KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Sağlıklı Saçlar İçin 8 Harika İpucu!

Saç bakımları, sağlıklı görünüme sahip saçlar için kaçınılmaz bir rutindir. Hangi saç tipine sahip olunursa olsun her saç, güzel ve canlı görünümünü koruyabilmek için bakıma ihtiyaç duyar.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için uzak durulması gereken ve mutlaka uygulanması gereken detaylar bulunuyor. Kullanılan saç bakım ürünlerinden beslenme alışkanlıklarına kadar pek çok sebep direkt olarak saç sağlığı üzerinde etkili olabiliyor. Bu yazımızda sağlıklı saçlar için uygulanması gereken 8 ipucuna yer vereceğiz.

Sağlıklı Saçlar İçin Kaçınılması Gerekenler Nelerdir?

Saç sağlığını korumak isterken doğru bilinen yanlışlar da saç sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Bazen alışkanlık haline getirilmiş pek çok bakım tekniği doğru bildiğimiz bir yanlış çıkabiliyor. Sağlıklı saçlara sahip olmak için hangi durumlardan kaçınmak gerekiyor? Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Saç tipine göre doğru tarak seçilmelidir. Yanlış tarak ile yapılan bakım, saçları kırarak yıpratabilir.
 • Duş sonrası yumuşak bir havlu ile kurulama işlemi gerçekleştirilmelidir.
 • Özellikle ıslakken tarama işlemi nazik bir şekilde gerçekleştirilmelidir.
 • Saçlar düzenli olarak nemlendirilerek kuru saçların daha kolay kırılması sorununun önüne geçilmelidir.
 • Düzenli olarak saç maskesi kullanılmalıdır.
 • Saçlar, daha hızlı ve kolay şekil vermek için yüksek ısıya maruz bırakılmamalıdır.
 • Belirli zaman aralıkları ile saç modeli değiştirilmelidir. Böylelikle aynı saç modelinin yaratabileceği kırılma ve yıpranmalar en aza indirilir.
 • Düzenli olarak her gün saçlar taranmalıdır. Her gün taranan saçlar sağlıklı bir şekilde uzar.
 • Saç uçlarındaki kırıklar iki ayda bir düzenli olarak temizlenmelidir.
 • Saçların sıcak su ile yıkanmasından kesinlikle kaçınılmalıdır.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için yukarıda bahsedilen durumlara dikkat etmek gerekir. Yıpranmış saçların sağlıklı görünüme tekrar kavuşması bir süreç gerektirdiği gibi saçın sağlıklı doğasını korumak da emek isteyen bir süreç olarak değerlendirilebilir. Sağlıklı saçlara sahip olmanın arkasında düzenli olarak saç bakım rutini uygulamak yatar.

Sağlıklı Saçlar İçin Kaçınılması Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı Saçlar İçin Kaçınılması Gerekenler Nelerdir?

Saçlarınızın Yapısını Koruyun

Günlük yaşantıda maruz kalınan güneş ışığının zararlı etkileri, hava kirliliği, ısı değişimleri gibi faktörlerin saç yapısını yıpratan etkiler ortaya koyar. Bu olumsuz etkileri minimum seviyeye indirmek için direkt olarak güneş ışığına maruz kalınan günlerde şapka kullanımı çözüm alternatiflerinden birini oluşturuyor. Aynı şekilde hava şartlarının normalden daha sert olduğu günlerde şemsiye kullanımı da bu sorunlara yardımcı oluyor.

Saçlarınızın Yapısını Koruyun

Saçlarınızın Yapısını Koruyun

Bol Miktarda Su Tüketin

Günlük olarak yeterli miktarda su tüketmenin yalnızca saçlar değil tüm vücutta mucizevi etkileri bulunuyor. Yeterli miktarda su tüketimi gerçekleştirmek, vücudun nem dengesi koruyor. Nem dengesi, hem cilt hem de saçlarınızın sağlığı için önemli bir faktörü oluşturuyor.

Vücudun günlük su ihtiyacını düzenli olarak alabilmesi saç diplerinde kepek oluşumunun önüne geçiyor. Aynı şekilde saçların kolayca kırılarak saç uçlarında oluşabilecek güçsüz ve sağlıksız görünümün önüne geçiyor. Saçın sağlıklı bir şekilde uzaması için bol bol su tüketmek, rutin oluşturulması gereken bir eylemdir.

Bol Miktarda Su Tüketin

Bol Miktarda Su Tüketin

Sıkı Saç Tokaları ve Sıkı Saç Modellerinden Sakının

Sıkı saç tokları ve sıkı yapılan saç modelleri, saç köklerinin zorlanmasına sebep oluyor. Böyle bir rahatsızlıkla karşı karşıya olan saç kökleri, zayıflayarak saç dökülmelerine sebebiyet verebiliyor. Sıkı bir görünüme sahip olmasını istediğiniz saçlarınız için, bunu daha kolay yapmaya yardımcı olacak saç kremleri ve saç spreylerini tercih etmelisiniz. Böylelikle saçlarınıza zorlanmadan daha rahat bir şekilde istediğiniz biçimi verebilirsiniz.

Sıkı Saç Tokaları Ve Sıkı Saç Modellerinden Sakının

Sıkı Saç Tokaları ve Sıkı Saç Modellerinden Sakının

Doğru Şampuan ve Saç Kremi Kullanın

Düzenli olarak saç bakımı yaparken en çok kullanılan bakım ürünleri tartışmasız şampuan ve saç kremleri oluyor. Kullanılan saç bakım ürünlerinin kalitesi, saçın yapısını ve sağlığını direkt olarak etkiliyor. Kalitesiz şampuanların saçı yorarak farklı olumsuz durumlara yol açabiliyor.

Bunun yaşanmaması için sülfatsız ve doğal içerikli şampuan kullanmaya özen göstermek gerekiyor. Şampuan ve saç kremlerini, ürünlerin bahsedilen uygulanma biçimleri göz önüne alınarak uygulamak gerekiyor. Saçları birkaç günde bir yıkamak, saç diplerinde bulunan doğal yağ tabakasının saç köklerini beslemesine izin vermek açısından önem taşıyor.

Doğru Şampuan Ve Saç Kremi Kullanın

Doğru Şampuan ve Saç Kremi Kullanın

Toka Seçimlerine Dikkat Edin

Toka seçimlerinin sağlıklı saçlara sahip olmadaki etkisi göz ardı edilmemelidir. Tokalar birbirinden farklı özellikleri ile saçları şekillendirmede sıkça kullanılıyor. Bazı tokalar saçları bükebiliyor, sıkıştırabiliyor ya da zorlayabiliyorlar. Lastik formdaki bazı tokalar saça sert bir şekilde tutunarak saçın kolayca dolaşmasına ve kopmasına sebep olabiliyor. Bunun önüne geçmek için saçı kolayca toplayabilen, saça sert bir şekilde tutunmayan ve tekrar kolay bir şekilde çıkarılabilen tarzda tokalar kullanmakta fayda bulunuyor.

Toka Seçimlerine Dikkat Edin

Toka Seçimlerine Dikkat Edin

Isı Kullanımını Sınırlandırın

Saçlarına arzuladığı şekli vermek isteyen pek çok kişi bunun için ısı yoluyla şekillendiren cihazları kullanıyor. Isının söz konusu zararlı etkisi yanlış bir şekilde uygulanan kurutma işlemi sırasında da ortaya çıkabiliyor. Saça istenilen şekli vermek için kullanılan cihazların en yüksek derece kullanımını daha düşük derecede yapmak, ısının zararlı etkisini minimize etmeye yardımcı oluyor. Başka bir çözüm alternatifi olarak şekillendirmek için çeşitli saç şekillendirici kremler ya da spreyler ile de saçlar ısının zararlı etkisinden korunabiliyor.

Isı Kullanımını Sınırlandırın

Isı Kullanımını Sınırlandırın

Temas Edilen Yüzeyleri Doğru Seçin

Günlük rutinin bir parçası olan uyku esnasında kullanılan yastık kılıfının saç sağlığı üzerinde etkileri söz konusudur. Saç tellerinin temas ettiği her yüzey sürtünme kuvvetinin en az olduğu yüzeyler olarak tercih edilmelidir. Mikrofiber ve ipek kumaşlar, saç sağlığı için ideal ürünler arasında yerini alıyor. Yalnızca kullanılan yastık kılıfı değil şapkalar, şallar vb. birçok ürünün kumaşının bu özellikleri taşıyor ya da bu özelliklere yakın kumaşlardan yapılmış olması daha sağlıklıdır.

Temas Edilen Yüzeyleri Doğru Seçin

Temas Edilen Yüzeyleri Doğru Seçin

Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları Sağlıklı Saçlar Demek

Dengeli ve düzenli beslenmenin vücudun her bölümünde olumlu etkilerinden söz edebiliriz. Sağlıklı bir beslenme düzeni etkisini sağlıklı saçlara sahip olmanız konusunda da hissettirir. Besin değeri yüksek ve protein bakımından zengin bir beslenme rutini, saçların doğal sürecinde uzamasına ve olması gereken formda olmasına yardımcı olur. Vücuda yeterli miktarda protein, vitamin, mineral alınabilmesi için doktorunuza mutlaka danışmalısınız. Sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak için sağlıklı beslenmek büyük bir koşuldur.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları Sağlıklı Saçlar Demek

Sağlıklı Beslenme Alışkanlıkları Sağlıklı Saçlar Demek

Sağlıklı Saç Derisine Sahip Olmanın Saç Sağlığına Etkisi Nedir?

Sağlıklı bir saç derisi sağlıklı saçlara sahip olmanın büyük bir kısmını oluşturur. Saç derisi her şeyden önce ölü derilerden, normalden fazla sebum tabakasından ve kepekten arındırılmış olmalıdır. Bu durum stabil olarak sağlıklı bir şekilde devam edebilmelidir.

Saç derisine masaj yapılması o bölgedeki kan damarlarının hızlanmasına yardımcı olarak saç derisini rahatlatır. Sağlıklı bir saç derisine sahip olmak için her gün tarama işlemi yapılmalıdır.

Tarama işlemi için genellikle geniş dişli taraklar daha rahat bir uygulama sunmaya yardımcı olur. Saç diplerindeki kan damarlarının harekete geçmesi saçların uzama dengesine da fayda sağlar.

Saçların ılık ya da soğuk su ile yıkanması kıl foliküllerinin kapanmasını sağlar. Böylelikle saç derisi rahatlar. Ayda bir iki kez uygulanan saç maskeleri, saç derisinin normal formda kalmasını ve saç sağlığının stabilizasyonunu sağlar. Çünkü sağlıklı saçlara sahip olmak her şeyden önce sağlıklı saç derisine sahip olmakla başlar.

Sağlıklı Saç Derisine Sahip Olmanın Saç Sağlığına Etkisi Nedir?

Sağlıklı Saç Derisine Sahip Olmanın Saç Sağlığına Etkisi Nedir?

İçerik
Coronadan Korunma Yolları

Coronadan korunma yollarını es geçmemekte fayda var. Bütün dünyayı kasıp kavuran bu corona virüsü nasıl1

3 dk. 24 Okundu
İçerik
Sivrisineklerden Nasıl Korunulur

Sivrisineklerden Nasıl Korunulur. Özellikle yazın sivrisineklerin geçilmediği zamanlarda sizi hayattan soğutan sineklerden saklanmanın yollarını sizin1

2 dk. 31 Okundu
İçerik
Spor Salonundaki Aletlerin Kullanımı Nasıldır?

İnsanlar, sağlıklı yaşamak için haftada en az 3 gün spor yapmaya çalışıyor. Her insanın günlük1

7 dk. 33 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 29,645.00
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,968.56
 • tetherTether (USDT) $ 0.999156
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 0.999785
 • bnbBNB (BNB) $ 302.10
 • xrpXRP (XRP) $ 0.411155
 • binance-usdBinance USD (BUSD) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.528449
 • solanaSolana (SOL) $ 51.41
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.086082
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 9.92
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 29,606.00
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 1,933.95
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 29.45
 • tronTRON (TRX) $ 0.073970
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000012
 • daiDai (DAI) $ 0.999913
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 68.76
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.190890
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 4.96
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.636425
 • ftx-tokenFTX Token (FTT) $ 30.54
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 5.99
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 192.52
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.96
 • stellarStellar (XLM) $ 0.129703
 • okbOKB (OKB) $ 12.23
 • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.450481
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 10.54
 • flowFlow (FLOW) $ 2.90
 • moneroMonero (XMR) $ 163.83
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 20.54
 • uniswapUniswap (UNI) $ 5.00
 • apecoinApeCoin (APE) $ 7.86
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.102028
 • elrond-erd-2Elrond (EGLD) $ 91.15
 • vechainVeChain (VET) $ 0.030523
 • theta-fuelTheta Fuel (TFUEL) $ 0.062315
 • magic-internet-moneyMagic Internet Money (MIM) $ 0.994444
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 7.91
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 8.06
 • axie-infinityAxie Infinity (AXS) $ 20.47
 • compound-ethercETH (CETH) $ 39.26
 • chain-2Chain (XCN) $ 0.092802
 • decentralandDecentraland (MANA) $ 1.06
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.72
 • the-sandboxThe Sandbox (SAND) $ 1.22
 • defichainDeFiChain (DFI) $ 2.82
 • kucoin-sharesKuCoin Token (KCS) $ 14.49
 • fraxFrax (FRAX) $ 0.998787
cemre.com