KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Fimlerden Gerçek Hayata Uyarlanması Beklenen 8 Bilim Kurgu İcadı

1-The Matrix Uyarlaması

Yazar Malcolm Gladwell’in teorisi, tüm başarılı insanların becerilerini geliştirmek için en az 10.000 saat harcadıklarıdır. Fakat 10.000 saatin çok uzun bir zaman olduğunu görüyoruz. İstediğimiz şey, Matrix’e Neo’nun yaptığı gibi ‘bağlanmak’ ve bir gecede bir dövüş sanatları uzmanı olmak.

Bu muhtemelen teorik olarak mümkündür, ancak bunun pratikte yapılabilmesi için çözülmesi gereken çok büyük bilimsel ve teknik sorunlar var. Bilgiyi doğrudan beyne ‘yerleştirmek’ için, bilginin beyinde nöronlar tarafından nasıl depolandığını ve yeni bilgilerle bu nöronlara dokunan hassas mekanizmaları çok daha iyi anlamamız gerekir. Dolayısıyla, beynin nasıl çalıştığını anlamada çok ilerleme kaydedilirken, gerçek ‘bilgi yerleştirme’ süreci maalesef çok uzak olacaktır. 

2- Sanal Güverte (Star Trek)

Star Trek’in sanal güvertesi, insanların ve nesnelerin hologramlar gibi çeşitli teknolojiler kullanılarak yaratıldığı simüle edilmiş bir gerçeklik tesisidir. Amacı, birinin duyularını alternatif bir dünyaya aktarmaksa bu teknoloji zaten yapılmış durumda. Kullanıcıya stereoskopik görüntüler sunmak için başa takılan ekranlar gerekir. Ancak görüntüler gerçek dünyaya, başa takılan bir ekrana ihtiyaç duymadan yansıtan teknoloji üzerinde çalışmalar çok uzun sürecek gibi görünüyor. 

3- Jet Paketleri (James Bond)

Jet paketleri ilk defa 1920’lerde bilim kurgu filmlerinde ortaya çıkmıştır ve 1960’larda Sean Connery’nin Bond’u Thunderball’un başlık dizisinde bir tane kullanıldığında popüler olmuştur. Piyasada çalışan ve piyasada satılan jet paketlerini görmemiz muhtemelen çok da yakın bir gelecek değil. Güç sağlamak için kullanılan enerji kaynağı ve ardından hareket halindeki istikrarı kontrol etme konusunda büyük sorunlar var.

4-Hoverboard’lar (Geleceğe Dönüş)

Hoverboard’lar Geleceğe Dönüş filmlerinden tanıdık geliyor. Birkaç şirket ve kişiler, hoverboard benzeri ürünler yapma girişimlerinde bulundu ve hovercraft teknolojisinden yararlandı. Ancak hiçbiri filmlerde gördüğümüz hoverboard sonucunu alamadı.

Diğer teknolojik icatlar gibi bu da yakın zamanda çıkmayacak gibi görünüyor.

5-Düşlerin İstilası (Başlangıç)

2010 Oscar ödüllü gişe rekorları kıran Inception’da Leonardo Di Caprio, hedeflerinin bilinçaltına sızarak casusluk yapan bir hırsız olan Dom Cobb rolünü üstlendi. Bilim kurgunun rüyalar yoluyla hatıraları kaldırmaya veya yerleştirmeye odaklandığı ilk şey değil. Fakat bunun gerçek hayatta olması mümkün mü?

Rüyalar ile birlikte tüm zihinsel faaliyetler, kafamızdaki milyarlarca nöronun ürünüdür. Bize engel olan ise rüyada olup bitenlerin net bir resmini elde edecek sinyalleri nasıl yakalayacağımızdır. Şu anki teknolojiyle, mikroelektrotları beyne yerleştirmek, bu aktiviteyi yeterli ayrıntıyla okumanın tek yoludur. Ancak büyük olasılıkla bunlardan binlercesine ihtiyaç olacaktır bunu yapmak için de kafamızda çok sayıda delik açmamız gerekmektedir. Etik ve yasal engeller bunu aşırı derecede zorlaştıracaktır. 

6-Işınlanma (Star Trek)

Işınlanma hepimizin hayalidir. Bilim insanları henüz insanları nasıl ışınlayacaklarını bulamadılar. Ancak foton olarak bilinen enerji toplarını ışınlayabilirler. Bu durumda ışınlanma, kuantum dolaşıklığı olarak bilinen bir fenomeni temel alır. Bu, kuantum mekaniğindeki, birbirine dolanmış iki parçacığın birbirinden çok uzakta olabileceği, ancak birbirlerine bağlı kaldıkları, böylece mesafeden bağımsız olarak biri üzerinde gerçekleştirilen eylemlerin diğerini etkilediği bir durumu ifade etmektedir. İki foton arasındaki bilgi alışverişi, ışık hızından en az 10.000 kat daha hızlı gerçekleşir.

7-Dijital Reklam Panoları

Yine bilim kurgu filmlerinde sıklıkla gördüğümüz gökdelenlerdeki dijital reklam panoları hepimizin gözünü almıştır. Bu reklam panoları sadece bizim gözümü almamış tabi ki. Bu konsept, DOOH.com’un CEO’su Andrew Phipps Newman’ın hayal gücünü ateşlemiştir. Digital Out of Home anlamına gelen DOOH, kendisini dijital reklam panoları aracılığıyla canlı, dinamik reklamlar sunmaya adamış bir şirkettir. Şirket, daha cazip bir form sunduğu için artık reklamcılıkta ön saflarda yer alıyor.

DOOH’un 2013’te kurulmasından bu yana dijital reklam panoları çok yol kat etmiştir. Bu benzersiz reklam taktiğini kullanmak için Londra ve New York gibi kalabalık şehirlerden yararlanmışlardır. 

8-Sürücüsüz Arabalar

Son olarak da sürücüsüz  arabalardan bahsetmek istiyoruz. Fakat sürücüsüz arabaların diğerlerinden farkı günümüzde mevcut olmalarıdır. Yakın gelecekte de eminim ki sokaklarda çok daha sık göreceğiz. Şu anda tabi ki sürücüsüz arabaları görüyoruz fakat kazaları önlemek adına çok fazla çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar da başarıyla sonuçlanıyor tabi ki. Bu yüzden çok yakında araba kullanırken arka koltuğa geçerek çayınızı, kahvenizi içebileceksiniz.

Fimlerden Gercek Hayata Uyarlanmasi Beklenen 8 Bilim Kurgu Icadi 2
Fimlerden Gerçek Hayata
İçerik
Gönül Dağı Çaycı Rıfat Kimdir?

TRT 1 ekranlarının sevilen ve her Cumartesi akşamı saat 20.00 da yayınlanan dizisi Gönül Dağı1

2 dk. 185 Okundu
İçerik
EURO 2020

EURO 2020, 2020 yılında yapılması için planlanırken dünyanın savaştığı koronavirüs nedeni ile 2021 yılına ertelenmiştir.1

2 dk. 34 Okundu
İçerik
PTT Kargo Takip

PTT Kargo oldukça geniş bir şube ağına sahiptir. Bu nedenle kargo seçimlerinde çok fazla tercih1

4 dk. 8386 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.