KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Bakımlı olmak kendimize yapacağımız en büyük yatırımlardan biridir. Şüphesiz ki bu yatırımlar içinde cilt bakımı da önemli bir yere sahip. Uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları, yaşam biçimi, stres, mevsim koşulları gibi pek çok unsur cilt sağlığı üzerinde etkili olmaktadır. Cilt sağlığını korumak için cilt tipimize uygun bakımları tercih etmeliyiz. Bu yazıda özellikle kuru cilt bakımı üzerinde duracağız.

Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Cilt yapısı temelde genetik özelliklere bağlıdır, ancak çevresel faktörler de cilt yapısı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Tüm etkiler bir araya geldiğinde karakteristik cilt tipi oluşur. Kuru, yağlı ve karma olmak üzere üç ana cilt tipi bulunmaktadır.

Kuru Cilt, ince ve hassas bir yapıya sahiptir. Kuruluk nedeniyle esnekliği azalan deride kırışıklık daha sık görülmektedir.

Yağlı Cilt, nem oranı daha yüksek olan ciltlerdir. Sivilce ve siyah nokta oluşumuna açık bir yapısı vardır.

Karma Cilt; yüzün T-bölgesi olarak adlandırılan alın, burun ve çene bölgesi yağlı olup yanak ve göz çevresi ise kuru olan cilt tipidir.

Ciltler için yapılan bu tanımlamaları göz önünde bulundurarak, hangi cilt tipine sahip olduğunuzu tespit edebilirsiniz.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerilerii

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerilerii 

Nem oranı düşük olan kuru ciltler, yarattığı gerilme hissiyle rahatsızlık verir. Deride oluşan kuruluk nedeniyle ciltte kabuklanma ve kaşıntı oluşur. Bunu önlemenin en etkili yolu cildi nemlendirmektir.

  • Özellikle kış aylarında banyo sonrası tüm vücuda uygulanan nemlendirici kremler cildin nem dengesini sağlamaya yardımcı olmaktadır.
  • Nemlendiricilerin yanı sıra bitkisel yağlar da derideki kuruluğu gidermede etkili olacaktır. Özellikle bebek yağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı ve zeytin yağı cildinizi nemlendirmede güvenle tercih edebileceğiniz ürünlerdir.
  • Günlük su tüketimine dikkat etmek de etkili bakım yöntemlerinden biridir. Her gün en az 2,5 litre su tüketmeniz cildinizin nem dengesini sağlamaya destek olur.
  • Sıcak su cildin daha çok kurumasına yol açtığı için, cilt temizliğinizi ılık su kullanarak yapmalısınız.
  • Kuru ciltlerde deride kabuklu yapı görülmektedir. Bu yapı derideki ölü hücrelerden kaynaklanmaktadır. Peeling, cilt maskesi ve tonik gibi kozmetik bakım ürünleri ile cildinizi ölü hücrelerden arındırabilirsiniz.

Bu bakımları yaptığınızda cildinizin nem dengesine kavuştuğunu, daha canlı ve sağlıklı bir görünüm kazandığını göreceksiniz.

İçerik
Dövmenin Tarihçesi Dövme Dinimizde Nasıl Karşılanmaktadır

Dövmenin tarihçesi Dövme dinimizde nasıl karşılanmaktadır. Her ne kadar 20.yüzyıl da popüler olmaya başlasa da1

2 dk. 19 Okundu
İçerik
Cilt Bakımına Hangi Yaşta Başlanmalıdır?

Cilt bakımına hangi yaşta başlanır? sorusu herkesi yakından ilgilendirmektedir. Aslında 9-10 yaşından itibaren çocuklara bu1

3 dk. 13183 Okundu
İçerik
Cildiniz 10 Adımda Gençlik ve Işıltı Kazansın

Soğuyan havalar, nem, stres, beslenme ve daha birçok faktör cildimizin kuruyup sertleşmesine neden olur. Bu1

4 dk. 9101 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.