KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Teminat mektubu, birçok kişiye ve işletmeye zaman zaman gerekli olan belgelerden birisidir. Bu belgeyi almak zannedildiği kadar zor bir işlem değildir. Peki, teminat mektubu nedir? Teminat mektubu nasıl alınır? Teminat mektubu almak için şartlar nelerdir?

Teminat Mektubu Nedir?

Teminat mektubu, bankaların kişilere veya tüzel kişilere, yani müşterilerine vermiş oldukları bir güvence belgesi gibi tanımlanabilir. Burada güvence altına alınan, yapılmakta olan veya yapılacak işin belirlenen şartlara uyması konudur. Bu şartlar ile kastedilen, borcun belirlenen sürede ödenmesi gibi konulardır.

Teminat mektubu ile bir müşteri, alacağı borç veya işi gerçekleştirmemesi durumunda banka ile güvence vermiş olur. Banka bu güvenceyi vererek, o kişinin sahip olacağı borcu üstlenmiş olur. Yani eğer borç ödenmez ise, alacaklı borcunu bankadan tahsil edebilmektedir.

Teminat mektubunun farklı tarafları vardır. Burada 3 taraftan söz edilebilir: lehtar, muhatap ve garantör. Lehtar, borcu banka tarafından garanti altına alınan kişidir. Muhatap, yaptıracağı iş banka tarafından garanti edilen kişidir. Garantör ise tabi ki bu teminat mektubunu veren bankadır. Peki, teminat mektubu nasıl alınır?

Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Teminat mektubu isteyen bir kişi tabi ki direkt bankasına başvurmalıdır. Bankasına başvuran müşteri, bankanın araştırmaları ve incelemeleri sonucunda teminat mektubunu alabilir. Burada başvuran kişi için de belirli şartlar düzenlenmiştir. Peki, teminat mektubu almak için şartlar nelerdir?

Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Teminat Mektubu Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Teminat mektubu almak için banka öncelikle sizden iki temel şey ister. Birincisi bu mektubu neden istediğinizi sorar. İkincisi ise hangi amaçla kullanılacağını bilmek ister. Bu ikisi üzerinden teminat mektubu talebinizi dikkate alır ve inceler.

Banka başvuran kişinin kredi notunun düşük olması durumunda teminat mektubu vermeyebilir. Bunun dışında müşterisi olduğu banka ile iyi ilişkiler geliştirmiş ve ödemeleri düzenli olan kişiler daha kolay teminat mektubu alabilmektedir.

Ayrıca teminat mektubu alabilmek için bir komisyon ödemek gerekmektedir. Bu komisyonun ödenmemesi durumunda da bankadan teminat mektubu alamazsınız. Komisyon oranları ise her bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle %1 ile %5 arasında değişen bu komisyon oranları, temin edilecek işin ve borcun büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir.

İçerik
Şok Marketler Zinciri Kimindir?

Ülkemizde son zamanların en büyük market zincirlerinin için ŞOK Marketler bulunmaktadır. Bugün yazımızda ise ŞOK…

3 dk. 4192 Okundu
Nedir
Denizbank Kurtaran Hesap Nedir?

Denizbank, avantajlı kampanyaları sayesinde tercih edilen bir bankadır. Bugün ise Denizbank Kurtaran Hesap kampanyasını inceleyeceğiz.…

3 dk. 4434 Okundu
İçerik
Banka Kasası Kiralama Fiyatları Güncel 2021

Banka Kasası Kiralama Fiyatları Güncel 2021 , Türkiye genelinde hizmet veren bankaların hemen hepsi müşterilerine…

4 dk. 28 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.