Ana Sayfa SİNEMA Netflix’teki En İyi 15 Klasik Film

Netflix’teki En İyi 15 Klasik Film

Netflix
Netflix

Ah, işte buradasın: salgının ortasında başka bir kış Cuma gecesi. Sadece tasfiye işinizi bitiriyorsunuz ve ardından bir filme karar vermeden önce çok uzun süre gezinmek için Netflix’e geri dönüyorsunuz. Ancak bu Cuma, geçen yıl her iki Cuma günü Bugün Aslında Dündü.

Öyleyse güvenilir bir klasik önerebilir miyiz? Modem sinemanın temelini oluşturan ve komedilerden dramalara, gerilim filmlerine kadar zamanın sınavına girmiş birçok büyük filmden biri. Netflix’in sunduğu klasikler sayıca az olsa da, kültürel açıdan çok güçlü. İşte şimdi akış için mevcut olan en iyi seçenekler.

1- Çatıdaki Kemancı

Sholem Aleichem’in Yidiş hikayesine dayanan 1971 film müzikali, Broadway müzikalinin Oscar ödüllü bir uyarlamasıdır. 1900’lerin başlarında Yerleşimin Pale’sinde geçen film, küçük köylerinde pogrom tehdidi artarken kızlarını evlendirmeye çalışan zavallı bir Yahudi sütçü Tevye’yi (Topol) izliyor.

Çatıdaki Kemancı
Çatıdaki Kemancı 

2- Enter The Dragon

Yönetmenliğini Robert Clouse’un üstlendiği Enter the Dragon , 1973 yapımı bir dövüş sanatları aksiyon filmidir. Filmde Bruce Lee, kız kardeşinin ölümünden sorumlu çete üyesini yakalama görevinde bir dövüş sanatları uzmanını oynuyor. Bu Lee’nin 32 yaşında zamansız ölümünden önce tamamladığı son film rolüdür.

İlginizi Çekebilir:  Netflixteki En İyi 10 James Bond Filmi
Enter The Dragon
Enter The Dragon 

3- Mad Max (1979)

Avustralya’nın kıyamet sonrası aksiyon serisinin ilk filmi olan 1979 filmi, karısı ve oğlunun savaştan parçalanmış, kıtlıktan muzdarip bir toplumda bir çete tarafından öldürülmesinin ardından şiddetli intikam almak isteyen Max’i konu alıyor.

Mad Max (1979)
Mad Max (1979) 

4- Bonnie ve Clyde

Kötü şöhretli gerçek hikayenin 1967’de dramatize edilmesi, Bonnie Parker ve Clyde Barrow, işler gittikçe ölümcül bir hal alırken, ülke çapında macera dolu bir suç çılgınlığına girişiyor, banka soyuyor ve araba çalıyor.

Bonnie ve Clyde
Bonnie ve Clyde 

5- Taxi Driver

Taxi Driver , Martin Scorsese tarafından yönetilen, 1976 yapımı derin bir psikolojik gerilim filmi. Robert De Niro, uykusuzluktan muzdarip, rahatsız, yalnız bir Savaş gazisini canlandırıyor ve bu yüzden geceleri taksi kullanmaya başlıyor. Giderek gerçeklikten uzaklaştıkça, dünyayı ve genç bir fahişeyi (Jodie Foster) kurtarmaya takıntılı hale gelir.

Taxi Driver
Taxi Driver 

6- Cool Hand Luke

Paul Newman ve George Kennedy’nin oynadığı 1967 klasiği, Florida’da bir hapishane kampında mahkum olan ve yetkililere ve sisteme boyun eğmeyi reddeden küçük bir suçlu olan Luke’un etrafında dönüyor.

Cool Hand Luke
Cool Hand Luke 

7- Platoon

Vietnam’da geçen Platoon , Oliver Stone tarafından yazılıp yönetilen 1986 Amerikan savaş filmidir. Film, aralarında Tom Berenger, Willem Dafoe, Charlie Sheen, Keith David, Kevin Dillon, John C. McGinley, Forest Whitaker ve Johnny Depp’in de bulunduğu muazzam bir oyuncu kadrosunun yardımıyla, Amerikan birlikleri içindeki bocalayan idealizmi ve sürtüşmeyi araştırıyor.

İlginizi Çekebilir:  Netflixteki En İyi Aile Dostu Filmler
Platoon
Platoon 

8- Otomatik Portakal

Anthony Burgess’in 1962 tarihli aynı adlı romanına dayanan Stanley Kubrick’in 1971 distopik filmi, suçlu Alex’in (Malcolm McDowell) hapishaneden özgürlüğünü kazanmak için davranış değişikliğine uğradığı geleceğin İngiltere’sini tasvir ediyor. Şiddetten tiksinmeye koşullandırılan topluma geri döndüğünde, önceki kurbanları önceki rollerinin tersine çevrilmesini sağlıyor. Kubrick’in karanlık, unutulmaz uyarlaması, 1972’de En İyi Film ve En İyi Yönetmen adaylıkları kazandı.

Otomatik Portakal
Otomatik Portakal 

9- Gilbert Üzümünü Ne Yiyor?

Gilbert Üzümünü Ne Yiyor? kısmen komedi, kısmen trajedi. Film küçük bir kasaba olan Iowa’da işlevsiz bir aileyi gösterir. Johnny Depp’in başrol oynadığı rol orijinal hayranları kendine çekmiş olsa da, Depp’in filmi satan küçük kardeşi olarak Leonardo DiCaprio’nun sırası. (Aynı zamanda DiCaprio’ya ilk Oscar adaylığını da kazandırdı.)

Gilbert Üzümünü Ne Yiyor
Gilbert Üzümünü Ne Yiyor 

10- Goodfellas

Bir mafya filmi başyapıtı olan Goodfellas , organize suç saflarına tırmanırken 1970’lerin New York gangsteri Henry Hill’e odaklanıyor. Klasik yıldızları Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci ve Lorraine Bracco’nun tanımladığı tür.

Goodfellas
Goodfellas

11- Esaretin Bedeli

Bankacı Andy Dufresne, masumiyet iddialarına rağmen karısı ve sevgilisinin çifte cinayetinden suçlu bulundu. Shawshank Eyalet Hapishanesinde geçirdiği 19 yıldan fazla bir süredir, tutuklu arkadaşları Red ile arkadaş oldu, bankacılık becerilerini gardiyan ve gardiyanlara yardım etmek için kullanıyor ve diğer mahkumların saygısını kazanıyor.

İlginizi Çekebilir:  Gerçek Suçlardan Uyarlanan En İyi 20 Film
Esaretin Bedeli
Esaretin Bedeli 

12- Monty Python ve Kutsal Kase

Authurian efsanesi, Monty Python oyuncularının efsanevi hazine arayışında Yuvarlak Masa Şövalyeleri rolünü oynadığı 1975 kült klasiğindeki bu absürd ve sonsuz alıntılar yapabilen bir parodi muamelesi görüyor.

Monty Python ve Kutsal Kase
Monty Python ve Kutsal Kase 

13- Brian’ın Hayatı

Monty Python, İsa’yla aynı gece, yan taraftaki ahırda doğan ve tüm hayatını Mesih ile karıştırılarak geçiren Nasıralı Brian’ın bu hikayesiyle Mesih’i ele alıyor.

Brian'ın Hayatı
Brian’ın Hayatı 

14- Ona Sahip Olmalı

Spike Lee’nin ilk uzun metrajlı filmi, Tracy Camilla Johns’un Brooklyn’de üç potansiyel erkek arkadaşla hokkabazlık yapan genç bir kadını canlandırdığı bağımsız bir siyah-beyaz komedi.

15- Howards End

Klasik EM Forster romanının bu yemyeşil Merchant-Ivory 1992 uyarlaması, çocukları romantik bir şekilde bağlandıklarında bir araya gelen karşıt dünya görüşlerine sahip iki aileyi anlatıyor.

Howards End
Howards End

 

 

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz