KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Modem Arızaları ve Çözümleri [En Yaygın Hatalar]

Bir bilgisayarın ya da akıllı telefonun internete bağlanması için gerekli olan donanımlar arasından en önemlisi “Modem” adı verilen birimlerdir. Bu birimlerin de elektronik cihaz olduğunu göz önünde bulundurursak zaman zaman hatalarla karşılaşmamızın olası olduğunu görebiliriz. Modem arızalarının tespit edilmesinde bize yardımcı olan en önemli etkenler; cihaz üzerindeki ışıklardır. Bu ışıkların neyi ifade ettiğini bilmek arızanın çözümlenmesi için yeterli olacaktır. Biz de değerli ziyaretçilerimiz için günlük hayatta en sık karşılaşılan modem arızaları ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Modem Arızaları ve Çözümleri [En Yaygın Hatalar]
Modem Arızaları ve Çözümleri [En Yaygın Hatalar]

Arıza 1: Cihazda Sadece “Güç” Işığının Yanması

Bir modemin markası ne olursa olsun cihaz üzerinde ışıkların eksik yanması ya da hiç yanmaması internet bağlantısının olmadığı ya da modeme elektrik takviyesi yapılmadığı anlamına geliyor. Bu sebeple karşılaşılan sorunu çözmek için modem adaptörünü güncellemeli ya da elektrik akımını kontrol etmelisiniz.

Arıza 2: “DSL” Işığının Yanmaması

İnternet bağlantısını sağlayan en önemli bileşen DSL bağlantısıdır. Bu sebeple eğer ki modemde “DSL” ışığı yanmıyorsa modeme internet hattında bağlantı gönderilmiyor demektir. Hal böyle olunca yamanız gereken ilk işlem hat aktarımını sağlayan kabloyu kontrol etmektir. Eğer ki kabloda sorun olduğunu tespit ederseniz direkt olarak kabloyu yenisiyle değiştirin. Bunun dışında farklı bir sorun tespit etmeniz halinde “İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS)” olarak bilinen firmaya ulaşarak teknik destek talep edin.

Arıza 3: “Internet” Işığının Yanmaması

Modeminizde “Internet” bağlantısının olduğunu betimleyen ışığın yanmaması; hattın var olduğunu ancak IP tanımlamalarının gerçekleşmediğini anlatır. Bu gibi bir hatayla karşılaştığınızda çözüm olarak modemin kurulumunu baştan yapmanız gerekiyor. Her zaman kurulumlarınızı modem marka – model bilgilerine göre gerçekleştirmelisiniz. Aksi bir durumda birbirini tekrarlayan hatalarla karşılaşma olasılığınız artacaktır.

Arıza 4: “LAN” Işığının Yanmaması

LAN” bağlantısının aktif olmamasının en temel sebebi hatla ilgili bir problem değil tam tersine bağlantıyı dağıtan cihazla ilgili bir problemdir. Bu sebeple ilk olarak modeminizi kontrol etmeli ve cihazın çalışıp çalışmadığını incelemelisiniz. Bir diğer çözüm yöntemi ise cihaz içerisindeki Ethernet sürücüsünün güncellenmesidir. Eğer ki bu güncellemeleri eksiksiz bir şekilde yaptıysanız cihazı tamamıyla kapatıp kısa süre sonra aktifleştirerek çözüme ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Arıza 5: “Wi – Fi” Işığının Yanmaması

Modeminizde tüm ışıklar aktifken sadece “Wi – Fi” yani “Kablosuz Bağlantı” ışığı yanmıyorsa bu durumda bağlantı sorunlarından değil de tam tersine cihaz arızalarından bahsedebiliriz. Bu sorunu çözmek için yapacağınız tek işlem modeminizi yenisiyle değiştirmektir.

Arıza 6: Tüm Işıkların Yanmasına Rağmen İnternet Bağlantısının Olmaması

Modem Arızaları ve Çözümleri [En Yaygın Hatalar]
Modem Arızaları ve Çözümleri [En Yaygın Hatalar]

Cihazınızda tüm ışıklar eksiksiz yanıyor ancak bilgisayarınız ya da cep telefonunuz internete bağlanamıyorsa bu durumda yapacağınız tek şey internet servis sağlayıcınızla iletişime geçmektir.

Bu içeriğimizde en sık karşılaşılan modem hatalarıyla alakalı bilgileri sizlere aktardık. Hangi durum gerçekleşirse ilgili öneriyi dikkate alarak sorunu çözebilirsiniz.

İçerik
Apple Watch Nike Series 6 44mm

Apple Watch Nike Series 6 44mm 15 Eylül 2020 tarihinde tanıtılan Apple Watch Nike Series1

3 dk. 10 Okundu
İçerik
Samsung Numara Engelleme

Samsung telefonunuzda istenmeyen numaralarını veya tüm bilinmeyen arayanları engelleme; Samsung akıllı telefonlar sayesinde aileniz ve1

4 dk. 5571 Okundu
İçerik
Netflix İzleme Geçmişi Silme [Mobil-PC]

Netflix, izleme geçmişi silme işlemini gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar için her aşamada sorunsuz bir işlem süreci1

3 dk. 117 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al