KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Windows’da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor?

Windows 10, günümüzde aktif olarak kullanılan işletim sistemleri arasında en performanslı olanlardan biridir. Her ne kadar özellik bakımından mükemmel pil optimizasyonu sağlıyor olsa da eğer ki doğru yapılandırmalar ve gerekli kontroller yapılmazsa ileriki süreçte pil tüketimine bağlı olarak kullanım problemleriyle karşı karşıya kalınabilir. Bu sebeple söz konusu kontrolleri gerçekleştirerek, hangi uygulama ne kadar pil tüketiyor diye belirli zaman aralıklarında tespitler yapmalısınız. Birçok kullanıcı ilgili araştırmaların nereden yapılacağını bilmediği için bahsettiğimiz tespitleri yapamıyor ve ileriki dönemlerde pilin aşınması ya da kullanım performansının düşmesi gibi sorunlar yaşıyor. Biz de bu içeriğimizde sizlere gerekli yol gösterimini gerçekleştirerek pil optimizasyonu yapmanız için öneriler sunacağız.

Windows 10 Pil Tüketim Durumunu Kontrol Etme

Her sürümde olduğu gibi bu sürümde de “Microsoft” kullanıcıların işini kolaylaştırmak amacıyla bazı olanaklar sunuyor. Bu olanaklardan biri de pil kullanım tespitinin gerçekleştirileceği alandır. İlgili alana giriş yapıp kontrolleri sağlamak için aşağıdaki adımları takip edin.

  • Windows’da klasikleşmiş olan sol alt köşedeki “Başlat” butonuna basın.
  • Ayarlar” olarak aratın ve ilgili uygulamaya giriş yapın.
  • Sistem > Pil” yolunu takip edin.
  • Hangi uygulamaların pil ömrünüzü etkilediğini görün.” butonuna tıklayarak tespitlerinizi yapın.

Bu liste açıldığında en yüksek değerden en düşük değere doğru pil kullanım oranlarını sizlere sunacaktır.

Windows 10’da Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Windows 10’da pil ömrünü uzatmanın birden fazla yöntemi vardır. Bu yöntemleri uygulamaya başladığınızda hiç olmasa dahi bir miktar kullanım performansında etkiler göreceksiniz.

1- Windows Ekran Parlaklığını Düşürün.

Bir laptopun pil ömrünü olumsuz yönde etkileyen en önemli değişken ekran parlaklığıdır. Bu değişkeni olabildiğince iyi değerlendirmelisiniz. Hâl böyle olunca yapacağınız en önemli işlemlerden biri cihazın ekran parlaklığını yeteri kadar olan seviyeye getirip o şekilde kullanmaktır.

2- Duvar Kağıdı Görsellerini Değiştirin.

Windows’un sunduğu en iyi özelleştirmelerden biri ekran duvar kağıdıdır. Bu bölüme dilediğiniz resmi koyabilir ve istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Her ne kadar durum böyle olsa da açık ve parlak renkli duvar kağıtları cihazın pil performansını olumsuz etkiler. Siz de ilgili optimizasyonu yapmak için koyu duvar kağıdı kullanabilirsiniz.

3- Klavye Işığını Kapatın.

Laptoplarda son zamanlarda gaming çılgınlığının artmasıyla birlikte özellikle klavyelerin backlight adı verilen aydınlatma sistemiyle donatıldığını görüyoruz. Bu sistem cihazın kendi bataryasından güç tüketimi yaptığı için ne yazık ki pil ömrünü tüketmektedir. Hâl böyle olunca gerekmedikçe klavye ışıklarını kapalı konumda tutmaya çalışın.

4- Pil Tasarrufu Modu Kullanın.

Windows 10 batarya problemleriyle boğuşan kullanıcılara destek olmak amacıyla pil tasarrufu modu özelliğini getirdi. Bu özelliği kullanarak sistemin tükettiği kaynak kullanımını en aza indirip cihazın bataryasını optimize edebilirsiniz.

Bu içeriğimizde Windows 10’da en çok güç tüketen uygulamaları görme adımlarının yanı sıra pil tüketim optimizasyonu için yapmanız gereken işlemlerden bahsettik.

İçerik
Windows 10 “Kırmızı Ekran” Hatası Nasıl Çözülür?

Windows 10’un sürekli olarak güncellenmesi bazı zaman dilimlerinde yeni özelliklerle karşılaşmamıza sebep olurken, bazı zamanlarda1

3 dk. 49 Okundu
İçerik
Bilgisayarda Yüksek Performans (Nihai Performans) Modu Nasıl Açılır?

Microsoft, Windows 10 işletim sistemine 1803 numaralı güncellemeyle birlikte yeni bir yüksek performans modu getirdi.1

3 dk. 411 Okundu
İçerik
Windows Geri Dönüşüm Kutusu Silinmiş Dosyaları Göstermiyor [Çözüm]

Windows 10 bilgisayarlarda herhangi bir dosyayı sildiğinizde ilk olarak sadece bulunduğu konumdan silinirler. Bu konumdan1

2 dk. 88 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al