KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Steam Guard Nedir? Nasıl Aktif Edilir?

Steam kullanıcıları için iki aşamalı kimlik doğrulama sistemi Steam Guard Nedir? Nasıl aktif edilir? Soruları büyük bir önem taşıyor. Son zamanlarda internette ki risklerin arttığı su götürmez bir gerçek. İnternet sitelerinde gezinirken bilgisayarınıza bulaşan bir virüs, tüm bilgilerinizi siz fark etmeden ele geçirebiliyor.

2 2

Böyle bir senaryo sonrasında bilgisayarınızda bulunan hesaplarınız kötü niyetli kişilerin ellerine geçebiliyor. Bu yüzden çok geç olmadan önleminizi almanız gerekiyor. Bu gibi durumlara karşı alınabilecek önlemlerin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Sizlere yazımızda bahsedeceğimiz Steam Guard, Steam için alınabilecek güvenlik önlemlerinin başında geliyor.

Steam Guard Nedir?

Yazımızın bu kısmında kafanızı karıştırmadan iki aşamalı kimlik doğrulama sistemi Steam Guard nedir? Sizlere açıklamaya çalışacağız. İnternet âleminde ki tehlikelerin çok fazla arttığından bahsetmiştik. Bir anlık dikkatsizliğinizle bilgisayarınıza bulaşan bir virüs tüm bilgilerinizin ele geçirilmesine neden olabiliyor. İşte bu yüzden bazı uygulamalarda ekstra güvenlik önlemleri bulunuyor. Sizlere bahsedeceğimiz Steam Guard, Steam uygulamasının sunduğu bir güvenlik sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Normalde hesaplarımıza kullanıcı adı, şifre veya e-mail, şifre kombinasyonlarıyla erişim sağlarız.

Ancak iki aşamalı kimlik doğrulama aktifken kullanıcının belirlediği mail veya telefona gönderilen onay kodu olmadan hesaba giriş yapılamıyor. Steam Guard koruma sistemi de bu yöntemi kullanarak Steam kullanıcıları için ekstra önlem sağlıyor. Kullanıcılar Steam hesaplarında Steam Guard’ı etkinleştirerek hesaplarını daha güvenli hale getirebiliyorlar.

Bu sistemden kısaca bahsedecek olursak, Steam hesabınıza yeni bir cihazdan ilk kez giriş yaptığınızı farz edelim. Bu giriş esnasında Steam Guard aktifse size bir kod soruluyor. Bu kod Steam Guard’ı aktifleştirirken yaptığınız seçime göre e-posta adresinize yollanıyor veya mobil Steam uygulamanızda bulunan kodu giriyorsunuz.

Bu iki aşamalı kimlik doğrulama kodunu cihazınızda bir kez girdikten sonra diğer girişlerinizde herhangi bir kod sorulmuyor. Ancak bahsettiğimiz gibi, hesabınıza yeni bir cihazda oturum açılacak olursa Steam Guard sayesinde hesabınıza sizden habersiz giriş yapılamıyor. Steam Guard Nedir? sorusunun cevabını verdikten sonra nasıl çalıştığına gelin beraber bakalım.

3 1

Steam Guard İki Aşamalı Kimlik Doğrulama Nasıl Yapılır?

Burada iki aşamalı kimlik doğrulama Steam Guard nasıl aktif edilir? Sizlere anlatmaya çalışacağız.

Steam Guard Aktif Etme

  • İlk olarak Steam uygulamasını açın ve hesabınıza giriş yapın.
  • Daha sonra hesabınıza bağlı telefon numaranızın ve e-posta adresinizin erişilebilir ve onaylı olduğundan emin olun.
  • Ardından sol üstte bulunan ‘Steam’ sekmesine tıklayın ve açılan seçeneklerden ‘Ayarlar’ seçeneğini seçin.
  • Açılan pencerede en üstte bulunan ‘Hesap’ kısmına gelin ve burada bulunan ‘STEAM GUARD HESAP GÜVENLİĞİNİ YÖNET…’ seçeneğine tıklayın.
  • İki aşamalı kimlik doğrulama işlemleri için burada karşınıza 3 seçenek çıkacaktır. Bu 3 seçenekten 2’si Steam Guard’ı aktifleştirmek içindir. Bu kısımda ‘Telefonumdaki Steam uygulamasından Steam Guard kodlarını al’ seçeneğini işaretlediğinizi varsayalım. İlk olarak bu seçeneği seçip gerekli adımları uygulamanız gerekiyor. Bu seçenek seçiliyken hesabınıza ilk girişinizde telefonunuzda ki Steam uygulamasında bulunan ve sürekli yenilenen kodu girmeniz gerekecektir.
  • Diğer bir seçenek ise ‘Steam Guard kodlarını e-posta ile edinin (yeniden giriş yapmanız gerekir)’ seçeneği. Eğer bu seçeneği seçerseniz Steam hesabınıza ilk girişinizde hesabınıza tanımlı e-posta adresinize bir kod gönderilecektir.
  • ‘Steam Guard’ı devre dışı bırak (tavsiye edilmez)’ seçeneği ise bu koruma sistemini devre dışı bırakmanızı sağlar.

Yazımızda sizler için iki aşamalı kimlik doğrulama Steam Guard nedir? Nasıl etkinleştirilir? Bahsetmeye çalıştık. Yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulayarak Steam Guard’ı aktifleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

İçerik
Telefonu Webcam Olarak Kullanma Uygulaması: Droidcam

Google Play Store, akıllı telefonlar için mükemmel uygulamaların bulunduğu en önemli mağazalardan biridir. Birçok kullanıcı…

3 dk. 18826 Okundu
İçerik
Wi-Fi Şifremi Unuttum, Nasıl Bulurum?

İnternet bağlantısının her birimiz için avantaj olduğunu söyleyebiliriz. Bu avantaj bir de kablosuz internetle taçlandırılınca…

3 dk. 43 Okundu
İçerik
Gmail’de Gönderilen E-postayı Geri Alma Nasıl Yapılır?

Her geçen gün dijital yazışmaların daha değerli hale geldiği günümüzde e-posta sağlayıcılarının da popülerliği bir…

3 dk. 50 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.