KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

Bir masaüstü bilgisayarın ya da dizüstü bilgisayarın kullanıcıya görüntü aktarması için monitör kullanması gerekmektedir. Bu monitörler, minik piksellerin bir araya gelmesiyle beraber kullanıcısına görüntü aktarımı gerçekleştirmektedir. Her ne kadar bu öğeler minik olsa da gözle görülür görüntü sorunları ortaya çıkarabiliyor. Bu noktada biz de kullanıcılarımıza ölü piksel olarak bilinen bu sorunu tespit etmek için ölü piksel testi yapma işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğini içeriğimizde sizlerle paylaşacağız.

Bkz: LCD Ekran Monitör Nedir?

Bilgisayarda Ölü Piksel Testi Nasıl Yapılır?

Olu Piksel Testi Nasil Yapilir 2
Ölü Piksel Testi

Birçok kullanıcı tarafından problem olarak görülen ölü piksel, birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Bu sorunu tespit etmek için herhangi bir program indirmenize gerek olmayacaktır. Her kullanıcı gibi siz de ölü piksel pesti için oluşturulmuş internet sitesini herhangi bir ücret ödemesi yapmadan gerçekleştirebilirsiniz.

  1. İlk olarak görüntü aktarımı gerçekleştiren monitörünüzü güzelce temizleyin.
  2. “Ölü Piksel Testi” için kurulmuş internet sitesine girin.
  3. Teste başlamadan önce “F11” tuşuna basarak tarayıcınızı tam ekrana alın.
  4. Testin yönlendirmelerine uyum sağlayın.

Bu işlem adımlarının ardından eğer ki ölü piksel testi sonucunda monitörde problemlerle karşılaştıysanız direkt olarak cihazınızı garantiye gönderebilirsiniz. Ölü piksel testinin herhangi bir şekilde tamir edilme durumu olmadığı için tarafınıza yeni monitör gönderimi yapılacaktır.

1- Monitörünüzü Temizleyin.

Ölü piksel testi yaparken kullanmış olduğunuz monitörün ekran kısmının tertemiz olması gerekmektedir. Bu konunun en önemli sebebi ölü piksellerin minik olması ve toz gibi görünmesidir. Eğer ki monitörünüzde gerçekten ölü piksel varsa monitördeki tozları ölü piksel olarak görebilirsiniz. Hâl böyle olunca ne yazık ki yanlış bilgilendirilmiş olacaksınız.

2- “Ölü Piksel Testi” İçin Kurulmuş İnternet Sitesini Açın.

“Ölü Piksel Testi” koyu renkler aracılığıyla gerçekleştiği için internetten yapmış olduğunuz aramalar neticesinde bu amaçla kurulan birçok internet sitesine ulaşabilirsiniz. Herkes tarafından kullanılan, kolay ara yüze sahip olan aşağıdaki site aracılığıyla kontrolleri daha kolay sağlayabileceksiniz. Bizim tercihimizin bu siteyi kullanmanız yönündedir.

Bkz: Ölü Piksel Testi

Bazı kullanıcılar internet sitesi tercih etmek yerine YouTube’da test işlemlerini gerçekleştirebilmeniz için oluşturulan videoları değerlendiriyor. Siz de bu yönde tercih kullanabilir ve ölü piksel testi işlemini bu şekilde yapabilirsiniz.

3- “F11” Tuşuna Basın ve Tarayıcıyı Tam Ekrana Alın.

Tercihinizi bir internet sitesinden yana kullanıyorsanız monitörünüzün her noktasını incelemeniz için tarayıcıyı tam ekrana almanız gerekecektir. Her tarayıcı tarafından desteklenen “F11” tuşuna basarak tarayıcıyı söz konusu şekle sokabilirsiniz.

Tam tersine video ile test işlemi gerçekleştiriyorsanız bu noktada oynatıcı üzerinden tam ekran özelliğini kullanabilirsiniz. Her iki durumda da sorun olmayacaktır.

4- Testin Yönlendirmelerine Uyum Sağlayın.

“Ölü Piksel Testi” yaparken test sizlere bazı yönlendirmeler sunacaktır. Renkler arasında tek tek geçiş yaparak monitörünüzü inceleyin eğer ki beyaz ya da siyah renkte bir nokta varsa bilmeniz gerekiyor ki monitörünüzde ölü pikseller vardır.

Böyle bir sorunla karşılaştığınızda direkt olarak monitörü ya da bilgisayarınızı üretici firmanın sunmuş olduğu garanti kapsamı içerisinde değişime gönderin.

İçerik
Windows Movie Maker Nasıl Kullanılır?

Windows Movie Maker Nasıl Kullanılır? Bir Microsoft programı olan Windows movie maker, bilgisayarınızdaki video ve1

3 dk. 13 Okundu
İçerik
Apache Spark Uygulaması Nedir?

Apache Spark uygulaması nedir ? sorusunda pek çok farklı cevaplar bulunsa da işletişim sistemlerinin en1

4 dk. 128 Okundu
İçerik
Windows 10’da Ekran Görüntüsü Almak için En İyi 5 Program 2021

Windows 10'da Ekran Görüntüsü Almak için En İyi 5 Program 2021, işletim sistemine sahip olan1

2 dk. 16572 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al