KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Subhaneke Duası ve Anlamı

Subhaneke Duası ve Anlamı , tüm Müslümanlar tarafından okunan dualar arasında yer alırken okunuşu ve anlamı nasıldır? Merak edilenler arasında yer almaktadır. Bu dua ile de Allah’a yakarış yapılarak O’nun bir ve tek olduğu ve her şeyden üstün olduğu ifade edilmektedir.

Allah’ın adının mübarek olduğu ve varlığının her şeyden üstün tutulduğu bu dua aracılığı ile tekrar edilirken Subhaneke duası aynı zamanda namazlarda tekbirden sonra okunan bir duadır.

Subhaneke Duası Nasıl Okunur?

Subhaneke duası okunuşu şu şekildedir:

  • Subhanekellahumme ve bi hamdik ve tebarekesmuk ve teala cedduk ve la ilahe gayruk

Subhaneke Duasının Anlamı Nedir?

Subhaneke duası anlam olarak şu şekildedir:

  • Allah’ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima tenzih ederek överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür. Senden başka ilah yoktur.

Subhaneke duası Müslümanlara farz olan 5 vakit namazlar kılınırken tekbirin ardından okunan bir duadır ve birçok kişi tarafından ezbere bilinir.

Namaz kılan kişiler tarafından ezbere bilinen Subhaneke duası tekbir getirilmesinin hemen ardından okunur.

Müslümanlar için oldukça özel bir öneme sahip olan Ramazan ayı yaklaşırken Müslümanlar tarafından bu ayın gelişi büyük bir heyecanla beklenir. Ramazan ayında birçok ibadet gerçekleştirilirken aynı zamanda oruç tutularak namazlar da kılınır.

Müslümanlara farz olan 5 vakit namaz, birçok Müslüman tarafından her zaman kılınırken bazı kişilerin Ramazan ayı boyunca yapacağı ibadetler arasında namaz kılmak da olabilmektedir.

Subhaneke duası namazlarda tekbirden sonra okunan duadır ve bundan dolayı da ezbere bilinmesi gerekir. Kısa bir dua olması nedeni ile öğrenilmesi de oldukça kolaydır. Ayrıca namazların 5 vakit olması nedeni ile de sık tekrar edilmeye bağlı olarak akılda kolay bir şekilde kalabilmektedir.

Ramazan ayının önemli bir özelliği Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirilmiş olmasıdır. Ayrıca Kadir Gecesi de Ramazan ayının içerisinde yer alır ve bundan dolayı da Ramazan ayı Müslümanlar açısından büyük bir önem taşır.

Bu ay maneviyatın arttığı, yardımlaşma duygusunun yoğun yaşandığı bir aydır ve tüm İslam alemi açısından da oldukça önemlidir. Ramazan ayında oruç tutularak ibadet edilir. Bunun yanı sıra Kur’an-ı Kerim’in okunması ve çeşitli ibadetlerin yapılması bu ayda daha da artar.

İbadetler arasında yer alan namaz da Müslümanlara farz kılınmıştır. Günde 5 vakit olarak kılınan namazlarda çeşitli dualar okunur. Bu dualar arasında yer alan Subhaneke duası ve anlamı merak edilir.

Subhaneke duası namazın başında ve tekbirden sonra okunan bir duadır. Bundan dolayı da ezbere bilinmesi gerekli olmaktadır. Namazın nasıl kılınacağı Hz. Muhammed tarafından Müslümanlara öğretilmiştir. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere günde 5 vakit olarak kılınan namaz tüm Müslümanlara farz kılınmıştır.

Namaz kişilerin Allah’ı anması ve O’nu hatırlaması için bir vesile olurken kul olarak ödemekle yükümlü olunan bir borç olarak kabul edilir. Bundan dolayı da ergenlikle beraber sağlığı yerinde olan kadın ya da erkek tüm insanların namaz kılması gerekmektedir. İslam dini Müslümanlar için namazı farz olarak kabul eder.

Allah namaz kılanları cenneti ile müjdelerken namaz kılan kişilerin kötülüklerden uzak duracağı ve nefislerini terbiye edecekleri düşünülür. Namaz kılınırken abdest alınır ve bu temizlik hem bedenen hem de ruhen yapılan temizliğe işaret eder. Bundan dolayı da namaz kılınacağı zaman abdest alınması ve temiz bir yerde kılınması gerekir.

Sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı olmak üzere günde 5 ayrı vakitte kılınan namazın rekatları da vakitlere göre kılınır. Namaz abdest alınarak kılınması gereken bir ibadettir ve kıbleye yönelmek gerekir. Namaz kılınırken niyet edilir ve Allah rızası için bu ibadet gerçekleştirilir.

Müslümanların namaz esnasında okudukları çeşitli dualar olur ve bu dualardan biri de Subhaneke duasıdır. Namaz başında tekbirden sonra okunan Subhaneke duası Müslümanlar tarafından genellikle ezbere bilinir.

Subhaneke Duası ve Anlamı

Nedir
Kelime-i Tevhid Anlamı

Bir şeyin bir ve tek olduğunu ifade etmek üzere kullanılan tevhid kelimesi Kelime-i Tevhid kavramının…

4 dk. 8083 Okundu
Nedir
Meleklerin Özellikleri

İslam dini kendine özgü bazı özelliklere sahip olan bir dindir ve evrensel niteliktedir. Son din…

4 dk. 8514 Okundu
İçerik
Yemek Duası

Yemek duası , olarak da adlandırılan sofra duası yemekten önce ve yemekten sonra okunmaktadır. Sünnet…

4 dk. 2134 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.