KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Terapist Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Terapistler; psikoloji alanında eğitim alarak lisans mezunu olabilen veya herhangi bir lisans eğitimini tamamlayarak terapistlik eğitimi alan, bireylerin ruh dünyalarına hitap eden farklı alanlarda hizmet veren ve konuşmaya bağlı hizmet sunan çalışanlardır. Terapistlerin herhangi bir ilaç yazma yetkisi bulunmazken, tıp eğitimini tamamlayarak psikoloji alanını seçenlerin ilaç yazma yetkileri mevcuttur.

Terapistlerden alınacak olan hizmetin doğrudan ruh dünyasıyla alakalı olmasından dolayı terapist seçimi konusu titizlik isteyen bir işlemdir. Terapist seçiminde bulunacak kişilerin; hangi terapistler seçilmelidir, terapist seçiminde neler baz alınabilir, terapist seçimi neden önemlidir, konularına da titiz bir şekilde bakmaları gerekir.

Terapist Seçiminde Neler Baz Alınmalıdır?

Terapist seçiminde bulunacak bireylerin baz alabileceği ve terapiden verim almalarını sağlayacakları bazı kriterler vardır. Bu kriterlerin değerlendirilmesiyle hangi terapistin seçileceğine karar verilebilir.

Terapist seçiminde değerlendirilmesi gereken kriterlerse şöyledir:

 • Terapistin tamamlamış olduğu eğitimlerin neler olduğu, hangi eğitimler veya uzmanlıklar sonrasında hizmet verdiği
 • Daha önceden ne kadar danışana sahip olduğu, tecrübe sahibi olup olmama durumu
 • İhtiyaç duyulan terapi alanının ne olduğu ve bu alanda hangi terapistlerin hizmet verdiği
 • Terapi ücretlerinin ne olduğu
 • Terapistin olduğu konumun ne kadar uzak veya ne kadar yakın olduğu
 • Terapistin uzun süreli veya kısa süreli olarak hizmetine ne şekilde devam edeceği, yoğunluğu ve randevu alım durumunun ne olduğu

Gibi kriterlere bakılarak terapist seçiminde bulunmak gerekecektir.

Terapist Seçiminde Neler Baz Alınmalıdır?

Terapist Seçiminde Neler Baz Alınmalıdır?

Terapist Seçimi Nasıl Olur?

Terapist seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk unsur hangi alanda terapiye gerek duyulduğu konusudur. Kimi insanlar aile içi sorunlar yaşadığı için aile terapisi almaya ihtiyaç duyarken kimi insanlar; çocuk ve ergen terapisi, ölüm sonrası yüzleşme terapisi veya çok daha farklı terapi alanlarına gerek duyabilir. Her terapistin de tüm alanlarda hizmet verdiği söylenemez. Zira genel olarak belirli uzmanlık alanlarına yönlenme yapan terapistler yalnızca bir veya iki alanda hizmetler sunar.

Bu nedenle terapist seçiminde öncelikle ihtiyaç duyulan alanla bakılmalı ve diğer terapistlerin elenmesi sağlanmalıdır. İkinci olarak dikkat edilmesi gereken durum terapistin işinde ne kadar iyi olduğu ve danışanıyla ne kadar uyumlandığıdır.

Çünkü her insanın karşı tarafla uyumlu olma durumu değişkendir ve hasta ile terapisti arasındaki uyum da ilerleme kat etme açısından gereklidir. Uyumun sağlandığına emin olduktan sonra sırasıyla; maddi olarak terapistin beklentisiyle ne kadar uyuşulduğuna, randevu alım kolaylığına ve konuma ulaşım kolaylığına bakılmalıdır. Daha sonra terapist seçiminin başarıyla yapıldığı fark edilebilecektir.

Terapist Seçimi Nasıl Olur?

Terapist Seçimi Nasıl Olur?

Terapist Seçimi Neden Önemlidir?

İnsan ruhu ile bedeni bütünseldir. Bunun sonucu olarak bedende oluşan bir hasar ile ruh dünyasının etkilenmesi ve ruh dünyasında oluşan bir sorunun bedeni etkilemesi kaçınılmazdır. Her iki durum halinde de kalitesiz bir hayat ve sağlıksız bir yaşam ortaya çıkacaktır. Sorunları çözmek ve hayatı daha kaliteli, yaşamaya değer bir hale getirmek içinse terapi alınabilir.

Alınacak terapilerde; zamanın harcanması, masraf yapılması ve kişinin ruhsal ve psikolojik dünyasına bir başkasını müdahil etmesi söz konusudur. Birçok yönden kendisinden vererek başlayan insanların kazanım yapmaları için terapistlerinden verim alması gerektir. Yani; masrafların alınacak verime değmesi, verilen zamanın kayıp olarak değerlendirilmemesi, ruhsal dünyada yeni hasar oluşmadan eskilerin kapatılması açısından terapist seçiminin önemi büyüktür.

Terapist Seçimi Neden Önemlidir?

Terapist Seçimi Neden Önemlidir?

Terapist Seçiminde Hata Yapıldığı Nasıl Anlaşılabilir?

Terapist seçiminde bulunan kişiler kimi zaman hata yaptıklarını düşünebilirler. Ancak hata yapılıp yapılmadığına emin olunamayabilir. Çünkü terapi içerisinde kişinin kimi zaman üzüntü yaşaması ve hatta öfke patlamalarında bulunması normaldir. Bu durum her zaman yanlış terapist seçiminde bulunulduğunu göstermiyorken bazen de yanlış terapist sinyalleri alınabilir.

Bir terapist seçiminin yanlış olduğu şunlardan anlaşılabilir:

 • Kişinin terapistini samimi bulmuyor olması ve ona ruh dünyasını açacak kadar güvenemiyor olması
 • Terapistin dinlemiyor olduğunun fark edilmesi veya konuyla alakasız tepkiler verdiğine emin olunması
 • Terapiye gerçekten ihtiyaç duyulan çoğu zamanda terapistin yoğun olması veya görüşme yapmayı kabul etmiyor olması,
 • Geçmiş zamanlarda veya terapi alınmaya başlanan zamanlarda terapiste karşı duygusal bir bağın geliştirilmiş olması, hasta ve terapist sınırının aşılıyor olduğunun hissedilmesi
 • Her terapi içerisinde kullanılan teknik oldukça farklıdır. Bir terapistin kullanmakta olduğu teknikten en az altı ay geçmesine rağmen hiçbir şekilde verim alınamamışsa
 • Terapi ücretlerinin piyasa değerine kıyasla uçuk derecede fazla olması ve alınan hizmetin diğerlerinden bir farkının olmaması durumunda

Olacak şekilde değerlendirme yapılabilir ve yanlış terapist seçimi yapılıp yapılmadığı anlaşılabilir.

Terapist Seçiminde Hata Yapıldığı Nasıl Anlaşılabilir?

Terapist Seçiminde Hata Yapıldığı Nasıl Anlaşılabilir?

Terapist Seçiminde Hata Yapılması Halinde Ne Yapılabilir?

Terapist seçiminde herhangi bir hataya düşen kişiler terapinin yarım kalmasından genellikle endişe duyarlar. Kısmi olarak doğru olan bu duruma rağmen yanlış terapist seçimiyle de bireyler zarar görebilirler. Bu nedenle terapist seçiminde herhangi bir hataya düştüğüne emin olan insanların terapistlerine durumu aktarmaları ve hata içerisinde olduklarını fark ettiklerini söylemesi gerekir.

Terapinin son aşamasına son seans aracılığıyla gelen hasta ve danışan, ruhsal olarak açılan kapının usulüne uygun olarak kapatılmasıyla terapiyi sonlandırır. Bu aşamada yeni bir terapist bakılması ve yeni bir teknikle terapi alınmasının sağlanması mümkündür. Çıkarım olarak da terapist seçiminde hata yapıldığı taktirde korkulmaması gerektiği ve her şeye rağmen terapiye devam etmek için kişinin kendisini zorlamaması gerektiği unutulmamalıdır.

Terapist Seçiminde Hata Yapılması Halinde Ne Yapılabilir?

Terapist Seçiminde Hata Yapılması Halinde Ne Yapılabilir?

Terapist Seçimi Nerede Yapılmalıdır?

Terapist seçimlerinin nerede yapılabilecek olduğu tamamen bireysel bir durumdur. Çünkü terapistlerin kendilerine özel internet siteleri olabileceği gibi özellikle küçük yerleşim yerlerinde yalnızca klinikleri de olabilir. Bu nedenle terapiste ne şekilde ulaşılabileceği ve terapist hakkında nereden bilgi alınabileceğine göre terapist seçim yeri de değişecektir. Genel olarak büyük yerleşim yerlerinde, kalabalık kitlelere hitap eden birimlerde internet üzerinden terapist seçimleri yapılabilir.

İnternetteki konum aktif hale getirildikten sonra arama motoru kısmına hizmeti istenen alanla alakalı terapist yazılır. Örnek olarak ergen ve çocuk terapisti yazılarak arama yapılır. Arama sonuçları içerisinde en yakın kliniklerden başlayarak en uzak olanlara doğru bir sonuç listesi çıkarılır. Bu kliniklerden bazılarında daha önceden hizmet alanların yaptığı yorumlar mevcuttur. Terapi hizmeti alacak olan danışanlar için rehber niteliğindeki bu yorumlar kullanılarak terapist seçiminin rahatça yapılacağı söylenebilir.

İnternet sayfasına sahip olmayan terapistlere ulaşmak için veya genel olarak küçük yerleşim yerlerinde hizmet sunan terapistler için ise yüz yüze deneme terapisiyle seçim yapılabilir. Kimi terapistlerin sıkça sunduğu deneme terapisi; hasta ile danışan arasındaki uyum yakalama durumunun hasta tarafından değerlendirilmesini sağlama, hastanın şikayetleriyle ne şekilde başa çıkabileceğini fark etmesini sağlama ve terapistin yeteneklerini ortaya dökme seansı gibi değerlendirilebilir. Bu nedenle terapist seçimlerinde deneme seansları baz alınabilir.

Terapist Seçimi Nerede Yapılmalıdır?

Terapist Seçimi Nerede Yapılmalıdır?

Terapist Seçimi Süresi Nedir?

Terapist seçimlerinin bir anda olmayacağı ve de olmaması gerektiği önemli olarak bilinmelidir. Çünkü terapistler tarafından kişinin ruh dünyası onarılabileceği gibi kapanmayan yaraların açılması da mümkündür. Bu yüzden çok acil sorunlar olmadıkça, kişiye şok etkisi yaşatan travmalar olmadıkça bir anda terapist seçimine gidilmemelidir. Ortalama iki hafta gibi bir sürede terapist seçimi yapılması halinde yeterli araştırmaya varılacağı için terapiden alınacak verim de artacaktır.

Terapist Seçimi Nerede Yapılmalıdır?

Terapist Seçimi Nerede Yapılmalıdır?

İçerik
Kelime Oyunu Başvuru 2021

Ali İhsan Varol tarafından Teve2 ekranlarında yayın hayatına devam eden “Kelime Oyunu” adlı yarışma özellikle1

7 dk. 8592 Okundu
İçerik
İnternetten Satış Yapma Tüyoları

Alışkanlıklarımız zaman geçtikçe değişmeye başlıyor. Değişmeye başlayan alışkanlıklarımızdan biri de alışverişlerdir. Eskiden alışverişler mağazalardan pazarlardan1

6 dk. 34 Okundu
İçerik
İlaçlı Sebze ve Meyveyi Nasıl Anlaşılır?

Ürettiğimiz meyve ve sebzeler sağlımız açısından çok önemlidir. Doktorların sürekli olarak insanların meyve ve sebze1

6 dk. 22 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 30,018.00
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,996.98
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • bnbBNB (BNB) $ 304.43
 • xrpXRP (XRP) $ 0.418372
 • binance-usdBinance USD (BUSD) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.527607
 • solanaSolana (SOL) $ 51.76
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.086639
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 10.00
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 30,038.00
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 1,963.94
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 29.82
 • tronTRON (TRX) $ 0.073457
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000012
 • daiDai (DAI) $ 1.00
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 70.83
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.193811
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 4.96
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.644540
 • ftx-tokenFTX Token (FTT) $ 30.57
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 5.98
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 193.69
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 7.10
 • stellarStellar (XLM) $ 0.130126
 • okbOKB (OKB) $ 12.36
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 10.64
 • flowFlow (FLOW) $ 2.87
 • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.433193
 • moneroMonero (XMR) $ 162.76
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 20.64
 • apecoinApeCoin (APE) $ 7.93
 • uniswapUniswap (UNI) $ 5.06
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.102549
 • vechainVeChain (VET) $ 0.030536
 • elrond-erd-2Elrond (EGLD) $ 91.72
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 7.99
 • theta-fuelTheta Fuel (TFUEL) $ 0.063215
 • magic-internet-moneyMagic Internet Money (MIM) $ 0.995033
 • axie-infinityAxie Infinity (AXS) $ 21.07
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 7.99
 • decentralandDecentraland (MANA) $ 1.09
 • compound-ethercETH (CETH) $ 40.06
 • the-sandboxThe Sandbox (SAND) $ 1.27
 • chain-2Chain (XCN) $ 0.092579
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.72
 • defichainDeFiChain (DFI) $ 2.82
 • kucoin-sharesKuCoin Token (KCS) $ 14.87
 • fraxFrax (FRAX) $ 1.00
cemre.com