KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Dijital Dünyanın Yarattığı 3 Yeni Fobi!

Dünya giderek daha teknolojik ve daha dijital bir yere evriliyor. Bu değişim başta iş dünyası olmak üzere insanlarla ilgili bütün alanlarda daha önce aşina olmadığımız sorunlar ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu makalemizde gittikçe dijitalleşen dünyanın insanlarda yarattığı üç yeni fobiye değindik.

1- Yetersizlik Fobisi

Beğenilmeme fobisi ne kadar dijital dünyadan bağımsız bir şekilde var olsa da gittikçe dijitalleşen dünyayla daha da tetikleniyor. Sosyal medyada sürekli mükemmel vücutlar, hayatlar ve kariyerler gören insanlar kendilerini yetersiz hissetmeye başlıyorlar. Bu yetersizlik duygusu sebebiyle kendilerine güveni azalan insanlar depresyona varabilecek hatta intiharla sonuçlanabilecek problemlerin içine giriyorlar. İnsanların kendini olduğundan daha farklı lanse ettiği sosyal medya bu nedenle dozunda kullanılması gereken uygulamaların başında geliyor. Sizi yetersiz hissetmek için varını yoğunu kullanan bu tarz uygulamalara karşı siz de dikkatli olmalı, gördüğünüz mükemmel hayatların bir yanılgıdan ibaret olabileceğini unutmamalısınız.

2- Beğenilmeme Fobisi

Git gide dijitalleşen dünyanın öteki bir problemi de beğenilmeme fobisi. Sosyal medya uygulamaları, harika çekim yapan kameralar, mükemmel editleme yapan programlar fotoğraflarda herkesin kusursuz görünmesini sağlıyor. İnternette gezinirken böyle fotoğraflara denk gelen insanlar kendilerini yetersiz ve çirkin hissediyorlar. Bunun sonucunda estetik işleme kadar varan bir dizi karar alıp ruhsal sağlıklarını ve kendilerini bile tehlikeye atabiliyorlar. Ya da sosyal medyaya yansıtılan mükemmel evlere, dekorasyonlara rastlayan insanlar bulundukları ortamlardan mutlu olmamaya başlıyorlar. Daha iyisi için çabalamak her zaman güzeldir fakat bunu tetikleyen şeyin yetersizlik hissi olmaması gerekir. Zira yetersizlik hissi en iyisine ulaştığınızda bile sizi daha iyisi için yormak isteyen canavardan başka bir şey değildir.

Fobi

fobi 

3- Sosyal Fobi

İnsanoğlunun en eski zamanlarından beri iletişim kurabilmek için birçok metot kullanmıştır. Fakat dijitalleşen dünya insanların iletişim becerilerinin daha ileriye gitmesine engel olmaktadır. Dışarıda sosyalleşmek, iletişim kurmak yerine sanal ortamlarda vakit geçiren insanlar gittikçe konuşma ve sosyal ortamlara girme fobisi edinirler. İnsanlarla iletişim kurmaktan kaçınmaya başlarlar ve bir kısır döngüyle beraber sosyal hayattan gittikçe kopmaya başlarlar. Bu durumu engellemek için dijital ortamda ne kadar vakit geçirdiğinize dikkat etmeli, insanlarla bir arada bulunmalısınız.

 

 

İçerik
Son Yılların En Yenilikçi 5 Ürünü

Teknolojinin son yıllardaki gelişimi baş döndürücü hızda olmaktadır. Bunun meyvelerini de hayatın kolaylaşması olarak almaktayız.1

2 dk. 17083 Okundu
İçerik
Akıllı Saat Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akıllı Saat Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Her geçen gün gelişen ve sürekli olarak değişmeye devam1

3 dk. 60 Okundu
İçerik
Facebook Profilinize Kimler Baktı Nasıl Görebilirsiniz?

Facebook, birçok insan tarafından kullanılan bir iletişim aracıdır ve hesabınız her gün binlerce insan tarafından1

3 dk. 12624 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.