KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Günde Kaç Saat Uyumalıyız

Günde kaç saat uyumalıyız. Hiç düşündünüz mü uyku neden gereklidir. Uyuyorum ama yine de uykumu alamıyorum sebebi ne? Eğer siz de böyle sorunlar yaşıyorsanız belki de uykunuzu kaliteli bir şekilde alamıyorsunuzdur. Bütün gün vücudunuz yorulduktan sonra akşam vakti uyuduktan sonra dinlenmek gibisi yok. Şimdi ise uykunuzu almanız için ortalama kaç saat uyumanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Gunde Kac Saat Uyumaliyiz 1

Unutmayın ki uyku biraz da günlük yaşamda nasıl bir temponuz olduğuna bağlı. Ağır işlerde çalışıyorsanız, sürekli bir yerlere koşuşturuyorsanız vücudunuzu iyice dinlendirmekte fayda var. Ayrıca herkesin biyolojik saatleri ve uyurken ne kadar kaliteli bir şekilde uyudukları farklıdır. Eğer 6 veya 7 saat uyuduktan sonra uykunuzu alıyorsanız, öğle zamanlarında uykulu hissetmiyorsanız size bu kadar da uyku yettiğini gösteriyor. Eğer 9 saat veya 10 saatlik bir uyku size yetiyorsa bu kadar uyku size yettiğini gösteriyor ama 10 saatin üstünde uyumamanızı öneririz. Uyku kişiye göre değişir o yüzden 9 veya 10 saat uyku dışında daha fazla uyursanız depresyona sebep olabilir. Depresyon geçirmek istemiyorsanız erken yatıp erken kalkmakta fayda var.

Gunde Kac Saat Uyumaliyiz

Şimdi size yaşlara göre ortalama uyku süresini söyleyeceğim. 0 ila 3 aylık bir bebeğin yaklaşık 14-17 saat uyuması gerekiyor. 4 ila 11 aylık bir bebeğin yaklaşık 12-15 saat uyuması gerekir. 1 ila 2 yaşında olan bir çocuğun yaklaşık 11-14 saat uyuması gerekir. 3 ila 5 yaşında okul öncesi çocuklar 10-13 saat uyuması gerekiyor. Okul çağındaki yani 6-13 yaşındaki çocuklar 9-11 saat uyuması gerekir. 14 ila 17 yaş arasındaki gençler 8-10 saat uyuması gerekiyor. 18 ila 25 yaşındaki genç yetişkinler 7-9 saat uyuması gerekiyor. 26 ila 64 yaşındaki yetişkinler 7-9 saat uyuması gerekiyor. 65 ve 65 yaş üstü yaşlı yetişkinler günlük ortalama 7-8 saat uyumaları gerekiyor.

Gece 2 ile 3 arası vücudumuz melatonin salgılamaya başlar. Ayrıca protein yapımı ve hücre çoğalmasını sağlayan büyüme hormonu saat 24.00 da salgılanmaya başlar. Bu yüzden en geç saat 11’de uyulması gerekilir. Unutmayın ki kaliteli bir uyku için cep telefonunuzu kapatın ışıkları kapatın oda sıcaklığını ortalama 18 ila 20 derece olmasına dikkat edebilirsiniz.

İçerik
Çocuklar İçin Gerçekten Faydalı 10 Mobil Uygulama

Çocuklar İçin Gerçekten Faydalı 10 Mobil Uygulama.Dijital çağda çocuklarımızın telefon ve tablette uzun süren vakitler1

3 dk. 11 Okundu
Nedir
Falda Timsah

Kahve falında timsah görmek fal yorumcularına göre mücadele anlamına gelir. Falda timsah can sıkıcı semboller1

4 dk. 18033 Okundu
İçerik
Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat!

Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat! Emzirme döneminde annenin grip olması halinde emzirirken dikkat1

2 dk. 17 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al