KATEGORİLER

Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Teminat mektubu, birçok kişiye ve işletmeye zaman zaman gerekli olan belgelerden birisidir. Bu belgeyi almak zannedildiği kadar zor bir işlem değildir. Peki, teminat mektubu nedir? Teminat mektubu nasıl alınır? Teminat mektubu almak için şartlar nelerdir?

Teminat Mektubu Nedir?

Teminat mektubu, bankaların kişilere veya tüzel kişilere, yani müşterilerine vermiş oldukları bir güvence belgesi gibi tanımlanabilir. Burada güvence altına alınan, yapılmakta olan veya yapılacak işin belirlenen şartlara uyması konudur. Bu şartlar ile kastedilen, borcun belirlenen sürede ödenmesi gibi konulardır.

Teminat mektubu ile bir müşteri, alacağı borç veya işi gerçekleştirmemesi durumunda banka ile güvence vermiş olur. Banka bu güvenceyi vererek, o kişinin sahip olacağı borcu üstlenmiş olur. Yani eğer borç ödenmez ise, alacaklı borcunu bankadan tahsil edebilmektedir.

Teminat mektubunun farklı tarafları vardır. Burada 3 taraftan söz edilebilir: lehtar, muhatap ve garantör. Lehtar, borcu banka tarafından garanti altına alınan kişidir. Muhatap, yaptıracağı iş banka tarafından garanti edilen kişidir. Garantör ise tabi ki bu teminat mektubunu veren bankadır. Peki, teminat mektubu nasıl alınır?

Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Teminat Mektubu Nasıl Alınır?

Teminat mektubu isteyen bir kişi tabi ki direkt bankasına başvurmalıdır. Bankasına başvuran müşteri, bankanın araştırmaları ve incelemeleri sonucunda teminat mektubunu alabilir. Burada başvuran kişi için de belirli şartlar düzenlenmiştir. Peki, teminat mektubu almak için şartlar nelerdir?

Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Teminat Mektubu Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Teminat Mektubu Almak İçin Şartlar Nelerdir?

Teminat mektubu almak için banka öncelikle sizden iki temel şey ister. Birincisi bu mektubu neden istediğinizi sorar. İkincisi ise hangi amaçla kullanılacağını bilmek ister. Bu ikisi üzerinden teminat mektubu talebinizi dikkate alır ve inceler.

Banka başvuran kişinin kredi notunun düşük olması durumunda teminat mektubu vermeyebilir. Bunun dışında müşterisi olduğu banka ile iyi ilişkiler geliştirmiş ve ödemeleri düzenli olan kişiler daha kolay teminat mektubu alabilmektedir.

Ayrıca teminat mektubu alabilmek için bir komisyon ödemek gerekmektedir. Bu komisyonun ödenmemesi durumunda da bankadan teminat mektubu alamazsınız. Komisyon oranları ise her bankaya göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle %1 ile %5 arasında değişen bu komisyon oranları, temin edilecek işin ve borcun büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir.

İçerik
Elon Musk, 1 Günde 13.5 milyar dolar kaybetti

2020 yılının son döneminde serveti günlük 12 milyar dolar artıp dünyanın en zengin insanı ünvanını…

2 dk. 19137 Okundu
İçerik
Çekilen Kredi İptal Edilebilir mi?

Bankalar müşterilerine uzun yıllardır kredi adı altında bir hizmet sunmaktadır. Bu hizmet ile müşteri finansal…

2 dk. 3542 Okundu
İçerik
Altın Fiyatı Neden Artar? Şu An Altın Almak Mantıklı Mı?

Günümüzde en çok tercih edilen yatırım araçlarından en önemli kıymet Şüphesiz ki altındır. Özellikle de…

3 dk. 6673 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.