KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi, bankalar aracılığı ile insanların nakit ihtiyacını gidermesidir. Belirli miktardaki para geri ödenmek üzere bankalar tarafından müşterilere verilmektedir.

Kredi borçları alındığı zaman ödeneceği tarih bellidir ve belirlenen bu tarihlerde borçlar ödenmelidir. Fakat bazı durumlar vardır ki borçlular borçlarını geç ödeyebilir ya da borçlular borçlarını hiç ödeyemez. Borçlunun, borcunu ifa edemediği durumlarda pek çok yaptırım karşımıza çıkmaktadır.

Borçlu Kredi Borcunu Ödemez İse Ne Olur?

Kredi borcu olan müşteriler tarafından kredi borcu ödenmez ise ne olur sorusu sıkça sorulmaktadır. Borçlunun kredi borcunu iki ay ödememesi halinde bankalar, borçluya borcun ifası için otuz gün süre tanımaktadır. Borcun ifası için verilen sürenin doksan gün olması gerekse de borcun iki ay üst üste ifa edilmemesi durumunda bankalar, tüm yetkiyi elinde bulundurmaktadır.

Kredi borcu zamanında ifa edilmemesi halinde banka tarafından, borcun yüzde 30’u tutarında gecikme faizi uygulayabilir.

Kredi borcu ödemesi yapmayan borçlunun, banka tarafından hesap bilgilerine el konulabilir.

Borçlunun borcunu ifa etmemesi durumunda banka tarafından borçlunun maaşının yüzde yirmi beşine el konulabilmektedir.

Borçlu tarafından borcun ifa edilmemesi durumunda borçlunun tüm taşınmaz ve araçlarına banka tarafından haciz konulabilmektedir. Ancak burada belirtilmesi gereken husus haciz konulacak malların borçluya ait olması gerektiğidir.

Borçluya borcun ifası için verilen otuz günlük sürede, kefile de borcun ifa edilmediğini bildirmektedir.

Kredi Borcu

Kredi Borcu

Kredi Borcu Ödenmemesi Halinde Eve İcra Gelir Mi?

Kredi borcunun ödenmemesi halinde eve icra gelir mi? Kredi borcunun ödenmesi gereken tarihinden üç gün içinde ödenmesi durumunda hiçbir yaptırım söz konusu olmayacaktır.  Yasal takip işlemlerinin üç ay arka arkaya borcun ifa edilmemesi durumunda devreye sokulabileceğini söyleyelim. Üç ay arka arkaya ödenmeyen borçların dosyalarını, bankalar anlaştıkları avukatlar aracılığı ile dava etmektedirler. Banka avukatları dava işlemine başvurulmadan önce kredinin ifası için borçlu ile iletişime geçmektedir. Bu süreçte de borçlu borcunu ifa etmez ise yasal süreç yani haciz işlemi gerçekleşebilmektedir.  Ancak burada düzenli bir geliri olmayan kişilere haciz işlemi gerçekleştirilmektedir. Belgelendirilebilir düzenli bir geliri olan kişilere haciz işleminden önce maaş kesintisi yapılmaktadır.

Kredi Borcunda Hapis Cezası Mümkün mü?

Kredi borçlarında hapis yatar mıyım? Gibi sorular borçlular tarafından sorulmaktadır. Kredi borcunu ödemeyen kişiye direkt olarak hapis cezası verilememektedir. Verilen cezalar kademeli bir şekilde ilerlemektedir. Ancak kredi borcunun ödenmemesi durumunda hapis cezasının da verilebileceğini ifade edelim. Krediyi kullanan kişi üç ay arka arkaya yani doksan gün boyunca kredi borcunu ödememesi durumunda yasal işlemler başlatılmaktadır. Doksan günün sonunda banka avukatları, kredi borçluları ile iletişime geçerek ödeme taahhüdünde bulunmalarını istemektedir. Bu taahhüt sonucu hala borçlarını ödemeyen kredi kullanıcıları farklı cezalarla ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu noktada çok önemli bir husus vardır. Borcunu ödeyemeyecek olan kredi borçluları, ödeme taahhüdünde bulunmamalıdırlar. Ödeme taahhüdünde bulunmaları ve ödemeyi gerçekleştirmemeleri durumunda ise hapis ihtimali söz konusu olmaktadır.

Nedir
Denizbank Kurtaran Hesap Nedir?

Denizbank, avantajlı kampanyaları sayesinde tercih edilen bir bankadır. Bugün ise Denizbank Kurtaran Hesap kampanyasını inceleyeceğiz.1

3 dk. 4398 Okundu
İçerik
Kişisel Kredi Başvurunuzun Reddedilmesinin 3 Nedeni

Kredi başvurularınızın reddedilmesinin birçok nedeni vardır. Özellikle bankalar ile olan geçmişinizin en önemli karar noktası1

2 dk. 4181 Okundu
Nedir
Amazon Nedir? Nasıl Kullanılır?

Amazon, internet üzerinden satış yapıp, para kazanabileceğiniz bir ticaret sitesidir. Bugün Amazon’u ve Amazon’un nasıl1

3 dk. 11238 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al