KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Salavat Okunuşu

İslam dini tüm insanlığa indirilmiş son dindir ve evrensel özellikler taşır. İslam dini içerisinde bazı kaideler vardır ve tüm Müslümanlar bu kurallara uymakla yükümlü tutulurlar. Ayrıca İslamiyet’te zorlama yoktur ve her kul kendi iradesine bırakılmıştır.

İnsanları sevmeyi ve yardımlaşmayı emreden bu din ile iyi bir insan nasıl olunur anlatılmaya çalışılır. Müslümanların kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’dir ve kutsal kitap aracılığı ile iyi insan olmak için yol gösterici birçok açıklama yapılır.

Kur’an-ı Kerim gerek sosyal yaşamın gerekse dünya hayatının nasıl yaşanması gerektiğine dair kapsamlı olarak insanları aydınlatır. Ayrıca ahiret yaşamı için de yol göstericidir. Kur’an-ı Kerim iyi insan olabilmek ve doğru bir yaşam sürebilmek için gerekli tüm kaideleri insanlara ulaştırarak rehberlik eder. Bundan dolayı da okunduğunda manasının anlaşılması özel bir önem taşır.

İslam dini çeşitli dualar aracılığı ile ibadetlerin gerçekleştirildiği bir dindir. İslam dininin peygamberi Hz. Muhammed, Allah’ın kulu ve elçisi olarak kabul edilirken aynı zamanda son peygamberdir. Hz. Muhammed’in anılması sırasında kullanılan salavat-ı şerif Müslümanlar tarafından merak edilir ve salavat okunuşu hakkında da bilgi sahibi olmak istenir.

Salavat-ı Şerif Nedir?

İslam dini peygamberi Hz. Muhammed anılacağı zaman okunan salavat-ı şerif peygamberin yad edilmesi sırasında kullanılan ve duaların ardından okunan ifadelerdir. Tespih çekilerek salavat-ı şerif getirildiği görülürken dua ya da namazlardan sonra bu işlem gerçekleştirilir.

Salavat-ı Şerif Nasıl Okunur?

Merak edilenler arasında birçok soru yer alırken bunlardan biri de salavat-ı şerif nasıl okunur? Şeklindedir. Allahümme salli ala Muhammed ve ala Ali Muhammed salavat-ı şerifin okunma biçimidir. Bunun yanı sıra Allahümme salli ala Muhammed şeklinde de okunabilir. Bir diğer okunuş şekli ise Allahümme salli ala Seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve barik ve sellim şeklinde de salat-u selam getirilebilmektedir.

Salavat Çeşitleri

  • Salavat-ı şerife
  • Salavat-ı fatih
  • Salavat-ı mecule
  • Salavat-ı kübra
  • Salavat-ı tefriciye

Salavat Nedir?

Salavat duaları olarak bilinen dualar Hz. Muhammed için okunurlar ve Allah’ın rahmet ve selamının O’nun üzerine olmasını dilemek için söylenirler. Salavat getirmenin birçok fazileti bulunurken bunlardan biri de hadislerde yer alan ve Hz. Muhammed tarafından söylendiği düşünülen şu sözdür:

“Kıyamet günü bana en yakın olan en çok salavat getiren kişidir”.

Namaz kılarken Ettehiyatü duası da okunur. Ettehiyatü ’den sonra okunacak olan Salli Barikler de salavat olarak adlandırılmaktadır. Salavat istenilen miktarda getirilebilir. Müslümanlar salavatı-ı şerifeyi istedikleri zaman ve diledikleri miktarda getirebilirken bu davranış Hz. Muhammed’in adının zikredilmesinden sonra da gerçekleştirilebilmektedir.

Salavat getirmek çeşitli faziletleri olan bir davranıştır ve ezan okunduğunda ya da Hz. Muhammed’in adı zikredildiğinde salavat getirilebilmektedir. Müslümanlar açısından faziletli bir davranış olan salavat getirmek Hz. Muhammed’in anılması demektir.

Bundan dolayı da salavat getirmek tüm Müslümanlara önerilen bir davranıştır. Hz. Muhammed’in adının anılmasının ardından ona karşı duyulan saygı ve sevginin ifade edilmesinde salavatlar etkili olur. Bundan dolayı da Müslümanlar sık sık salavat getirirler.

Salavat okunarak Allah’ın rahmetinin Hz. Muhammed’in üzerinde olması dilenir. Salavat birkaç çeşitte okunabilmekte ve farklı uzunluklara sahip olmaktadır. Kısa ya da uzun salavatlar vardır ve en kısası Aleyhissalatu vesselam’dır. Bu salavatın manası Allah’ın salatu ve selamı peygamberin üzerine olsun şeklindedir.

Bunun haricinde de salavatlar vardır ve her biri benzer anlamları taşımakla birlikte kapsamı genişlemektedir. Sallallahu aleyhi ve sellem de bir salavattır ve anlamı da Allahu Teala peygambere selam etsin demektir.

Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed de bir salavat türüdür. Bu salavatın anlamı ise Allah’a bir yakarıştır ve Hz. Muhammed’in ve evladu iyalinin rahmet ile anılmasını ve Allah’ın rahmetinin onların üzerine olmasının ifadesidir.

Bir başka salavat örneği ise Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim’dir. Bu salavat ile de Hz. Muhammed’e evladu iyaline ve ashabına dua edilir.

salavat okunuşu
salavat okunuşu
Nedir
Meleklerin Özellikleri

İslam dini kendine özgü bazı özelliklere sahip olan bir dindir ve evrensel niteliktedir. Son din…

4 dk. 8514 Okundu
Nedir
Namaz Kaç Rekât

Namaz Kaç Rekât , Müslümanlar açısından namaz farz olan bir ibadettir ve ergenlik çağına giren…

4 dk. 3047 Okundu
İçerik
Yemek Duası

Yemek duası , olarak da adlandırılan sofra duası yemekten önce ve yemekten sonra okunmaktadır. Sünnet…

4 dk. 2134 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.