KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Geekbench Testi Nedir?

Yazılım geliştirici olarak çalışan uzmanlar ve cihaz geliştirme alanında faaliyet gösteren insanlar tarafından hem teknolojik ürünlerin ortaya çıkarılması hem de ortaya çıkarılan elektronik ürün denetimlerinin yapılması gerekir. Denetleme aşamasında; tasarımda yapılan hataların gözlemlenmesi, yazılım kusurlarının saptanarak onarılması, ortaya çıkan ürünün daha iyi bir duruma getirilmesinin sağlanması amaçlanır.

Doğal olarak da bir ürünün oluşturulması kadar denetlenmesi de büyük bir önem arz eder. Teknolojik aletlerin bataryalarının ne durumda olduğu, farklı sürümlere sahip aynı ürünün batarya karşılaştırması veya farklı markalara ait benzer sürümlerin batarya karşılaştırması ise geekbench testi uygulanarak yapılır. Geekbench ismini alan test hakkında; bu testin ne olduğu, kimlerin bu testi yaptığı, test ile nelerin elde edilebildiği, testin sonuç verme süresinin ne olduğu ve test çalışma prensipleri de öğrenilmelidir.

Geekbench Testi Ne Demektir?

Temel olarak elektrik tüketimine tabi olan cihazların batarya durumlarını, batarya dayanıklılığını, batarya kullanışlılığının ne durumda olduğunu ortaya seren testlerin genel adı geekbench olarak bilinmelidir. Bu testler sayesinde ortaya çıkarılmış olan veya ortaya çıkarılarak piyasaya sürülmesi planlanan cihazların performans açısından denetimi yapılır.

Cihazın ne kadar süre kullanılabildiği, hangi cihazın performans olarak daha iyi bir konumda olduğu, geliştirilmesi gereken açıkların hangi alanlarda olduğu sonuçlarına varılmasına yardımcı olur.

Teknolojik hayatta hızlı bir şekilde yol alınmasına yardımcı olan testlerin de kendi içlerinde sürümleri mevcuttur. Bu nedenle yeni çıkan ürünlerde yeni test sürümlerinin kullanılması, daha eski olan ürünlerdeyse doğru orantılı olacak şekilde daha eski test sürümlerinin kullanılması uygun olacaktır.

Geekbench Testi Ne Demektir?

Geekbench Testi Ne Demektir?

Geekbench Testi Kimler Tarafından Kullanılır?

Geekbench olarak isim verilen testler, teknoloji dünyası içerisinde çalışma yapmakta olan veya çalışma yapmayı planlayan kişilerce kullanılabilir.

Bu bağlamda, testi kullanabilecek olan kişiler ve meslek mensupları şöyle sıralanabilir:

 • Telefon bataryalarını, bilgisayarları, akıllı saatleri batarya olarak denetlemekte olan kişiler
 • Akıllı ve elektronik cihaz satıcıları
 • Elektronik cihaz bataryalarını tamir eden kişiler
 • Mühendisler
 • Yazılım geliştiriciler
 • Denetleme teknikerleri

Başta olacak şekilde testi kullanabilecek olan farklı kesimlerde insanlar vardır.

Geekbench Testi Kimler Tarafından Kullanılır?

Geekbench Testi Kimler Tarafından Kullanılır?

Geekbench Testi Sonucunda Ortaya Hangi Veriler Çıkar?

Tamamlanacak olan Geekbench isimli testler sonrasında cihazlara dair çok sayıda veriye erişilebilecektir.

Erişim sağlanabilecek olan verilerse şöyledir:

 • Genelde kıyas mantığına dayalı olarak çalışma yapan bir test olduğu için, sonuç olarak da hangi cihazın batarya durumu olarak daha iyi bir konumda olduğunun bilgisine ulaşılır.
 • Cihazın performansının özel olarak ne durumda olduğu ve iki cihazın kıyas olarak ne halde olduğu ortaya çıkar.
 • Cihazın batarya olarak performansının ne kadar sürebilecek olduğunun sonucu
 • Cihazın kullanımına ket vuran veya kullanım aşamasında performans kalitesini düşüren nedenlerin neler olduğu ve nasıl çözülebilecek oldu

Gibi sonuçlar, test sonucunda hazırlanan raporlar sayesinde ortaya çıkarılır.

Geekbench Testi Sonucunda Ortaya Hangi Veriler Çıkar?

Geekbench Testi Sonucunda Ortaya Hangi Veriler Çıkar?

Geekbench Testi Nasıl Yapılır?

Geekbench ismi verilen testlerin uygulama aşaması ve süreci oldukça kolaydır. Ancak yine de bazı aşamaların sırasına uygun olarak takip edilmesi ve testin aktif hale getirilmesinin sağlanması gerekir. İlk olarak cihaz üzerine bir uygulama indirilir. Bu uygulama, testin bizzat kendisine ait olan özel uygulamadır ve uygulama indirme araçlarının bulunduğu konumdan erişilebilecektir. İnternet vasıtasıyla aktif olan uygulamaya giriş yapıldıktan sonra kısa bir süre kurulum için beklenir.

Kurulum sonrasında açılan uygulama, cihaz performans değerlendirmesi yapmak amacıyla kendi haline çalışmaya başlar. Ekran üzerinde süreci ifade eden bir döngü simgesi oluşur ve bu döngü kendiliğinden sona erene kadar cihaza dokunulmaması önerilir. Süreç tamamlandıktan sonra ekran üzerinde sağ ve sol tarafta olacak şekilde iki ayrı veri oluşur. Sol tarafta yer alan ilk veri, cihazın ilk kez piyasaya sürüldüğü zaman hangi performansa göre tasarlanmış olduğunu ifade eder.

Sağ tarafta yer alan ikinci veri ise cihazın kullanılmakta olduğu o an için hangi performans değerlerine ve batarya durumuna ait olduğuna dair sonuçlar sunar. Ancak uygulama kurulduğu esnada cihaz üzerinden herhangi bir kablolu veya kablosuz bağlantıyla farklı bir cihazın bağlantısı sağlanmışsa; sol tarafta yer alan verilen uygulamanın olduğu cihaza dair performans verilerini, sağ tarafta yer alan veriler ise bağlanılmış olan cihazın performans değerlerini ifade eder. Bu şekilde testin başarılı bir şekilde ve zahmete neden olmadan çalışmış olduğu görülür.

Geekbench Testi Nasıl Yapılır?

Geekbench Testi Nasıl Yapılır?

Geekbench Testi Ne Kadar Sürede Sonuç Verir?

Geekbench adıyla geliştirilen testler, hangi sürüme sahip olduklarına ve hangi özelliklerdeki cihazlara ait veriler için kurulduklarına göre farklı sonuç verme sürelerine sahiptir. Kimi cihazlar için ve kimi sürümler için sonuçların elde edilme süreci kısa olurken, kimi durumlarda da sonuçların biraz daha geç olarak alındığı gözlemlenebilir.

İlk olarak; cihazın yeni veya eski sürüm olmasıyla testin yeni veya eski sürümde olması durumunun ne kadar uyuştuğu, testin kaç tane cihazın kıyaslanması amacıyla yapıldığı, test esnasında kullanılan internet bağlantı gücünün ne kadar yeterlilikte olduğuna göre testin sonuç süresi değişir.

İnternet sinyal gücünün en azından yeterli seviyede olması, test ile cihaz sürümlerinin birbiriyle uyuşması halinde elde edilecek sonuçlara ortalama olarak beş dakika gibi kısa bir sürede ulaşılabildiği görülecektir. Ancak internet gücünün zayıf olduğu, test ile cihaz sürümleri arasında uç noktalarda fark olduğu ve bağlantı sağlanan cihaz sayısının fazla olduğu işlemlerde ortalama olarak on beş dakika ile yarım saat gibi zaman aralıklarında sonuca ulaşılabildiği görülecektir.

Geekbench Testi Ne Kadar Sürede Sonuç Verir?

Geekbench Testi Ne Kadar Sürede Sonuç Verir?

Geekbench Testinin Çalışma Prensibi Nedir?

Yapılan her teknolojik yazılımın kendisine has bir çalışma prensibi mevcuttur. Aynı durumun Geekbench testleri için de geçerli olduğunun çıkarımına varılmalıdır. Bu testlerin çalışma prensiplerinin başında; her uygulamanın batarya üzerindeki etkisinin ve etkinliğinin ne olduğunun denetimi yatar.

Yani testin ilk prensibinde, yazılım tarafından her uygulamanın bataryadan ne kadar kullanım sağladığı, batarya ömrünü ne şekilde değiştirdiği ve bataryanın uygulama bazında yeterli kalıp kalmadığının denetimini yapar. Testin ikinci prensibinde ise tüm uygulamaların toplam olarak batarya üzerindeki etkinliğinin ne durumda olduğu, bataryayı ne şekilde şekillendirdiğinin denetimi yer alır.

Ayrıca cihazların ayrı performans olarak değerlendirmesi sonucunda; hangi cihazın daha iyi durumda olduğuna dair, hangi cihaz içi uygulamaların batarya üzerinde zararı olduğuna dair, hangi uygulamalardan batarya olarak yarar sağlandığına dair veriler elde edilir. Tüm bu veriler, testin çalışma prensiplerinden elde edilmesi beklenen ve gerçekleşen verilerdir.

Geekbench Testinin Çalışma Prensibi Nedir?

Geekbench Testinin Çalışma Prensibi Nedir?

Geekbench Testi Nasıl Kurulur?

Geekbench ismindeki testlerin kurulumu zor olarak düşünülse de aslında oldukça kolaydır. İlk olarak bu testlerin özel bir yazılım türü olduğu ve genel olarak işletmeler içerisinde kullanılmakta olduğu bilinmelidir. İşletme sahipleri tarafından verilecek hizmetlerde başrol oynayacak bu testlerin ise belirli yıllık ücretleri vardır ve cüzi miktardaki bu testlerin ödenmesi sonrasında testin kurulumuna başlanır.

Uygulama indirme araçları kısmına adıyla beraber yazılmış olan test cihaza indirilir ve kredi kartı numarasıyla ödeme tamamlanır. Ödeme sonrasında cihaz üzerinden yeniden girilecek olan test uygulamasına giriş kısmında bazı verilerin yazılması istenir. Kaç cihaz bağlantısı olacağına ve benzer sorulara dayanan verilerden kısa bir süre sonra testin kendisini otomatik olarak kurduğu görülecektir.

Geekbench Testi Nasıl Kurulur?

Geekbench Testi Nasıl Kurulur?

İçerik
Klavyede Çukur Sembolü (<•••>) Nasıl Yapılır, Çukur İşareti Kopyala

Ay Yapım tarafından Show TV ekranlarında yayınlanan Çukur dizisi son zamanlarda popülerliğini arttırmıştır. Bu dizinin1

2 dk. 12765 Okundu
İçerik
Pişik Nasıl Geçer?

Vücuttaki belli bölgelerin hassaslaşarak kızarmasına ve aynı zamanda şişmesine pişik denilmektedir. Pişik, hem yetişkinlerde hem1

7 dk. 1 Okundu
İçerik
13 Sayısı Neden Uğursuz Sayılıyor?

13 sayısı pek çok toplum tarafından uğursuz şekilde kabul edilmesinden kaynaklı şekilde neden 13 sayısı1

6 dk. 25 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 29,017.00
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,934.88
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • binancecoinBNB (BNB) $ 299.50
 • bnbBNB (BNB) $ 297.50
 • xrpXRP (XRP) $ 0.403966
 • binance-usdBinance USD (BUSD) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.510104
 • solanaSolana (SOL) $ 49.78
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.084470
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 9.56
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 28,988.00
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 1,900.91
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 28.43
 • tronTRON (TRX) $ 0.072700
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000011
 • daiDai (DAI) $ 1.00
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 66.97
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.186081
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 5.05
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.620653
 • ftx-tokenFTX Token (FTT) $ 30.03
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 5.65
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 188.75
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.78
 • stellarStellar (XLM) $ 0.126732
 • okbOKB (OKB) $ 12.05
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 10.05
 • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.430223
 • flowFlow (FLOW) $ 2.75
 • moneroMonero (XMR) $ 156.05
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 19.97
 • apecoinApeCoin (APE) $ 7.73
 • uniswapUniswap (UNI) $ 4.81
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.097807
 • elrond-erd-2Elrond (EGLD) $ 88.80
 • vechainVeChain (VET) $ 0.029331
 • theta-fuelTheta Fuel (TFUEL) $ 0.059773
 • magic-internet-moneyMagic Internet Money (MIM) $ 0.994645
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 7.53
 • chain-2Chain (XCN) $ 0.095823
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 7.74
 • axie-infinityAxie Infinity (AXS) $ 20.16
 • compound-ethercETH (CETH) $ 39.12
 • decentralandDecentraland (MANA) $ 1.01
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.66
 • defichainDeFiChain (DFI) $ 2.81
 • the-sandboxThe Sandbox (SAND) $ 1.18
 • kucoin-sharesKuCoin Token (KCS) $ 14.38
cemre.com