KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Bilgisayar Veya Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilgisayar Veya Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Bilgisayar ve laptop modelleri günümüzde her evde bulunan cihazlardan bir tanedir. Gelişen teknoloji ile beraber ideal boyutlara ulaşan bu cihazlar hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor.

laptop secerken dikkat edilmesi gereken ozellikler 1024x576 1
Bilgisayar satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Peki, bilgisayar veya laptop alırken nelere dikkat edilmelidir? Bu tür cihazları alırken pek çok kriteri masanızın üzerine getirmeniz gerekir. Laptop modelleri masaüstü bilgisayarlardan farklı olarak elektrik prizine ihtiyaç duymamaktadır. Boyut açısından da bir adım öndedir. Masaüstü bilgisayarlar ise performans ve uzun süreli kullanım konusunda adından söz ettirir. İhtiyaçlarımıza uygun özellikte bir bilgisayar alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini buradan sizlere sunuyoruz.

Ne İçin Kullanacaksınız?

Bilgisayar satın alırken vermemiz gereken en önemli kararlardan bir tanesi hangi amaçla kullanacağımızdır. Bilgisayar kullanımı temel olarak üç ana başlıkta toplanmaktadır. Bu ana başlıklar;

  • Ofis kullanımı, 
  • Oyun amaçlı kullanım,
  • Genel kullanım olarak üçe ayrılır.

Ofis amaçlı satın alacağınız bilgisayar modellerinin ihtiyaç duyulan ofis programlarını destekleyecek özellikte olması gerekir. Oyun amaçlı kullanılan bilgisayarlarda ise ekran boyutu, işlemci ve RAM gibi donanım özellikleri öne çıkmalıdır. Özellikle oyuncu bilgisayarlarında ekran kartının doğru seçilmesi, gerekir. 

Ekran Özellikleri

Günümüzde bilgisayarın ekran boyutları farklı çeşitliliklerde kullanıcılara sunuluyor. Sürekli hareket halindeki kişiler için en doğru tercih, küçük ekranlı bilgisayar modelleridir. Ofis içerisinde sabit şekilde bilgisayar kullanımına ihtiyaç duyanlar ise büyük ekranlı modelleri tercih edebilir. 

Ekran boyutları özellikle laptop modellerinin ağırlığında önemli bir rol oynamaktadır. Omuz ya da sırt çantasında ağır bir bilgisayarı taşımak sizleri yorabilir. Bu boyuttaki bilgisayarlar, 3 kilodan daha fazla olabiliyor. Küçük ekranlı, ince dizüstü bilgisayar seçimi sizleri daha memnun edecektir.

Ekranın büyüklüğü kadar çözünürlükte önemli konulardan bir tanesidir. Özellikle oyuncu bilgisayarda bu özellik hayati bir önem taşımaktadır. Grafik tasarımıyla uğraşan ya da video düzenlemeleri yapan kişiler genel olarak yüksek çözünürlüklü ekranları tercih ediyor. 

En iyi bilgisayarı ararken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şey bilgisayarla ne yapmak istediğinizdir. Kullanıcıların bazıları hafif ve daha kolay taşınabilir bir bilgisayar ister. Bazıları ise çok daha donanımlı bilgisayarlara ihtiyaç duyar. Dokunmaya duyarlı ekranlar parlak yapısı ile öne çıkıyor. Oyun oynuyorsanız ya da görüntüleri düzenlemek isteyenler için ekran parlaması problem olabilir. Modern dokunmatik ekranlar eski modellerine göre çok daha kaliteli bir şekilde tasarlanmıştır. 

Donanım Nasıl Olmalı?

Donanım bir bilgisayar için en önemli konulardan bir tanesidir. Genel olarak; 

  • İşlemci
  • RAM
  • Sabit disk
  • Ekran kartı gibi donanımlar, bu cihazların temel bileşenlerini oluşturur.

Bilgisayarın en önemli donanımlarından bir tanesi RAM kısmıdır. Aynı anda birden çok işlem gerçekleştirmesi gereken insanların yüksek kapasiteli RAM modellerini seçmesi gerekir.

Son zamanlarda SSD’lerin performansı dikkat çekmeye başladı. SSD modelleri hard disklere oranla çok daha iyi bir performans sunabiliyor. Yüksek depolama ihtiyaçlarında ise Hard diskler daha fazla tercih ediliyor. Ekran kartları, kaliteli grafik ihtiyacının ana etmenidir. Oyun amaçlı dizüstü bilgisayar kullanımlarında yüksek kaliteli ekran kartlarından yararlanmanız gerekir. 

Yüksek performanslı bilgisayarda özellikle ısınma sorunu ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Soğutma açısından başarılı donanımlar aradığınız performansı daha iyi sunabiliyor.

Klavye Seçimi

Uzun yazılar yazan biriyseniz klavye seçimine de özen göstermeniz gerekir. Rahat kullanıma sahip klavyeler yazıların akıcı bir şekilde oluşturulmasına yardımcı olabilir. Tuşlar, basıldığı zaman hızlı bir şekilde tepki vermelidir. Günümüzde dokunmatik ekranlar yaygınlık kazanmaya başladı.

Batarya Durumu

Özellikle laptop modellerinde batarya özellikleri en önemli konulardan bir tanesidir. Bir bilgisayarın ekranı ne kadar büyükse batarya süresi o kadar kısadır.

Bilgisayar alirken nelere dikkat etmek gerekir.

Prizden uzakta geçirilebilecek maksimum süreyi hesaplamanız gerekir. Yüksek çözünürlüklü film izleme ya da video düzenleme gibi yüksek performanslı işlemler bataryanın daha hızlı bir şekilde bitmesine neden olabilir. Özellikle sık seyahat gerçekleştiren kişilerin yüksek kapasiteli bataryaya sahip bilgisayar modellerini tercih etmesini tavsiye ediyoruz. Pandemi nedeniyle başlayan uzaktan eğitim ve çalışma koşulları teknolojik araçlara olan ihtiyacın daha fazla artmasına neden oldu. Üretkenliği arttırmak için bu cihazların en iyi verimle çalışması gerekiyor. Bilgisayar satın alırken teknik desteğe de dikkat etmeniz gerekir.İş ve eğitim hayatının sorunsuz sürmesi için laptop modeli seçimi yaparken büyük bir dikkat göstermenizi tavsiye ediyoruz. 

İçerik
Apple AirTag Özellikleri

Uzun zamandır beklenen Spring Loaded adlı lansmanda Apple tarafından bir aksesuar tanıtıldı. Tanıtımı gerçekleştirilen aksesuar1

3 dk. 92 Okundu
İçerik
Türk Telekom İnternet Ayarları [iOS – Android]

Türk Telekom, ülkemizde yer alan en büyük operatörlerden biridir. Bu sebeple de birçok kullanıcı söz1

3 dk. 37 Okundu
İçerik
Apple Watch Series 3

Akıllı Saatlerin Tarihçesi , dijital saatlerden sonra akla gelinen bir fikirle 2012 yılında Pebble firması1

3 dk. 17 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.