KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Cilt Bakımına Hangi Yaşta Başlanmalıdır?

Cilt bakımına hangi yaşta başlanır? sorusu herkesi yakından ilgilendirmektedir. Aslında 9-10 yaşından itibaren çocuklara bu bilincin aşılanması gerekir.

Fakat ergenlik dönemine girildikten sonra cilt bakımını artık hiç aksatmamak lâzımdır. Tabii ki genç bir kız ile orta yaşlı bir bayanın cilt bakımı aynı olmayacaktır. Her birey kendi ihtiyaçları doğrultusunda bir cilt bakımı yaptırmalıdır.

Cilt bakımı yapmak için muhakkak kimyasal ürünlerin kullanılması, bir güzellik salonuna gidilmesi gerekmez. Evde uygulanacak basit yöntemler dahî cildin güzelliğini korumak için yeterli gelebilir.

Yaşa Göre Cilt Bakımı

 1. Cilt bakım alışkanlığının ergenlik döneminde kazanılması gerekir. Çocukların pürüzsüz cildi, ergenlik sürecinde hormonlardaki artıştan dolayı değişmeye başlar. Akneler oluşur, sivilceler ve siyah noktalar meydana gelir.

Doğru cilt bakımı yapabilmek için bu dönemde gençlerin bir cildiye uzmanından destek alması tavsiye edilir. Bunun yanında fast-food ürünlerden kaçınmak, abur-cubur yiyeceklerden uzak durmak, sağlıklı beslenmek ve uyku düzenine dikkat etmek de cilt sağlığıyla doğrudan ilişkilidir.

 1. Yirmili yaşlardan itibaren cilt bakımına yaşlanma karşıtı ürünler de ilâve etmek gerekir. Bu süreçte cildin yenilenmesi hızlı bir şekilde devam etmektedir. Onun için hafif bir makyajla bile istenilen sonuca ulaşmak mümkün olur.

Fakat ergenliğin bitmesiyle birlikte –eğer düzenli bakım yapılmazsa- ciltte yaşlanma başlayacaktır. Makyaj uygulamaları abartılmamalı; elden geldiğince mineral içerikli, doğal makyaj ürünleri kullanılmalıdır.

Uyumadan evvel makyajı temizlemeyi de ihmal etmemelidir. Kuruluğa yol açmayan, sabun içermeyen bir temizleyici kullanılmalıdır. Daha sonra cilt, su bazlı akne karşıtı bir nemlendiriciyle hep nemli tutulmalıdır.

Cilt Bakımına Hangi Yaşta Başlanmalıdır?

Cilt Bakımına Hangi Yaşta Başlanmalıdır?

Cilt bakım yaşı belirli bir dönemle sınırlı değildir. Bilakis hayat boyu devam ettirilmesi gereken bir alışkanlıktır. Cildimizin nem seviyesi 20’li yaşlarda azalmaya başlar. Onun için kuruluk ve gerginlik hissedilebilir. Bu normal bir durumdur. Hyalüronik asit içeren nemlendiriciler bununla başa çıkmaya yardımcı olur.

C vitaminli bakım ürünlerinden de yararlanılabilir. Bunlar cilde ışıltılı bir görünüm verir. Okul ve sınav stresinin cildi yıpratmasını önler. Ancak en az SPF 30 barındıran bir güneş koruyucu da kullanmak lâzımdır.

Cilt bakım uygulamaları 25 yaşından sonra önemini daha da artırır. Renk düzensizlikleri, ince çizgiler ve ışıltı kaybı baş gösterir.

Cilt bakımına ne zaman başlanır? sorusunu cevaplarken en başında ergenlik dönemini vurgulamıştık. Fakat siz 25 yaşınıza kadar bunu ihmal etmiş olanlardansanız, daha fazla beklemenizin mânâsı yoktur.

Çizgilerinizi kontrol altına almak amacıyla göz bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Yaşlanmayı yavaşlatmak için de koruyucu probiyotikler kullanabilirsiniz.

Cilt Bakımı İçin Genel Tavsiyeler

 1. Günlük cilt bakımı aksatılmamalıdır.
 2. Herkes kendi cilt yapısına uygun ürünler kullanmalıdır.
 3. Alkollü, kimyasal bazlı ürünlerden ne kadar uzak durulursa o kadar iyidir.
 4. Düzenli ve yeterli uyumak, stresten uzak durmak, sağlıklı beslenmek vücudumuz için olduğu kadar cildimiz için de çok mühimdir.
 5. Günlük kâfi miktarda su tüketilmelidir. Aksi takdirde ciltte kuruluk oluşması kaçınılmazdır.
 6. Sigara ve alkolden kaçınılmalıdır.
 7. Peeling ve cilt tipine uygun maskeler düzenli olarak uygulanmalıdır.
 8. Hyalüronik asit, peptit ve glikolik asit barındıran serumlar özellikle ileri yaşta cilt bakımı uygulamalarının vazgeçilmezidir.
 9. Cilde buhar uygulaması yapmak da edinilmesi gereken bir başka alışkanlıktır. Bu, gözenekleri açar ve cildin nefes almasını sağlar. Böylelikle sivilce, akne ve benzeri pek çok cilt sorununun engellenmesinde rol oynar.

Yüze buhar uygulaması yapmak için buhar makinesinden yararlanılabilir. Öte yandan buharla cilt bakımı için evde su ısıtıp yüzü bu suyun buharına tutmak da olur. Ancak bu uygulamadan önce ve sonra bolca su içilmelidir. Buhar cildin nemini azaltacağı ve terlemeye sebebiyet vereceğinden dolayı su tüketimi artırılmalıdır.

İçerik
Erkekler İçin Doğal Cilt Bakımı

Erkekler de tıpkı kadınlar gibi cilt sorunları, yaşlanmadan dolayı ciltte kırışıklıklar, yara izleri ve kızarıklıklar1

3 dk. 2227 Okundu
Nedir
Makyaj Yapmanın Püf Noktaları

Makyajın kökeni Antik Mısırlılara kadar dayanmaktadır. Yani o dönemden bu döneme kadar hem medikal amaçlı1

3 dk. 18027 Okundu
İçerik
Kalıcı ve Doğal Güzellik İçin Doğru Cilt Temizleme Rutini

[caption id="attachment_2906" align="alignnone" width="642"] Kalıcı ve Doğal Güzellik İçin Doğru Cilt Temizleme Rutini [/caption] Kalıcı ve1

3 dk. 13840 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al