KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Dünyanın En İlginç Gelenek Ve Görenekleri

Dünyada bulunan binlerce gelenek ve görenek vardır. Bu gelenek ve göreneklerin bazıları bize normal gelirken bazıları ise son derece ilginçtir. Toplumlar, gelenekleri ve görenekleri ile var olurlar. Küçücük bir toplumda bile binlerce gelenek ve görenek olabilir. Gelenek ve görenekler, toplumu toplum yapan en önemli unsurlardır.

Bu nedenle her insan gelenek ve göreneklerine gönülden bağlanır. Bu şekilde yaşanan bağlılık, gelenek ve göreneklerin yıllarca süregelmesini sağlamıştır. Dünyada bulunan gelenek ve görenekleri sıralamak mümkün değildir. Çünkü sayılamayacak kadar fazla ve çeşitli gelenek-görenekler vardır. Ancak bazı gelenek-görenekler, son derece ilginçtir. Bu nedenle insanlar, ilk duydukları zaman bu ne biçim gelenek, diye düşünebilirler.

İnsanı var eden toplum, gelenek ve görenekler sayesinde daha da yaşanabilir bir alana dönüşür. Gelenek-görenekler, insanlar arasındaki bağları güçlendirir. Dünyada sayısız gelenek ve göreneğin bulunması bu yüzdendir. İnsanlar, ilişkilerini güçlendirmek için farklı farklı gelenek-görenekler yapmışlardır.

Bazı gelenekler son derece eğlenceli iken bazıları ise oldukça korkutucudur. Ancak gelenekler her ne kadar korkutucu olsa da hala yapılmaya devam edilmektedir. Bu yazıda dünyanın en ilginç gelenek ve görenekleri anlatılmıştır. Yazıyı okuduğunuz zaman dünyada ne cins geleneklerin olduğuna şaşırıp kalacaksınız. İşte dünyanın en ilginç gelenek ve görenekleri.

Ölülerle Yürüyüş Yapmak – Endonezya

Dünyanın en ilginç gelenek ve görenekleri arasında Endonezya’ya ait olan, ölüler ile yürüyüş yapma geleneği vardır. Bu gelenek ilk kez duyanlar için çok ürkütücüdür. Ancak hala yapılmaya devam edilen bir gelenektir. Güney Sulawesi Bölgesi’nin geleneklerinden biridir. Ma’nene, bu ilginç geleneğe verilen isimdir. Bölgedeki aileler, ölen büyüklerine saygı duyduklarını göstermek için bu ilginç adeti yerine getirmektedirler.

Bu adet için mezar açılır ve ölen kişi mezardan alınır. Ölüye yeni kıyafetler giydirilir ve eli yüzü temizlenir. Bu bölgede yaşayan insanlar, ölen büyüklerinin onlarla yaşamaya devam ettiklerine inanmaktadırlar. Ölü ile gezmek, aslında bizim kültürümüze çok ama çok ters olan bir durumdur. Ancak Endonezyalılar, bu duruma o kadar alışmışlar ki ölülerin mezarda değişmiş olmasına bile aldırış etmiyorlar.

Ölülerle Yürüyüş Yapmak - Endonezya

Ölülerle Yürüyüş Yapmak – Endonezya

7 Yaşındaki Kız Çocukları Köpek İle Evlendiriliyor – Hindistan

Hindistan birbirinden ilginç gelenek ve göreneklere sahiptir. Bu geleneklerden bir de 7 yaşını tamamlamış olan kız çocuklarının köpek ile evlendirilmesidir. Duyduğunuzda böyle bir şey mümkün mü? Diye sorabilirsiniz. Ancak Hindistan’da yaşıyorsanız bu mümkündür. Köpekle yapılan evlilik, sandığınız gibi bir evlilik değildir.

Bu evliliğin amacı aslında kız çocuğunu korumaktır. Çünkü Hindistan’daki genç kızların evlenene kadar bu evlilik ve köpek sayesinde korunduğuna inanılmaktadır. Böylece kızlar, gerçekten evlenecekleri adamla karşılaşana kadar güvende olurlar. Hindistan, bu geleneği ile çok dikkat çekmektedir. Çünkü köpek ile evlenmek, alışılmış bir durum değildir.

7 Yaşındaki Kız Çocukları Köpek İle Evlendiriliyor - Hindistan

7 Yaşındaki Kız Çocukları Köpek İle Evlendiriliyor – Hindistan

Bebeklerin Üzerinden Atlamak – İspanya

Bebeklerin üzerinden atlamak, İspanya’ya ait ilginç geleneklerden biridir. Castrillo de Murcia adlı bir kasabada yapılan bu gelenek, aslında festival havasında yerine getirilir. Bu geleneğin neredeyse 400 yıl boyunca devam ettiği bilinir. Bu gelenekte gerçekten bebeklerin üzerinden atlanmaktadır.

u geleneğin yapılmasının amacıysa bebeklerin günahlardan ve şeytanî durumlardan korunması içindir. Bundan dolayı yerine getirilen bu adet, İspanyalılar için özeldir. İspanyalılar, bebeklerinin bu şekilde korunduklarına inanırlar. Bunun için de bebekler yaşına gelmeden bu geleneğe uymaktadırlar. Yörenin halkı, bebeklerini şeytandan korumak için bu geleneğe çok önem verirler. Bundan dolayı da bebeklerin üzerinden atlamak, onlar için özel bir gelenektir.

Bebeklerin Üzerinden Atlamak - İspanya

Bebeklerin Üzerinden Atlamak – İspanya

60 Kilodan Zayıf Olanlar Evlenemezler – Moritanya

Kilonun evlenme için şart koşulduğu bir yer olan Moritanya, bu geleneği ile dünyanın en ilginç gelenek ve görenekleri arasında olmayı başarmıştır. Moritanya Afrika ülkeleri arasında bulunur. Bu geleneğe göre evlenmek isteyen genç kız, minimum 60 kilo olmalıdır. Eğer bir genç kız 60 kilonun altında ise evlenmesine izin verilmez.

Bu geleneğe uyulması şarttır. Ayrıca 100 kilodan fazla bir kiloya da sahip olmamak gerekir. Yani sınır 60-100 arasındadır. Bazı kızlar elbette kilolu olmak istemezler. Ancak her kızın bu geleneği yerine getirmesi gerektiği için ceza uygulamasına gidilir. Yani istemeseniz bile 60 kiloyu geçmek zorundasınız. Aksi halde bunun cezası vardır.

60 Kilodan Zayıf Olanlar Evlenemezler - Moritanya

60 Kilodan Zayıf Olanlar Evlenemezler – Moritanya

Bira Dolu Havuzda Yüzmek – Çek Cumhuriyeti

Bira dolu bir havuzun içerisinde yüzmek, Çek Cumhuriyetine ait bir gelenektir. Aynı zamanda dünyanın en ilginç geleneklerinden biridir. Bira, Çek Cumhuriyetinde çok popüler bir içecektir. Ayrıca Çek Cumhuriyeti, yaptığı güzel biralar ile meşhur olan bir yerdir. Çekler, bir havuzun içerisine bira doldurarak bu havuzda yüzerler.

Bu geleneği yapmalarının amacı ise biranın sağlığa iyi geldiğine inandıklarındandır. Çekler ayrıca biranın ruhsal sağlığı da olumlu etkilediğine inanırlar. Bu nedenle de bira dolu havuzda yüzmek, onlar için en güzel geleneklerden biridir. Çok ilginç olan bu gelenek, hala devam etmektedir.

Bira Dolu Havuzda Yüzmek - Çek Cumhuriyeti

Bira Dolu Havuzda Yüzmek – Çek Cumhuriyeti

Ne Kadar Çok Eşli Olunursa O Kadar İtibar Kazanılıyor – Güney Afrika

Çok eşli olmak, dünyanın birçok yerinde alışılagelmiş bir durumdur. Ancak Güney Afrika’da bu durum biraz farklıdır. Çünkü Güney Afrika’da yaşıyorsanız, çok eşli olmanızın bir kazancı vardır. Geleneğe göre çok eşi olan insanlar, Afrika’da çok fazla itibar görmektedirler. Bu nedenle Güney Afrikalılar mümkün olduğu kadar fazla kadınla evlenmektedirler.

Böylece itibarlarının yükseldiğine inanırlar. Dünyanın en ilginç gelenek ve görenekleri arasında yer alan bu gelenek, günümüzde bile devam ettirilmektedir. Çok eşli olmanın itibar arttırdığına inanılması, Afrikalıların çok eşliliğe olan bakış açılarının farklı olmasına neden olmuştur. Bu nedenle itibar kazanmak isteyen birçok Güney Afrika erkeği, bu geleneği öne sürerek birden fazla kadın ile evlenmektedirler.

Ne Kadar Çok Eşli Olunursa O Kadar İtibar Kazanılıyor - Güney Afrika

Ne Kadar Çok Eşli Olunursa O Kadar İtibar Kazanılıyor – Güney Afrika

Ateşin Üzerinde Çıplak Ayak İle Yürümek – Malezya

Ateşin üzerinde çıplak ayak ile yürümek dünyanın en ilginç gelenek ve göreneklerindendir. 9 İmparator Tanrı adlı festivalde yerine getirilen bu gelenek, aslında sıra dışıdır. Çünkü insanın ateş üzerinde yürümesi, oldukça tehlikedir. Ancak Malezyalılar bu geleneğe o kadar alışmışlar ki ateşin üzerinde yürümek onlar için sıradan bir şeydir.

Ateşin üzerinde yürümek, inanışa göre kötü olan ruhları insanlardan uzaklaştırmaktadır. Ayrıca bu insanlar, gerçek ruh güçlerinin ortaya çıktığına da inanırlar. Kor ateş üzerinde yürümek, gerçekten zor bir gelenektir. Çünkü ateşin ayaklarınızı yakmaması imkansızdır.

Ateşin Üzerinde Çıplak Ayak İle Yürümek - Malezya

Ateşin Üzerinde Çıplak Ayak İle Yürümek – Malezya

Dünyanın En İlginç Diğer Gelenek Ve Görenekleri

Dünyanın en ilginç gelenek ve göreneklerinden bazıları yukarıda verilmiştir.

Bu gelenekler dışında ilginizi çekecek diğer gelenek ve görenekler ise şunlardır:

 • Yemek çubuğunu kullanarak bir şeyi işaret etmeniz ve çubuklarla oynamanız uğursuz bir davranış sayılır. (Japonya)
 • Birinin adını yazarken kırmızı renkli kalem kullanılmaz. Çünkü kırmızı kalem, o kişinin öldüğüne işaret eder. (Kore)
 • Seyahate çıkmadan önce toplanma yapılır. Bu şekilde olumsuzlukların def edildiğine inanılır. (Rusya)
 • Yemeklere tuz atmak harekettir. (Mısır)

Gibi daha birçok ilginç gelenek ve görenek bulunmaktadır. Dünyanın en ilginç gelenek ve göreneklerinden yukarıda bahsedilmiştir. Ancak bu gelenek ve görenekler dışında da ilginç olanlar vardır. Çünkü dünyadaki gelenek ve görenekleri tam olarak sayabilmek mümkün değildir.

Dünyanın En İlginç Diğer Gelenek Ve Görenekleri

Dünyanın En İlginç Diğer Gelenek Ve Görenekleri

İçerik
Kamp İçin Gerekli Eşyalar Nelerdir?

Yoğun şehir hayatından uzaklaşıp, doğa ile iç içe yaşamak isteyenler kamp tatiline büyük ilgi gösteriyor.1

6 dk. 17 Okundu
İçerik
Uzaklaştırma Kararı Nasıl Alınır?

Son dönemlerde, kadına karşı şiddetin artması ile sürekli yeni yasal düzenlemeler gündeme geliyor. 6284 Sayılı1

7 dk. 14 Okundu
İçerik
Haylou Solar Ls05 İncelemesi

Akıllı saatler her geçen gün kullanımı artmaktadır. Sağlıkla ilgili her türlü verimizi takip eden, hatta1

3 dk. 35 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 29,270.00
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,962.13
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • bnbBNB (BNB) $ 303.64
 • xrpXRP (XRP) $ 0.413704
 • binance-usdBinance USD (BUSD) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.520245
 • solanaSolana (SOL) $ 49.95
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.084639
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 9.74
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 1,929.91
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 29,258.00
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 29.17
 • tronTRON (TRX) $ 0.071544
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000012
 • daiDai (DAI) $ 1.00
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 69.01
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.188209
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 4.98
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.639500
 • ftx-tokenFTX Token (FTT) $ 29.81
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 5.85
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 192.88
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 11.22
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.93
 • moneroMonero (XMR) $ 176.46
 • stellarStellar (XLM) $ 0.127379
 • okbOKB (OKB) $ 12.14
 • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.438609
 • flowFlow (FLOW) $ 2.80
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 20.33
 • uniswapUniswap (UNI) $ 5.11
 • apecoinApeCoin (APE) $ 7.85
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.100593
 • vechainVeChain (VET) $ 0.030394
 • elrond-erd-2Elrond (EGLD) $ 89.56
 • theta-fuelTheta Fuel (TFUEL) $ 0.064021
 • magic-internet-moneyMagic Internet Money (MIM) $ 0.997264
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 7.78
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 7.97
 • axie-infinityAxie Infinity (AXS) $ 20.92
 • decentralandDecentraland (MANA) $ 1.08
 • compound-ethercETH (CETH) $ 39.37
 • the-sandboxThe Sandbox (SAND) $ 1.29
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.74
 • chain-2Chain (XCN) $ 0.090355
 • kucoin-sharesKuCoin Token (KCS) $ 15.37
 • fraxFrax (FRAX) $ 1.00
 • defichainDeFiChain (DFI) $ 2.62
cemre.com