KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Büyük – Küçük Harf Değişikliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayarın hayatımıza girmesiyle birlikte yazı yazma, bir şeyler karalama ve not alma gibi ihtiyaçlarımızı yine bu cihazlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Hem de işlemler herkesin de bildiği gibi daha hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleşiyor. İnternet araştırmalarınızda elde ettiğiniz fazlasıyla uzun bir metnin özensiz yazılması o metin üzerinde değişiklikler yapma gereksinimini ortaya çıkarır. Büyük – Küçük harf uyumuna dikkat edilmeden düz yazı şeklinde yazılmış metinleri düzenlemek için uygulanabilecek bazı yöntemler bulunuyor. Biz de içeriğimizde sizlere bu yöntemlerden bahsederek işlerinizi bir hayli kolaylaştırıyoruz.

Yöntem 1: Microsoft Word İle Büyük – Küçük Harf Değişikliği Yapma

Microsoft Office, günümüzde yazı editörü şeklinde kullanılan en kapsamlı programlardan biridir. Bu sebeple birçok kişi tarafından aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. İnternetten bulmuş olduğunuz herhangi bir metinde tüm içerik büyük harfle yazılmışsa ilgili program aracılığıyla yazıları kolaylıkla küçük harfe çevirebilirsiniz. Bu bağlamda uygulamanız gereken adımlar aşağıda verilmiştir.

 • Microsoft Office Word” yazılımını başlatın.
 • Tüm yazıyı metin editörünün içine yapıştırın.
 • CTRL + A” kombinasyonuyla tüm içeriği seçili hale getirin.
 • SHIFT + F3” tuşlarına aynı anda basın.

Bu işlemin hemen ardından karşınızda bulunan tüm yazılar küçük harfe dönüştürülmüş olacaktır. Bir diğer işlem olarak küçük harfle yazılmış yazıları büyük harfe çevirmek için ise tekrardan aynı kombinasyonu uygulayabilirsiniz.

Yöntem 2: Microsoft Excel İle Büyük – Küçük Harf Değişikliği Yapma

Microsoft Excel, aynı Office Word yazılımında olduğu gibi büyük bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Biri metin editörü olarak kullanılırken biri planlama çalışmaları için kullanılmaktadır. Her ne kadar durum böyle olsa da planlama çalışmaları içerisinde binlerce satırlık yazıların tamamının büyük harflerle yazıldığını gördüğünüzde adeta cinnet geçirebilirsiniz. Bunun sebebi tüm satırın tek tek küçük harfe çevrilmesinin mümkün olmayışıdır. Hiç endişe etmenize gerek yok, Office Word yazılımında olduğu gibi Microsoft Excel’de de büyük harfleri küçük harfe çevirme işlemleri kısa süre içerisinde gerçekleştirilebiliyor.

Bu bağlamda “Microsoft Office Excel” yazılımında kullanmanız gereken kod parçacığı; “=KÜÇÜKHARF” olacaktır.

 • Büyük harflerle yazılmış yazının konumunu belirleyin. (B2, A5 vb. olarak)
 • Boş bir satıra geçin, =KÜÇÜKHARF(B2) kodunu kullanın.
 • Bu noktada kod parçacığının sonuna parantez içerisinde konum bilgisini eklemeniz gerektiğini unutmayın.
 • Enter” tuşuna basarak değişikliği tamamlayın.

Yöntem 3: Online Çeviri Araçlarıyla Büyük – Küçük Harf Değişikliği Yapma

Microsoft Office Word ve Office Excel yazılımlarını kullanarak büyük – küçük harf değişikliğini kolayca gerçekleştirebildiğinizi sizlerle paylaşmıştık. Bu yöntemleri kullanmak istemiyor ancak yine de değişikliği yapmak istiyorsanız değerlendireceğiniz bir diğer seçenek online çeviricileri kullanmaktır. Bu çeviriciler;

Her iki çeviri aracı da ücretsiz bir şekilde büyük – küçük harf değişikliği imkanı sunuyor.

Bu içeriğimizde büyük – küçük harf değişikliği yapmak için kullanabileceğiniz üç farklı yöntemden bahsettik. O halde sizin de alternatif olarak bulduğunuz çeviri yöntemleri bulunuyorsa yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İçerik
Reboot and Select Proper Boot Device Hatası Çözümü

Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızı açmaya çalıştığınızda açılmıyor, “Reboot and Select Proper Boot Device”1

3 dk. 180 Okundu
İçerik
Windows’da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor?

Windows 10, günümüzde aktif olarak kullanılan işletim sistemleri arasında en performanslı olanlardan biridir. Her ne1

3 dk. 33 Okundu
Nedir
Windows 7, 8 ve 10’da Sınama Modu Kapatma

Windows 10’a sürekli olarak gelen güncellemelerle birlikte birçok kullanıcı “Sınama Modu” uyarısı ile karşılaşıyor. Bu1

3 dk. 6095 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.