KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Cahit Zarifoğlu Şiirleri

Cahit Zarifoğlu Şiirleri ,1940 yılında Ankara’da doğmuş şairlerdendir. Babasının hâkim olması nedeniyle çocukluk yıllarında çeşitli şehirlerde bulunana Cahit Zarifoğlu, okula gitmeden önce okuma yazma ve Kur’an-ı Kerim okumayı evde ananesi ve anneannesi vasıtasıyla öğrenmiştir. İlkokulu Siverek’te okuduktan sonra tahsil yaşamını farklı şehirlerde tamamlayan Zarifoğlu 1987 yılında rahatsızlanarak İstanbul’da vefat etmiştir. Cahit Zarifoğlu şiirleri kendine özgü bir yapıya sahiptir.

Cahit Zarifoğlu Hayatı

1940 yılında dünyaya gelen şair, Siverek’te başladığı ilkokul yaşamını ortaokula geldiğinde Maraş’ta tamamlamış ardından liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumuştur.

1967-1973 yılları arasında Almanya’da bulunan şair çeşitli Avrupa şehirlerini dolaşmış ve Türkiye’de iken çeşitli işlerde çalışmıştır. Çalıştığı işler arasında kısa bir süre çevirmenlik ve gazetelerde sekreterlik gibi görevler vardır.

Bir süre İstanbul’da Almanca öğretmenliği de yapan Cahit Zarifoğlu askerliğini 1974’te Kıbrıs’ta tamamlamıştır.

Cahit Zarifoğlu Edebi Kişiliği

Cahit Zarifoğlu’nun edebiyata olan ilgisi lise yıllarında başlamış arkadaşları ile bu yıllarda Hamle adı verilen bir okul dergisi çıkarmıştır. Bu dönem, sanatçının farklı mecralarda da yazılarının yayımlandığı bir süreç olurken mahalli gazetelerde sanatla ve edebiyatla ilgili olarak yazıları çıkmıştır.

1965’li yıllarda yazın hayatına aktif olarak devam eden Cahit Zarifoğlu çeşitli dergilerde şiirleri ile yer aldı. Bu dergiler arasında Yeni Dergi, Türk Dili, Papirüs ve Soyut ilk sıralarda yer alır.

Sanatçının bu dönemde kaleme aldığı ilk kitabı İşaret Çocukları’dır. 1976’lı yıllara gelindiğinde ise yazarın Mavera Dergisi’ni kurduğu görülür. Arkadaşları ile kurduğu bu dergi sanatçının çeşitli eserlerinin de yayımlandığı bir mecra oldu.

Ardından şair burada yer alan eserlerinden oluşan bir kitap yayımladı. Kitap kendilerine ait olan Akabe yayınları aracılığı ile basıldı. Yazar, çocuk kitapları yayımladığı bu süreçte aktif olarak yazmaya devam ederken 1984 yılına gelindiğinde Türkiye Yazarlar Birliği’nden çocuk edebiyatı alanında bir ödül kazandı.

Şiirleri ve yazıları yazarın dünya görüşünü yansıtırken bu eserlerde insani duygular, savaş ve baskılar karşısında yaşanan acılar dile getirilir. Şair 1980’li yıllarda çeşitli gazetelerde de yazıları ile yer alırken bu gazeteler Millî Gazete, Zaman gibi adlarla bilinir. 1987 yılında yaşama veda eden şairin kabri İstanbul’dadır.

Cahit Zarifoğlu’nun etkilendiği sanatçılar arasında Necip Fazıl Kısakürek ve Sezai Karakoç yer alırken şair yazdığı şiirlerinde kendine özgü bir tarz geliştirmiştir. Yazar tarafından kaleme alınanlar arasında şiirlerin yanı sıra roman tarzında eserleri de yer alır. Savaş Ritimleri roman türünde yazdığı eserleri arasında bulunurken Anne adlı farklı bir romanı daha vardır.

Savaş Ritimleri adlı eserinde Afganistan’ı ve bölgede yaşanan işgalin dramını bir çocuğun ağzından anlatan şair, Anne adlı romanında ise bir savaş pilotunun anılarına yer verir. Cahit Zarifoğlu şiir türünde yazdığı eserlerinde orijinal bir tarz yakalar.

Cahit Zarifoğlu Eserleri

Şiirlerinden başka hikâye, roman ve deneme tarzında da eserler veren yazarın romanları Savaş Ritimleri ve Anne ismiyle bilinir. Deneme türünde ise; Bir Değirmendir Dünya, Zengin Hayaller Peşinde gibi eserleri vardır. Yazar çocuk edebiyatı alanında da birçok kitap yazmıştır.

Cahit Zarifoğlu sözleri arasında verilebilecek birkaç örnek şu şekildedir:

  • Kuşlara takılıp gidiyor aklım.
  • Bir ölüm vefalı bir de sonbahar
  • Düştümse sana bakarken düştüm

Cahit Zarifoğlu aşk sözleri için verilebilecek örneklerden biri şudur:

Dedi ki; sen şairsin elindeki bu taş ne?

Dedim ki; şair aşka boyun eğer, zulme değil!

Cahit Zarifoğlu yaşamak şiiri de okuyucuların beğenisini kazanan şiirleri arasındadır. Bu şiire ait olan giriş bölümünde ilk iki mısra şu şekildedir:

Neden diye sormayın hemen. Onu ben kendi kendime de açıklayabilmiş değilim henüz.

Kişinin ihtiyaç duyunca aramasının binlerce çeşidi olmalı.

Cahit Zarifoğlu Şiirleri

Şairin farklı tarzlarda birçok yapıtı yer alırken şiir alanında da birçok eser bırakmıştır. Cahit Zarifoğlu şiirleri aşağıdaki isimlerle bilinir:

  • İşaret Çocukları
  • Yedi Güzel Adam
  • Menziller
  • Korku ve Yakarış
cahit zarifoğlu şiirleri
cahit zarifoğlu şiirleri

İçerik
WhatsApp Durum Sözleri

WhatsApp durum sözleri günümüzde birçok kişinin paylaştığı özlü sözler arasında yer almaktadır. Farklı durumları birkaç1

4 dk. 33 Okundu
İçerik
Koparan Sözler

Koparan sözler ile kop kop yapabilirsiniz. Boşverin Cem Yılmaz’ı, Tolga Çevik’i; gülmek için ihtiyacınız olan1

3 dk. 5549 Okundu
İçerik
Cuma Mesajları

Ey yüce Rabbim, peygamberimiz Hz. Muhammed(S.A.V) ve ehli beytine her daim, her zaman, rahmetinle mükâfatlandırdığın1

29 dk. 3093 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.