KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Menengiç (Çitlembik) tohumunun faydaları nelerdir? Menengiç kahvesi ne işe yarar?

Menengiç tohumu, diğer adıyla çitlembik. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan ve kahvesi yapılan menengiçten bahsedeceğiz bugün sizlere. Peki o halde menengiç tohumunun faydaları nelerdir? Menengiç kahvesi ne işe yarar?

Anavatanının Batı Asya ve Akdeniz olduğu Menengiç, killi ve kireçli toprakta kolaylıkla yetişmektedir. Bu yüzden ülkemizde kıyı şeridinde ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kolay yetişir. İsmi yöre olarak değişmektedir. Bazıları çitlembik olarak bilirken bazıları ise ağacın adı olan Menengiç olarak bilir. Diğer taraftan çedene, çıtlık, meniş, menekiş, çöğre gibi isimlerle de kullanılır. Uçucu yağ içerdiğinden dolayı sağlıklı yağlar arasında yer almaktadır. Menengiç ağacının tohumu, yaprakları, meyvesi ve kökü insan sağlığına türlü türlü fayda sağlar. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan çitlembik, salata, turşu ve baharat olarak da kullanılıyor. Gıda sanayisinde hoş kokusundan dolayı kullanırlar. Kahvesini yapmak için meyveleri kurutulur. Aynı zamanda yağından ise bıttım sabunu elde edilir. İçeriğinde yüksek miktarda demir, potasyum, kalsiyum, protein, kalsiyum ve A, C vitaminleri barındırır.

Menengiç Kahvesi

Menengiç Kahvesi

MENENGİÇ KAHVESİ NE İŞE YARAR?

 • Menengiç kahvesi sindirim sistemine iyi gelir.
 • Düzenli tüketildiğinde metabolizmayı iyileştirir.
 • Midenin asit oranını dengeler, yemek sonrası hazımsızlıkları önler.
 • Bağışıklık sistemine iyi gelir ve uyaranları artırır.
 • Menengiç kahvesinden kalan telveyi atmayarak sivilcelerinize ve lekelerinize sürebilirsiniz.

MENENGİÇ TOHUMU FAYDALARI NELERDİR?

 • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler daha çabuk kansere yakalanırlar. Gün içerisinde tüketilen A vitaminli yiyecekler, vücudun toksinlerden arındırır. Çitlembik meyvesinden yapılan kahve de günde bir fincan tüketildiği zaman bu etkiyi karşılar.
 • Günümüzde bir diğer önemli problemlerden bir tanesi ise idrar problemidir. Mantar ve enfeksiyonlu hücrelerden dolayı idrar torbası ve idrar yolları iltihaplanır. Şiddetli ağrı/sancı gösteren idrar yolu enfeksiyonuna etkili bazı besinler vardır. Antioksidan içeren bu besinler iltihaplı hücreleri vücuttan atar. Menengiç yani çitlembik meyvesi burada ilk sırada yer alır. İster kahvesini yapın, isterseniz baharat olarak yemeklerde kullanın veya iki damla çitlembik yağını ılık bir suya damlatıp tüketebilirsiniz.
 • Normalinden daha fazla olan adet kanamaları rahim içinde bir problem olduğunu işaret eder. Fazla adet kanaması yapacağı kan kaybından dolayı tansiyon düşüklüğüne neden olur. Menengiç veya bir diğer adıyla çitlembik aşırı olan kanamanın önüne geçmektedir. Adet dönemi düzensiz olan bayanlarda adet döneminin düzene girmesine yardım eder.
 • Kurutulmuş çitlembik meyvesini bal ile karıştırıp bir gün boyunca dolapta bekledikten sonra günlük olarak tüketirseniz, kronik mide problemlerinize iyi gelecektir. Mide asidini düzenler, şişkinliğin önüne geçer. Yemek borusu, mide ve bağırsaklara kadar olan bölümü temizler. Bağırsak fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlayarak, özellikle yaşlılarda görülen bağırsak yavaşlaması kaynaklı kabızlığı önler.
 • Mevsim geçişlerinde üşütmelerin önüne geçmesi için çitlembik meyvesi kaynatabilirsiniz. Üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Meyveyi süzdükten sonra bal ile karıştırıp tüketebilirsiniz. Bu karışım boğazınıza çok iyi gelmekle beraber boğazda oluşan hasarı hızlı şekilde onarır. Akciğere de iyi gelen bu karışım bronşları temizler.
 • Kilo almak isteyenlere de yardımcı olan çitlembik, iştah açar ve kilo almanızı kolaylaştırır.
 • Yaz aylarında ayak terlemesi kötü kokuya sebep olur. Bunun önüne geçmek için çitlembik kahvesi tüketebilirsiniz. Vücut ısısını dengede tutar ve terlemenin önüne geçer.

ÇİTLEMBİK YAĞI NE İŞE YARAR?

 • İçerdiği E ve B vitaminlerinden dolayı saç ve cilde iyi gelir.
 • Saçları erken beyazlatan hücrelerin önüne geçer ve sağların doğal siyahlamasını sağlar. Çitlembik yağını saç diplerinize sürün ve bir saat bekleyin. Ardından sirke ile durulayın. Çitlembik yağı, saçı siyahlatmanın yanında saç diplerinde yara varsa ona da iyi gelecektir.
 • Sivilce lekelerine iyi gelir ve yok eder.
 • Akne oluşumunun önüne geçer. (Ancak çitlembik yağı kullanılmadan önce bir uzmana cilt tipinini gösterilmesi gerekir).
İçerik
Uyuz Hastalığı Ne Kadar Sürer?

Uyuz Hastalığı Ne Kadar Sürer? Uyuz, insan kaşıntı akarı tarafından derinin istilasıdır. Mikroskobik uyuz, yaşadığı1

4 dk. 16225 Okundu
İçerik
Paraf Kredi Kartına Nasıl Başvurulur? Paraf Kart Nedir?

Halkbank yapısı altında olan Paraf kredi kartı başvuru konusunda oldukça kolay adımlar izlemektedir. Kart başvurusu1

3 dk. 25 Okundu
İçerik
Çocuklar İçin Gerçekten Faydalı 10 Mobil Uygulama

Çocuklar İçin Gerçekten Faydalı 10 Mobil Uygulama.Dijital çağda çocuklarımızın telefon ve tablette uzun süren vakitler1

3 dk. 9 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al