KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Burun Spreyinin Zararları

Burun tıkanıklığı ya da farklı sorunlar yaşayan kişiler doktor tarafından muayene edildikten sonra tıkanıklığın açılmasını sağlayacak burun spreyi ürünlerinin kullanılmasını tavsiye ediyor. Burun spreyleri, okyanus suyu olarak bilinen sıvıdır. Serum fizyolojik içeriklidir ve tuzlu su içermektedir. Burun içerisinde oluşan ödem ve iltihaplanmanın azaltılmasını sağlar ve oluşan tıkanıklığı açar.

Piyasada çok farklı markalara ait ürünler bulunuyor. Burun tıkanıklığı yaşayanlar mutlaka doktor kontrolünden sonra kullanmalıdır. Yanlış ya da çok kullanmanın çeşitli zararları olabilecektir. Sağlık sorunu tedavilerinde ürünlerin yanlış kullanımları farklı sorunlara neden olabiliyor. Spreylerin yanlış kullanımı da burun işlevselliğinde bozulmalara neden olabilecektir.

Burun Spreyi Nasıl Kullanılır?

Burun tıkanıklığı sorunu her yaşta insanda çeşitli hastalık etkileri ile birlikte görülebilir. Yetişkinler burun temizliklerini yapabildikleri için çoğu zaman tıkanıklık yaşamaz. Daha çok çocuklarda görülür ve aileler, çocuklarının rahat nefes alabilmesi ve burunlarının açılması için sprey ürünlerini kullanır. Çocuk ya da yetişkinler burun spreylerini kullanacakları zaman kullanım talimatına göre işlem yapmalıdır.

 • Burun mendil ile temizlenir ve eller sabunlu su ile yıkanır,
 • Burun spreyinin kutusu kapağı açılmadan çalkalanır,
 • Şişeyi gösterildiği şekilde baş parmak şişe altında, işaret ve orta parmak püskürtme aparatını sağlı sollu tutacak şekilde olmalıdır.
 • İlk kullanımlarda dışarı bir defa püskürtme yapılır, çalışıp çalışmadığı kontrol edilir,
 • Dik durulur ve baş hafif öne eğilir, burun deliklerinden birisi parmakla kapatılır, diğer burun deliğine spreyin ucu yerleştirilir ve sıkılır.
 • Buruna sıkılan spreyin etkili olabilmesi için burnun 5 – 10 dakika sümkürtülmemesi gerekiyor.
  Burun Spreyi Nasıl Kullanılır?

  Burun Spreyi Nasıl Kullanılır?

Burun Spreylerinin Zararı Var mı?

Burun tıkanıklığının açılması için kullanılan spreylerin içerisinde deniz suyu vardır. Deniz suyunun herhangi bir zararı yoktur. Burun spreyinin zararları uzun süreli ve yoğun kullanım durumlarında ortaya çıkar. Yanlış kullanım sonucu ortaya çıkan zararları, burun içi dengenin bozulması, burun içerisinde kabuklanma ve kuruma olarak kendisini gösterir.

Doktorlar, herhangi bir zararının olmaması için burun spreylerinin 1 hafta ya da hastalık durumuna göre en fazla 15 gün kullanılmasını tavsiye ediyor. Yanlış kullanımlar burun metabolizmasında sorunların oluşmasına neden olur. Bu sorunlar kalıcı değil geçicidir.

Burun Spreylerinin Zararı Var Mı?

Burun Spreylerinin Zararı Var mı?

Burun Spreyi Çeşitleri

Çocukların grip, nezle gibi rahatsızlıklarında doktor muayenesinden sonra burun tıkanıklığı yaşanmaması için burun spreylerinin kullanılması önerilebiliyor. Sağlık sorunu yaşanmaması için kişinin rahat nefes alması önemlidir. Her yaşta kişinin rahatlıkla kullanabileceği spreylerin içeriklerine göre çeşitleri vardır. Kişinin yaşına ve burun tıkanıklık durumuna göre doktor reçetesini hazırlar.

Burun spreylerinin çeşitleri için şunlar söylenebilir;

 • Deniz suyu yani serum fizyolojik spreyler,
 • Oksimeazolin içerikli spreyler,
 • Alerji için kullanılan kortizon içerikli, steroid spreyler,
 • Alerjiye etkili spreyler,

Burun spreylerinin kişiye herhangi bir zararı yoktur. Tavsiye edilen oranda ve sürede kullanmaya dikkat edilmelidir. Her şeyde olduğu gibi burun spreylerinde de fazla kullanmak zararlı olabilecektir.

Burun Spreyi Çeşitleri

Burun Spreyi Çeşitleri

Burun Spreyi Günde Kaç Kez Kullanılmalı?

Burun tıkanıklığı sorunlarının en iyi çözümlerinden birisi olan burun spreylerini kullananlar dakikalar içerisinde etkisini görmeye başlayacaktır. Tuzlu su içerikli olduğu için tıkanıklığı giderecek, burun akıntısı oluşturarak rahatlama sağlayacaktır. Hızlı etki gösteren burun spreylerinin uzun süreli kullanılması tavsiye edilmiyor.

Günlük kullanımlarda da kişiler en fazla 3 – 4 defa kullanmalıdır. Günlük kullanım sayısını ve oranını fazla tutanlar, burun için dengenin bozulmasına neden olabilecektir. Bunun için doktorun önerdiği şekilde kullanılmalı ve günlük 3 – 4 defayı geçmemelidir. Her kullanımda da bir defa püskürtmek yeterli olacaktır.

Burun Spreyi Günde Kaç Kez Kullanılmalı?

Burun Spreyi Günde Kaç Kez Kullanılmalı?

Burun Spreyleri Sürekli Kullanılır Mı?

Burun tıkanıklıklarının giderilmesi için önerilen spreyler, kullanıldığında soruna çözüm olabiliyor. Ancak sürekli kullanımlarda zamanla burunda ciddi tıkanıklıklara neden olabilecektir. Burun tıkanıklığından dolayı doktora muayene olanlara doktorlar, burun açıcı spreyleri kullanıp kullanmadığını sorar.

Uzun süreli kullanımlar, burun işlevini bozacağı için hiçbir doktor tarafından tavsiye edilmez. Sürekli kullanımlar, burun işlevini bozacak ve kurumaya, kabuklanmaya, kanamalara neden olabilecektir. Sürekli tıkanıklıkların yaşanması da burun spreylerinin sık aralıklarla sürekli kullanılıyor olmasındandır.

Burunda her tıkanıklık yaşandığında hemen burun açısı spreylerin kullanılması doğru olmayacaktır. Mutlaka doktora danışılmalı ve tedavilerde de 1 hafta 10 günü geçmeyecek kullanımlar yapılmalıdır. Uzun süre yerine ara ara kullanım daha faydalı olabilecektir.

Burun Spreyleri Sürekli Kullanılır Mı?

Burun Spreyleri Sürekli Kullanılır Mı?

Burun Spreyi Ne Zaman Kullanılmalı?

İnsanlar daha çok soğuk algınlığına bağlı grip, nezle, sinüzit gibi rahatsızlıkları yaşadıklarında, burun tıkanıklığı ile de karşılaşabiliyor. Burun tıkanıklığı hastalığın şiddetini artırırken kişinin nefes almasını da engeller. Burun spreyleri her zaman doktor kontrolünden sonra tavsiye üzerine kullanılmalıdır. Burunda bir tıkanıklık hissedilmiyorsa kullanılmamalıdır.

Ne zaman kullanılır denildiğinde, sinüzit, nesle ve grip hastalıklarının tedavisinin hızlandırılması ve burun tıkanıklığının açılması gerektiği zaman kullanılır. İçerisinde bulunan serum fizyolojik sıvının etkisi ile tıkanmaya neden olan konka isimli burun etinin küçülmesini sağlar ve tıkanıklığı dakikalar içerisinde giderir. Herhangi bir zararının olmaması için önerilen süre kadar ve günlük 3 -4 defadan fazla olmayacak şekilde kullanılmalıdır.

Burun Spreyi Çok Kullanılırsa Ne Olur?

İnsan vücudu için herhangi bir zararı olmayan burun spreyleri ile ilgili uzmanların yaptıkları araştırmalarda çok miktarda kullanmanın çeşitli zararları olduğu tespit edilmiştir. Burun iç yapısında bulunan mekanizma, burun içinin kendi kendine temizlenmesini sağlıyor. Çeşitli hastalıklar nedeniyle burun tıkanıklığı yaşayanlar, açıcı spreyleri kullanarak soruna çözüm bulabiliyor.

Ancak burun spreyinin önerilen miktardan çok fazla kullanılması burun içi işlevini bozacaktır. Aşırı doz kullanımları, burun etinin büyümesine ve sürekli tıkanıklıkların yaşanmasına neden olabilecektir. Her kullanımda burun deliklerinin her birisine bir püskürtme yeterlidir. Günde 3 – 4 defa ve ortalama 5 gün kullanılması en ideal kullanım şekli olduğu belirtiliyor.

Burun Spreyi Çok Kullanılırsa Ne Olur?

Burun Spreyi Çok Kullanılırsa Ne Olur?

Burun Spreyleri Kaç Saatte Bir Kullanılmalıdır?

Burun tıkanıklığı daha çok sabahları ilk kalkıldığında hissedilir. Yetişkinler ve çocuklar için kullanım oranı ve süresi doktor tarafından belirlenir. Doktor tarafından tavsiye edilmeyen zaman ve yöntemlerle kullanılmamalıdır. Burun spreylerinin tüm insanlar için günde 3 -4 kez kullanımının yeterli olacağı belirtiliyor.

Günlük kullanımları belirli saat aralıklarına bölünler daha etkin sonuç alabileceklerdir. Sabah kalktığında kullananlar, ikinci kullanımı gün ortasında kullanır. Doktorlar tarafından son kullanmanın yatmadan kısa süre önce yapılması tavsiye ediliyor. Tüm kullanıcılar, günde 4 defadan fazla kullanmamaya ve her defasında da 1 püskürtme yapmaya dikkat etmelidir. Fazlasının burun kuruluğuna neden olabileceği belirtiliyor.

Burun Spreyleri Kaç Saatte Bir Kullanılmalıdır?

Burun Spreyleri Kaç Saatte Bir Kullanılmalıdır?

Burun Spreyi Beyne Zarar Verir Mi?

İnsanın biyolojik yapısı, tüm dış etkenlere karşı koruma altına alınmıştır. Beyin ve sinir sistemini dış etkenlere karşı koruyan bir bariyer vardır. İlaç tedavilerinde, kimyasalların beyne ulaşmasını önler. Burun spreyleri ile ilgili araştırma yapanlar, bu yöntemle alınan ilaçların koruyucu bariyeri aştığını ve beyne ulaştığını tespit etmişler. Burun spreyi sadece tıkanıklığı açması için kullanılan tuzlu su içeriğidir.

Fazla kullanılması ve beyne ulaşması zarar verebilecektir. Ancak çeşitli hastalıkların tedavileri için beyne ilaç gönderilmesi gerektiğinde burun spreyleri kullanılıyor. Bunun için tüm kullanımlar doktor tavsiyesi ve gerekli durumlarda doktor gözetiminde yapılmalıdır. Doktor önerisine göre kullanılan burun spreyleri insan vücuduna zarar vermeyecektir.

Burun Spreyi Beyne Zarar Verir Mi?

Burun Spreyi Beyne Zarar Verir Mi?

İçerik
Ekolojik Diyet Nedir?

Günümüzde pek çok farklı diyet şekli ön plana çıkmaya başladı. Bu diyetlerin hangisinin sağlığa en1

6 dk. 2 Okundu
İçerik
Kilo Vermeyi Kolaylaştıracak Yiyecekler

Kilo Vermeyi Kolaylaştıracak Yiyecekler. Kilo vermeyi kolaylaştıracak yiyeceklerle daha hızlı kilo verip yaza daha iyi1

2 dk. 37 Okundu
İçerik
İç Dudakların Büyük Olması Erkekler İçin Sorun Mu? 9 Şekil!

İç Dudakların Büyük Olması Erkekler İçin Sorun Mu? Vajinalar - veya daha doğrusu, vulvalar ve1

3 dk. 49 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 29,222.00
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,966.11
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • bnbBNB (BNB) $ 302.87
 • xrpXRP (XRP) $ 0.412294
 • binance-usdBinance USD (BUSD) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.518491
 • solanaSolana (SOL) $ 49.83
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.084252
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 9.68
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 1,932.02
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 29,236.00
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 29.03
 • tronTRON (TRX) $ 0.071038
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000012
 • daiDai (DAI) $ 1.00
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 68.75
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.187842
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 5.01
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.634082
 • ftx-tokenFTX Token (FTT) $ 29.80
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 5.78
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 192.77
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 11.22
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.92
 • moneroMonero (XMR) $ 175.79
 • stellarStellar (XLM) $ 0.127248
 • okbOKB (OKB) $ 12.06
 • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.436232
 • flowFlow (FLOW) $ 2.79
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 20.23
 • uniswapUniswap (UNI) $ 5.02
 • apecoinApeCoin (APE) $ 7.75
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.099778
 • vechainVeChain (VET) $ 0.030166
 • elrond-erd-2Elrond (EGLD) $ 89.41
 • theta-fuelTheta Fuel (TFUEL) $ 0.063823
 • magic-internet-moneyMagic Internet Money (MIM) $ 0.998179
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 7.70
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 7.88
 • axie-infinityAxie Infinity (AXS) $ 20.78
 • decentralandDecentraland (MANA) $ 1.06
 • compound-ethercETH (CETH) $ 39.45
 • the-sandboxThe Sandbox (SAND) $ 1.26
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.73
 • chain-2Chain (XCN) $ 0.090239
 • kucoin-sharesKuCoin Token (KCS) $ 15.28
 • fraxFrax (FRAX) $ 1.00
 • defichainDeFiChain (DFI) $ 2.62
cemre.com