KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Dişlere Zarar Veren Yiyecekler

Dişlere zarar veren yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu yiyecek ve içecekler diş etlerinize ve diş minenize zarar verirler. Kalıcı sararmalara neden olabilirler. Ayrıca kimse çürük dişlerle gülümsemek istemez. Dişleriniz ne kadar sağlam, temiz ve parlaksa insanlarda o kadar özgüven olur. Bu yüzden diş sağlığınızı korumanız için çeşitli yiyecek ve içeceklerden uzak durun veya kullanımını azaltın.

dis agrisi gidahatti

Buz: Öncelikle buz yemek dişlerinizi kırabilir. Buz yemenin güzel bir şey olmadığı aşikar çünkü buz yerken dişleriniz kamaşabilir, sızlayabilir ve en kötüsü kırılabilir.

Sert Gıdalar: Sert yiyeceklerden uzak durun. Ağzınızda fıstık kırmaya çalışmayın. Buz yemek gibi ağzınızda sodanın kapağını açmak ya da açılmayan paketleri zorla ağzınızla açmak iyi değildir. Diş minenize zarar verebilir dişinizi kırabilirsiniz.

Meyve Suları: Meyvelerin zaten asitli olduğunu biliyoruz. Fakat meyve suları meyvelerden daha asitlidir. Ph’ı yaklaşık 2,5 olan meyve suları dişinizi çürütecektir. Meyve sularını içtikten sonra dişlerinizi güzelce fırçalayabilirsiniz. Güzelce fırçalamaktan kastım dilinizi ve dişlerinizi diş minenizi ve diş etinize zarar vermeden yumuşak bir diş fırçasıyla bastırmadan fırçalayabilirsiniz.

Diş fırçalarını 3 ayda bir değiştirmelisiniz. Dişlerinizin yanında dilinizi de fırçalamasınız. Diş fırçasının sert olmaması ve dişlerinizi fırçalarken sert fırçalamamalısınız. Diş hekimlerine 6 ayda bir gitmelisiniz. Yılda 2 kez giderek diş sağlığınızı kontrol ettirmek önemlidir. Bazı durumlarda 3 ayda bir gitmekte fayda var. Yemek yedikten sonra atıştırmalık olarak şekersiz sade sakız çiğnemek tükürük bezlerinizi daha fazla harekete geçirir. Tükürük bezleriniz sizin doğal korucunuzdur. Bazı diş macunlarının üzerinde günde 2 defa veya günde 3 defa fırçalayınız, diye yazıyorsa uymanız gerekir. Eğer diş macunun üzerindeki uyarıları dikkate almazsanız uzun süreli kullanımda dişleriniz sararabilir.

Kuru Meyve: Bu tür kurutulmuş meyveler dişlerinize yapışabilir ve yapıştığı yerde şekere dönüşerek dişlerinizi çürütebilir. Kuru meyve gibi yapışabilen lokum, jelibon gibi şekerli gıdaları temizlemek zordur. Günde en az bir kez diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu tür yapışkan gıdalardan uzak durmalısınız.

Turunçgiller: Bu meyveler ne kadar da sağlıklı olsa da her şeyin aşırısının zararlı olduğu gibi bu tür asitli meyvelerinde aşırısı zararlıdır. Diş minesinin aşınmasına neden olabilmektedir. Bu tür meyvelerin tüketilmesi sonrasında 1 bardak su içilmesiyle bu hasarı minimuma indirebilirsiniz.

İçerik
Eskiden Uygulanan İlginç Tedavi Yöntemleri

Eskiden uygulanan ilginç tedavi yöntemleri eski zamanlardan kalma tedavi yöntemleri ailelerinden ya da akrabalarından bir1

2 dk. 14 Okundu
İçerik
Lenfoma Nedir?

Lenfoma Nedir? Lenf kanseri olarak bilinen hastalık türü olan Lenfoma, lenf sistemlerinde kanserli hücrelerin oluşmasıyla1

3 dk. 63 Okundu
İçerik
Kilo Vermeyi Kolaylaştıracak Yiyecekler

Kilo Vermeyi Kolaylaştıracak Yiyecekler. Kilo vermeyi kolaylaştıracak yiyeceklerle daha hızlı kilo verip yaza daha iyi1

3 dk. 22 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.