KATEGORİLER
Kripto Al Sat


DSL Işığı Yanmıyor Sorunu Çözümü

Her açıdan sorunsuz bir internete sahi olmak şuan ki yaşadığımız ülkede hayalden öte değildir desek yeridir. Hâl böyle olsa da kaliteli internet bağlantısına sahip olan kullanıcılar da bazı zaman dilimlerinde farklı problemlerle karşılaşabiliyor. Bu problemlerden biri de DSL ışığı yanmıyor olarak bilinir. Hiçbir şekilde sorun çıkarmayan bir internet bağlantısına sahip olduğunuzda söz konusu ışık yanıp sönmeden sabit bir şekilde kalır. Bu şekilde olduğu zaman ise internet bağlantısında ne kopma olur ne de buna benzer bir sorun yaşarsınız. Her ne kadar DSL ışığı yanmıyor sorunuyla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken şey İnternet Servis Sağlayıcısı ile iletişime geçmek olsa da bazı alternatif yolları da deneyebilirsiniz. Biz de bu içeriğimizde söz konusu alternatif yollardan bahsederek daha hızlı işlem yapmanızı sağlayacağız.

Bkz: Zyxel Modem Şifresi Nasıl Öğrenilir?

1- Modeminizi Yeniden Başlatın.

DSL ışığı yanmıyor sorununun en temel çözüm yöntemlerinden biri modemi yeniden başlatmaktır. Bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum diyorsanız aslında takip edeceğiniz adımlar fazlasıyla basittir. Her modemin arkasında ya da sağ tarafında açma kapama tuşu bulunuyor. Bu tuşa bastığınızda modeminiz yeniden başlatılıyor. Eğer ki kullandığınız modemde böyle bir tuş bulunmuyorsa direkt fişi çekip geri takarak sorunun çözülmesini bekleyebilirsiniz.

2- Hat Üzerinde Gerekli Kontrolleri Sağlayın.

DSL ışığı yanmıyor probleminin bir diğer çözümü ise kullanmış olduğunuz internet hattının sağlamlığını test etmektir. Bu testi başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için ana hat üzerinde kontroller yapmalısınız. Binanın girişinde yer alan internet panosunun içerisinde fiber ya da VDSL kablolarını kontrol ederek sorunu çözmeye çalışın. Bu kablolardan herhangi biri kopmuş ya da arızalanmış olabilir. Eğer ki söz konusu problemlerden biri gerçekleşmişse tek yapacağınız teknik destek talep etmektir.

3- Servis Sağlayıcısı İle İletişime Geçin.

1. ve 2. Yöntemi gerçekleştirdiniz ancak DSL ışığı yanmıyor sorunu halen daha devam ediyorsa bu durumda yapacağınız işlem bellidir. Size en detaylı desteği İnternet Servis Sağlayıcısı olarak hizmet eden kurum verecektir. Bu kurumlar genellikle olası sorunlarda destek ekibini doğrudan bağlantının kesik olduğu konuma yönlendirerek yerinde müdahale yapıyor.

Ekip geldiğinde size üç farklı ihtimalden söz edecektir. Bu ihtimaller;

1. Sebep: Modemin Arızalanması

İnternet Servis Sağlayıcısı DSL ışığı yanmıyor sorununda sizlere modeminizin arızalanmış olduğunu söyleyebilir. Bu noktada ücretsiz ya da ücretli bir şekilde modeminizi yenileyecektir. Tek yapmanız gereken destek talep etmektir.

2. Sebep: Hattın Sorunlu Olması

Bu sebebi göz önünde bulundurduğumuzda burada sizin yapmanız gereken hiçbir işlem bulunmuyor. Servis sağlayıcıları bazı zaman dilimlerinde hat bakımı yapabiliyor. Bu bakımlarda ise internet bağlantınızda kopmalar meydana gelecektir.

3. Sebep: Evinize Aktarılan Hatta Sorun Olabilir.

İnternet bağlantısı tarafınıza aktarılırken sorunlar ya da kopmalar gerçekleşebilir veya evinize çekilen internet kabloları arızalanmış olabilir. Bu noktada ilgili destek tarafınıza verilecektir.

DSL ışığı yanmıyor sorununun en temel çözümlerinden sizlere detaylı bir şekilde bahsettik. Bu detayları göz önünde bulundurarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İçerik
WiFi Kanalı Nedir, Nasıl Değiştirilir?

WiFi kanalı günlük bilgisayar kullanımınızda karşınıza çıkmıyor olsa da yavaş internet sorununun temelinde yatan sebeplerden1

3 dk. 40 Okundu
İçerik
Ekran Kartı Nasıl Öğrenilir?

Ekran Kartı Nasıl Öğrenilir? Grafik kartı olarak da bilinen ekran kartları bilgisayarlar için son derece1

3 dk. 73 Okundu
İçerik
Zoom Bekleme Odası Nasıl Kapatılır?

Zoom Bekleme Odası Nasıl Kapatılır? programının eğitimde kullanılmaya başlamasından bu yana toplantılara davetsiz misafirlerin katılması1

1 dk. 19113 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.