KATEGORİLER
Kripto Al Sat


IMEI Nedir? Ne İşe Yarar ve Nerede Bulunur?

Herkesin bildiği gibi Türkiye’de en çok kullanılan teknolojik aletlerin başında akıllı telefonlar geliyor. Sokağa çıktığımızda neredeyse her insanın elinde bir cep telefonu görmek mümkündür. Her geçen gün söz konusu çılgınlığın artmasıyla birlikte akıllı telefon almak isteyen kullanıcıların sayısı da bir hayli artıyor. Bu sebeple de telefon fiyatlarındaki artış birçok kişiyi ilgilendiriyor. Hâl böyle olunca kullanıcıların ülkemizdeki akıllı telefon fiyatlarının yüksek olmasından dolayı farklı alternatifler aradığını görüyoruz. Bu alternatiflerden biri de yurtdışından telefon getirmektir. IMEI numarası da tam olarak bu noktada birçok kişiyi ilgilendiriyor. Her insanın kimliği olduğu gibi akıllı telefonların da kimliği bulunuyor. Bu kimlik de IMEI numarası olarak adlandırılıyor. Bu içeriğimizde söz konusu terim hakkında en detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Bkz: Akıllı Telefon Bağımlılığı Nedir?

IMEI Numarası En Detaylı Haliyle Nedir?

Her ne marka olursa olsun üretilen akıllı telefon ve tabletler IMEI kodu ile birlikte piyasaya sürülmektedir. Bir önceki başlıkta da olduğu gibi IMEI numaraları ülke vatandaşlarının sahip olduğu kimlik numaralarıyla aynı anlamı taşımaktadır. Bu kod asla ve asla değiştirilemez, sahip olunan SIM kart ile bağdaştırılamaz ve çoğaltılamaz.

Her ne kadar çoğaltılamadığını söylesek de telefon tacirleri tarafından yurtdışından getirilen telefonlara kopyalandığını görebiliyoruz. Bu sebeple sahip olduğunuz akıllı telefonun kimliğini herhangi bir kullanıcıyla asla ve asla paylaşmamalısınız. Eğer ki IMEI numaranız farklı bir telefonda kullanılıyor, üstüne üstlük kullanılan telefonda suç işleniyorsa işlenen suçun sizin üzerinize kalma olasılığı çok yüksek olacaktır.

IMEI Numarası Kaç Haneli Olur? IMEI Numarası Nerede Bulunur?

IMEI kodu olarak bilinen IMEI numaraları toplamda 14 haneden oluşmaktadır. Bu sayı geçmişte sabit olsa da günümüzde teknolojinin daha fazla gelişmesiyle birlikte ortaya çıkarılan cihazlarda değişkenlik gösterebilir. 2004 yılında ülkeler arası yapılan bir anlaşmaya göre standart bir IMEI numarasının olması gereken şablon belirlenmiştir. Bu şablon; XX-YYYYYY-ZZZZZZ-W olarak nitelendirilir.

IMEI kodunu öğrenmek için uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor. Bu yöntemleri değerlendirerek söz konusu koda kolayca ulaşabilirsiniz. Biz sizlere olağan yöntemlerden aşağıdaki liste aracılığıyla bahsedeceğiz.

1- *#06# Numarasını Tuşlamak

Telefonunuzun eski ya da yeni olmasına bakılmaksızın tüm cihazlarda sabit olan IMEI öğrenme yöntemi *#06# numarasını tuşlamaktır. Bu numarayı tuşlamak için herhangi bir şekilde cihazınızda hat takılı olmasına gerek yoktur.

2- Ayarlar Menüsünü Kontrol Edin.

Her telefon üreticisi genellikle cihazın sahip olduğu IMEI numarasını “Telefon Hakkında” bölümünde belirtmektedir. Bu sebeple siz de eğer ki diğer yöntemleri kullanmak istemiyorsanız doğrudan “Ayarlar” uygulamasını başlatarak söz konusu bilgiye ulaşabilirsiniz.

3- Telefonunuzun Arka Kapağına Bakın.

IMEI Nedir Ne Ise Yarar ve Nerede Bulunur 2
IMEI Numarası

Yeni model telefonların arka kapağının açılmaması IMEI numaralarının bu alana işlenmesine sebep olmuştur. Bu sebeple de ilgili numaraya ulaşmak için cihazınızın arka kapağına bakabilirsiniz. Burada yer alan 14 haneli numara IMEI numaranız olacaktır.

İçerik
Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G , teknoloji devi Samsung firması 2020 yılında Galaxy Note1

5 dk. 14 Okundu
İçerik
Redmi Note 9S Xiaomi Akıllı Telefonun Genel Kullanımı

Redmi Note 9S Xiaomi Akıllı Telefonun Genel Kullanımı. Akıllı telefon üreticileri arasında piyasaya sürdüğü telefon1

5 dk. 48 Okundu
İçerik
Huawei Honor 9A Akıllı Telefon Modeli İnceleme

Huawei Honor 9A akıllı telefon modeli 2020 yılında piyasaya sürüldü. 159,1 x 74,1 x 91

5 dk. 17 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
tiktok takipçi satın al instagram takipçi satın al