KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Bin Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

İnternet ortamında aktif olarak kullanılan ve kullanılmayan dosya uzantılarının sayısı yaklaşık 100.000’in üzerindedir. Bu sebeple indireceğiniz dosyanın sahip olduğu uzantı kullandığınız işletim sistemi tarafından desteklenmediği için ekstra programlar kullanmanız gerekebilir. Söz konusu uzantılardan biri de “.BIN” dosya uzantısıdır. Birçok kullanıcı bu dosya uzantısıyla uzaktan yakında alakası olmadığı için karşılaşma gibi bir durumda ortaya çıkmamıştır ancak hiç beklenmedik anlarda karşılaşma olasılığımız her zaman vardır. Bu içeriğimizde ilgili dosya uzantısına sahip olan dosyaların nasıl açılacağıyla alakalı detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Bkz: ISO Disk Görüntüsü Windows 10’a Nasıl Mount Edilir?

Bin Dosyası Nedir? Ne Anlama Gelir?

Bin uzantılı dosyalar, CD veya DVD’den alınan imajların uzantısıdır. Bu durumda herhangi bir depolama aygıtından dosya kopyaladığınızda uzantısının bu şekilde söyleyebiliriz. Hâl böyle olunca birçok kişi ilgili uzantı hakkında bilgi sahibi olmadığı için konuyu fazlasıyla merak ediyor. Biz de en önemli husus olan bin dosyası açma hakkında gerekli bilgileri toparlayarak sizlere sunuyoruz. Birçok ekstra dosya uzantısında olduğu gibi bunda da açılış fırsatı yakalamak için ekstra uygulamalar kullanılması gerekmektedir. Aksi halde ne yazık ki dosyanın açılması mümkün olmayacaktır. Hatta biraz daha abartmak gerekirse bu dosyanın açılış işlemleri fazlasıyla zordur.

Bin Dosyası Açma İşlemleri

Bin dosyası çok nadir karşılaşılan bir dosya uzantısı olduğu için kullanıcıların yapacağı işlemler de bilinmezlikten öte değildir. Her adımını sizlerle eksiksiz bir şekilde paylaşarak konu hakkında bilgilendireceğiz.

Yöntem 1: CUE Dosyası İle Bin Dosyasını Açma

Bu yöntemde bin uzantılı dosyayı yazdırabileceğiniz bir CUE dosyası açmanız gerekmektedir. Bir sonraki adımlar ise aşağıda verilmiştir.

 • “Masaüstü” bölümüne sağ tıklayın ve “Yeni > Not Defteri” yolunu takip edin.
 • “Not Defteri” dosyasının içerisinde aşağıdaki bilgileri ekleyin.

FILE “dosyaadi.bin” BINARY
TRACK 01 MODE1/2352
INDEX 01 00:00:00

 • “Dosya > Farklı Kaydet” yolunu takip edin ve dosyanın uzantısını “CUE” olarak belirleyip kayıt işlemlerini tamamlayın.
 • “Nero” uygulamasını bilgisayarınıza indirin.
 • “Nero Burning Room” sekmesine tıklayarak “CUE” dosyasını ilgili programla açın.
 • “Burn” yazısını tıklayın ve yazdırma işlemini başlatın.

Bu işlem adımlarının ardından söz konusu dosya uzantısına sahip olan dosya basit bir şekilde açılacaktır.

Yöntem 2: Sanal Sürücü Kullanarak Bin Dosyası Açma

Bin uzantılı dosyaları sanal sürücü kullanarak da açma olasılığınız vardır. Bu olasılığı değerlendirmek için ilk olarak bilgisayarınıza Deamon Tools programını kurun ve aşağıdaki adımları takip edin.

 • “CUE” uzantılı dosyayı programın içerisinden mount edin.
 • “Bu Bilgisayar” sekmesine girerek ilgili sürücüyü bulun.

Bu aşamada artık ilgili dosyanın açım işlemi basit bir şekilde gerçekleşecektir. Birçok kullanıcı konu hakkında bilgi sahibi olmadığı için uygulamanın nasıl yükleneceğini bilmiyor ancak biz bu konuda detaylı anlatım sunduğumuz için iki farklı yöntemden hangisi sizin için kolay oluyorsa rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir de herhangi bir konuya takılmanız durumunda aşağıdaki yorum bölümünden merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

İçerik
Sony Ücretsiz Oyun Dağıtmaya Başlayacak

Son zamanlarda yaşanan zor günlerde moral olması adına Sony ücretsiz oyun dağıtmaya başlayacak konusu ile1

4 dk. 11 Okundu
İçerik
Windows Klavyede Çap İşareti Yapma Yöntemleri

Bilgisayar öyle uçsuz bucaksız bir dünyadır ki yapmak isteyip yapamayacağınız tek bir işlem bile yoktur.1

2 dk. 10 Okundu
İçerik
Discord Nick Önerileri 2021

Discord uygulamasının son zamanlarda popülerliğini olabildiğince arttırmasıyla birlikte bilgisayar üzerinden sesli iletişim kurma konusunda mükemmel1

2 dk. 137 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al