KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Cahit Sıtkı Tarancı Şiirleri

Cahit Sıtkı Tarancı Şiirleri , 1910 yılında dünyaya gelmiş bir sanatçıdır. Doğum yeri Diyarbakır olan şairin lise hayatı İstanbul’da sürmüştür. Galatasaray Lisesi’nde okuyan şair 1956 yılında yaşama veda etmiştir. Cahit Sıtkı Tarancı şiirleri oldukça temiz bir dille ve canlı bir üslupla yazılmıştır.

Cahit Sıtkı Tarancı Hayatı

Cahit Sıtkı Tarancı , Diyarbakır’da doğmuş ve Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne gitmiştir. Bu okulu tamamlamayan şair Ankara Yüksek Ticaret Okulu’nu bitirmiştir.

Bir süre memur olarak çalışan Cahit Sıtkı Tarancı’nın Paris Radyosu’nda yapılmış yayınları vardır. Bu dönemin savaş yıllarına denk gelmesi nedeni ile 1939 yılında bulunduğu Paris’ten geri dönmüş ve bu süreçte Çalışma Bakanlığı’nda çeşitli hizmetlerde bulunmuştur.

Şiirlerinin yanı sıra farklı türlerde de eserleri olan sanatçının makale, deneme, hikâye tarzında ve mektup türünde yazılmış yapıtları da mevcuttur. Şair 1956 yılına kadar yaşamış ve Viyana’da yaşama veda etmiştir. Önemli ve bilinen eserlerinden biri de Otuz Beş Yaş adını verdiği ve şiirlerinin yer aldığı kitabıdır.

Cahit Sıtkı Tarancı 35 yaş şiiri toplumun büyük bir kesimi tarafından bilinen şiirler arasındadır. Yazar bu şiirinde 35 yaşı ömrün yarısı olarak tanımlarken bu yaşın insanda yaratacağı hüzün duygusunu oldukça güzel ifade eder.

Yaş otuz beş yolun yarısı eder.

Dante gibi ortasındayız ömrün.

Delikanlı çağımızdaki cevher,

Yalvarmak, yakarmak nafile bugün,

Gözünün yaşına bakmadan gider.

Cahit Sıtkı Tarancı desem ki şiirinde duygularını ifade ederken kısa cümlelerle yalın bir anlatım kullanır. Bu şiire ait birkaç mısra şu şekildedir:

Desem ki vakitlerden bir nisan akşamıdır

Rüzgarların en ferahlatıcısı senden esiyor

Sende seyrediyorum denizlerin en mavisini

Ormanların en kuytusunu sende görmekteyim

Senden kopardım çiçeklerin en solmazını

Toprakların en bereketlisini sende sürdüm

Cahit Sıtkı Tarancı sözleri için verilebilecek çeşitli örnekler vardır ve bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Bilmek yanmakmış büsbütün…
 • Yaş otuz beş yolun yarısı…
 • Elimde Türkçe gibi güzel bir silahım var.
 • Aşık dediğin Mecnun misali kör.
 • Kuruyan sular gibi zamanı da kaybettik.

Cahit Sıtkı Tarancı Eserleri

Cahit Sıtkı Tarancı birçok alanda eser vermiş sanatçılardan biridir. Cahit Sıtkı Tarancı eserleri arasında yer alan şiirin dışında makale, deneme ya da hikâye tarzında da yazılar kaleme alan şair, şiirlerinde romantizm ve sembolizmin etkisinde kalmıştır.

Şiirlerinde işlediği temalar; insanların günlük duyguları, sevinç, hüzün ya da mutluluklarıdır. Şiirlerini yazarken daha ziyade kendini anlatan sanatçı aşk konularına da eserlerinde yer vermiştir. Bir dönem Garip akımının etkisinde hazırladığı şiirleri serbest tarzdadır.

Şiir dili oldukça canlı ve duru olan sanatçının kısa cümleleri tercih ettiği görülmektedir. Şiirleri özgün bir yapıdadır ve kendine has bir yapıya sahiptir. Şiirlerinde hâkim olan iki duygu söz konusudur karamsarlık ve yaşama sevinci. Eserlerinde bu iki duygunun yoğun olarak yansıtıldığı görülmektedir.

Cahit Sıtkı Tarancı Şiirleri

Cahit Sıtkı Tarancı çeşitli şiir kitaplarının yanı sıra hikâye, mektup, düzyazı tarzında da eserler vermiştir. Şiirlerinde temiz bir Türkçe kullandığı görülen şairin Ziya’ya Mektuplar adı altında mektup tarzında eseri de vardır. Bu mektuplar Galatasaray Lisesi’nden arkadaşı olan Ziya Osman Saba’ya yazılmıştır.

Cumhuriyet döneminin önemli şairleri arasında yer alan Cahit Sıtkı yaşamı boyunca yazmıştır. Toplum tarafından Otuz Beş Yaş şiiri ile yakından tanınan şair birçok eser geride bırakmıştır. Şiir kitapları şunlardır:

 • Ömrümde Sükût
 • Otuz Beş Yaş
 • Düşen Güzel

Şair eserlerinde daha ziyade kendini anlatmıştır. Temiz bir Türkçe kullanmış ve insani duygulara daha fazla yer verirken aşk konusunu da şiirlerinde geçirmiştir. Özellikle Otuz Beş Yaş şiiri geniş kesimler tarafından bilinmektedir. Cahit Sıtkı Tarancı şiirleri arasında en çok tanınanlardan bazıları şunlardır:

 • Otuz Beş Yaş
 • Gün Eksilmesin Penceremden
 • Fani Dünya
 • Yalnızlık Macerası
 • Ben Aşk Adamıyım
 • Memleket İsterim
 • Biz Neredeyiz Sevgilim
 • Her Günkü Şarkım
cahit sıtkı tarancı şiirleri
cahit sıtkı tarancı şiirleri
Nedir
Alışveriş Sözleri

Alışveriş sözleri ile ne kadar marka düşkünü olduğunuzu anlatabilirsiniz! Yok ben A101, Bim, Çarşamba pazarı1

3 dk. 18327 Okundu
İçerik
Turgut Uyar Sözleri

Turgut Uyar Sözleri , Türk edebiyatının çok önemli isimleri arasında yer alan şairlerden biridir. Son1

4 dk. 41 Okundu
İçerik
Baba ile İlgili Sözleri

Annelik ve babalık birbirinden farklı olsalar da aynı ilişki içinde yer alır. Aile kavramı üzerinden1

4 dk. 174 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.