştırmaya başlarlar. Diğerlerine tembel gözüyle bakarlar. Sanki bu durumda olmasının nedeni onların sebep olduğunu düşünürler. Kendilerine işlerine çok fazla kaptırdıkları için yani kendileri iş için fazla hırsla başladıkları için sonunda öz bakımlarını feda ederler. Bunlar düzenli uyku, iyi bir beslenme, egzersiz gibi bakımları yerlerine getiremezler.

Tukenmislik Sendromu Nedir 1

Tükenmişlik sendromu yaşayanlar kişiler bu hale gelmelerinin sebebini başkalarına atarlar. Örneğin iş arkadaşlarının yetersiz olduğunu ya da patronları suçlayarak kendi hırslarını kapatmaya çalışırlar. Tükenmişlik sendromu devam ettikçe kişide fiziksel ve psikolojik hasarlar giderek artmaya başlar. Tükenmişlik sendromunun diğer bir aşaması da depresyondur. Eğer bitkinlik ve sürekli mutsuzluk, stres devam ederse, tükenmişlik sendromu depresyona çevrilebilir. Tükenmişlik sendromu sadece iş yaparken ki bitkinlik değildir. Aynı zamanda iş dışında keyif aldığı işten artık keyif alamama gibi sorunlara yol açar. Tabi bu bağışıklık sisteminin zayıflamasına da neden olabilmektedir.

Tukenmislik Sendromu Nedir 2

Tükenmişlik sendromunu düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve psikoloğa danışarak bu sorunu atlatabilirsiniz. Tükenmişlik sendromunu atlattıktan sonra tekrar yakalanmamak için yoğun çalışma ortamlarından ve stresten uzak durmanız ve biraz yürüyüş yapmanız engelleyebilir.

İçerik
Erteleme Hastalığı

Erteleme hastalığı hepimizin bazen ne de olsa yarın yaparım dediği zamanlardır. Bu zamanlar giderek artabilir1

2 dk. 17 Okundu
İçerik
Kilo Vermeyi Kolaylaştıracak Yiyecekler

Kilo Vermeyi Kolaylaştıracak Yiyecekler. Kilo vermeyi kolaylaştıracak yiyeceklerle daha hızlı kilo verip yaza daha iyi1

3 dk. 20 Okundu
İçerik
Bel Ve Boyun Fıtığı Neden Olur

Bel ve boyun fıtığı neden olur Bel ve boyun fıtığı olan insanlar günlük yaşamlarında iş1

2 dk. 24 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.