KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Google’dan Android’e Hesap Güvenliği İçin Adım

Google’dan Android’e Hesap Güvenliği İçin Adım , Android cihazlar için hesap güvenliğini güvence altına alabilmek için yeni yollar geliştirmeye başlamıştır. Bu yazımızda Google’dan Android’e hesap güvenliği için adımları ele alacağız.

Googledan Androide Hesap Guvenligi Icin Adim
Google’dan Android’e Hesap Güvenliği İçin Adım

Google daha çok Google hesabı Android modeller de kullanılmak üzere yeni hesap güvenliğini ön plana alıp kullanıma sunacak özellikler geliştirmeye başlamıştır. Bu nedenle kullanıcı bilgileri güvenliğinin sağlanması için de önemli kriterlerden birisi olan parola için de belli şart sağlamayan parolalara dair uyarı mesajı gösterecek bir yapı geliştirmektedir. 

Bunun yanı sıra Chrome tarayıcısına kaydettiği parolaların da daha önce açığa çıkıp çıkmadığını da kullanıcı yine bu yöntemle belirleyerek güvenli bir adım daha geliştirmiştir. 

Önceden PC için geliştirilen bu adımın artık Android cihazlar için geliştirilmesi önemli bir adımı da beraberinde getirmiştir. Daha doğrusu “Şifre Güvenliği” olarak isimlendirilen bu özellikte kullanılan ya da daha önce kullanılmış parolaların daha önce yaşanmış hacker saldırılarını da ortaya çıkarma özelliği de bulunmaktadır. Yani bu saldırıların olup olmadığı da kontrol edilmektedir. 

Google Hesaplarının Güvenliği İçin Adımlar 

Google hesapları siber saldırıların kolay hedeflerinden birisi olup ele geçirildiği sana dünyanıza çok kolay erişebilme basitliği sağlanmaktadır. Bu nedenle güvenli bir Google hesabının güvenliği birden fazla avantajı vardır. 

1- Google Hesabı Şifrenizi Sık Sık Değiştirin 

  • Google şifreniz adınıza eşinizin veya çocuğunuzun adına, doğum gününüze, açık adresinize veya birisinin sizi Google’da araştırarak bulabileceği bir şeye benzememeli. 
  • Google şifreniz basit bir kelime rakamlardan oluşmamalıdır.
  • Google şifreniz kısa ve sekiz kelimeden az olmamalıdır. 
  • Aynı zamanda sık kullandığınız ve başka hesaplarda kullandığınız bir şifre olmamalıdır. 

Şifre belirleme de tüm bu esasları ele aldıktan sonra şifrenizi sık sık değiştirmek gerektiğini de unutmayınız bu değişiklik altı ayda bir yedi ayda bir de olabilir. 

2- Google Hesabınızı İki Faktörlü Kimlik Doğrulama İşlemi 

Google hesabı şifreniz ne kadar güçlü olursa olsun birilerinin şifrenizi kırma riski her zaman söz konusudur. Fakat hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmek için herhangi birinin sanal dünyanıza girme riskini de azaltma şansınız her zaman vardır.

İki faktörlü kimlik doğrulama işlemi parolanıza ek olarak ikinci bir güvenlik katmanı sağlar. Bu aslında ideal olarak yalnızca sizin varlığınızda da bulunabilecek fiziksel bir nesne gerektiren bir şeydir. En basit ve etkili haliyle aslında bu bir Google iki faktörlü doğrulama işlemi komut istemi veya telefonunuz tarafından oluşturulan bir kod da olabilir. 

3- Google Hesabınızı Kendiniz Olduğunuza Dair İzlenimler Sağlayın 

Google şirketi hesabınızda tek bir tür şüpheli hareket tespit ederse, oturum açmanıza izin vermeden önce kimliğinizi doğrulamanızı isteyebilir. Bu nedenle hesap doğrulama ayarlarınıza bir süredir yani uzun süredir bakmamışsanız eğer gerekli bilgilerin de güncelliğini yitirmiş ya da tamamen eksik olma ihtimali de yüksek bir olasılıktır.

Google’ın hesap güvenliği sistemine giriş yaparak bir dakika içinde Google’a kendiniz olduğunuza dair izlenimler verebilirsiniz. Bunu sağlamanın iki yolu vardır. Bunlardan birisi “Kurtarma E-Postası” diğeri ise “Kurtarma Telefonu” dur. Eğer bu ikisi güncel değilse mutlaka güncelleyiniz. 

4- Google Hesabınıza Erişen Cihazları Mutlaka Kontrol Edin

Google hesabınız uygulamalara da ek olarak, son birkaç ay içinde neredeyse çeşitli fiziksel cihazlarda Google hesabınızda oturum açmış olabilirsiniz. Çoğu zaman, sistem düzeyinde oturum açtıktan sonra, bir cihaz hesabınıza da bağlı kalır veya hesabınıza erişebilir. 

Böyle bir şeyin olması muhtemeledir. Özellikle bu cihazın üzerinden belli bir zaman geçmişse hesabınızın bir süre sonra kötü emelli kişiler tarafından ele geçirilebilir.

Google‘ın cihaz etkinliği sayfasına gittikten sonra bu döngüyü kapatabilir ve kontrolü de kolay bir şekilde geri alabilirsiniz. Eğer orada artık kullanmadığınız herhangi bir cihaz görürseniz, kutusundaki üç noktalı menü simgesini tıklayın ve hemen hesabınızdan çıkış yapınız. 

Android Modellerde Google Cihazlarda Yeni Özellik

 Google hesaplarınızda kaydettiğiniz parolaları hem bilgisayar hem de mobil cihazlarda kullanabilmektesiniz. Yeni hesap oluşturmada da güçlü parolalar öneren Chrome kullanıcıların farklı ve karmaşık parola kullanmasını istemektedir. 

Daha önce Android için gelen yeni hesap güvenliği özelliği bilgisayar sürümünde de çalışan parola yöneticisi Android üzerinde kullanılan ve kaydedilen parolaların güvenliğini de sağlayacaktır. Bu nedenle bu özelliğe en büyük sebep olarak büyük sistemlerin siber saldırıya maruz kalması da muhtemeldir.

Bu özelliğin adı Android 9 ve üstü cihazlar için mümkün Otomatik Doldurma işlemi adlı bu yöntem ile hesap güvenliğiniz sağlanmaktadır. 

Google’Dan Android’E Hesap Güvenliği İçin Adım 2
Google’dan Android’e Hesap Güvenliği İçin Adım 2
İçerik
2021 Yılının En İyi Laptopları

Bu yılda her yıl olduğu gibi laptop piyasası şaşırtıcı bir biçimde hareketlenmiş durumda. Teknoloji gün1

3 dk. 87 Okundu
Nedir
Twitter Spaces Nedir? Clubhouse’a Rakip Olabilir mi?

Clubhouse çılgınlığı almış başını gidiyor. Tabii bunu duyan Twitter boş durur mu? Durmaz. Hemen meseleye1

3 dk. 19378 Okundu
İçerik
Windows 10’da Dokunmatik Ekranı Devre Dışı Bırakma Nasıl Yapılır?

“Microsoft Surface” olarak satışa çıkarılan dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarların satışı her geçen gün artarken birçok1

3 dk. 115 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.