KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Bilardo

İçindekiler

Bilardo, belirli bir alanda genellikle kapalı bir salonda, masa örtüsüyle örtülmüş ve her tarafı isteka ve toplar yardımıyla bantları olan iki kişi arasında yapılan bir spordur.

Bilardo sporu yaşlanınca da başlanıp dünya sıralamasına girmeye olanak sağlayan stratejik bir spor dalıdır. Bilardo sopası ile toplara vuruş yapılan bir oyundur. Ücretsiz bilardo oyunu oynamak da internet dünyasında mümkündür.

Kullanılan Malzemeler

Bilardo oyunu malzemeleri masa, isteka ve toplar olmaktadır. Bilardo masası genellikle kauçuk kaplı dikdörtgen bir mermer zemin ve üç parçadan oluşur. Bu bant ve mermerler yeşil veya mavi kaliteli bir bezle kaplanmıştır. Üç parmağı kumaş veya benzeri iplikler ile dikilmiş Bilardo eldiveni bulunmaktadır.

Kumaşın kalitesi ne kadar yüksekse, topun hareketi o kadar kontrollü olabilmektedir. Masanın boyutu disipline göre değişir ancak uzunluk her zaman genişliğin iki katıdır. 105×210, 152×305, 122×244 vb. masa boyutları mevcut olmaktadır. Masa yerden 0,80 metre yüksekte olmaktadır. Bilardo masasının düz olması çok önemli olmaktadır yoksa toplar eğimli gider ve isabet ettirilmesi gereken yere gitmeyebilir. Masanın hafif bir eğimi bile topun hareketi üzerinde beklenmedik sonuçlara yol açabilir.

Turnuva masası lastik bant masasının iç havuz ölçüsü 142 x 284 cm’dir. Karambol adlı bir Fransız topu, deliksiz bir masada oynanır ve delikli oyunlar, ortasında altı delik ve her köşenin uzun kenarları olan bir masada oynanır.

Bilardo masası, ağırlık ve denge sağlamak için abanozdan yapılmış saplı külden yapılmış konik bir tahtadır. Uzunluğu ve ağırlığı 450 gramdır. İstekanın ucuna bir deri parçası takılır ve toplara daha iyi vuruşlar yapılabilmesi için deri parçası tebeşirle ovalanır. Bilardo en az üç topla oynanır. Topun çapı 61,5 mm’dir. Kuzey Amerika toplarının çapı 54-57 mm uzunluğu arasında değişmektedir.

Bilardo Disiplinleri

Bilardo oyunları, biri delikli diğeri deliksiz olmak üzere iki tür halinde gruplandırılmıştır. Deliksiz bilardo disiplinleri (Fransız bilardosu); Carambol Staff 47/1, Staff 47/2, Staff 71/2, Single Band, Three Band, Artistik olmak üzere sınıflandırılabilir.

Deliksiz oyunlarda bile Grazia ve Pinkalom’da uzmanlaşmış 5 pinli bilardo ve sağlam İtalyan bilardosu da vardır. Çukur ve bilardo cam sahalarında 8-top, 9-top, 14 + 1 olarak oynandı.

İngiliz bilardosu ve Snookerlar da Birleşik Krallık’ta yaygın ve popüler bilardo disiplinleri olmaktadır. Diğer alanlara delikli ve sabit pinli bilardo, golf bilardosu denir.

Bunların dışında birçok alanda oynanan biatlon, triatlon ve polyeron dalları da bulunmaktadır. Biatlon 3 grupta ve 5 pinli bilardoda oynanır.

Triatlonlar, 5 iğneli bilardo veya karambol alanlarından oluşan üç grup halinde düzenlenmiştir. 

Fransız Bilardosu

Deliksiz bilardo veya 3 top disiplin şekli olarak da bilinir. Bu bilardo türü, vuruş topunun diğer iki topla temas ettirilmesi ile yapılır. Oyunun ilk alanlarından biri olan karamboldeki gelişmeler, yeni vuruş tekniklerinin icat edilmesi ve puan kazanmak için seri sistemlerin kullanılmasıyla diğer alanların da gelişmesine yol açtı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Willie Hoppe tarafından geliştirilen seri Amerikan tekniği ile Carom oyuncuları tek girişte 400 lot açıp kapama becerisi kazandılar. “Aso” adı verilen bir başlama vuruşuyla başlayan bu teknik, kırmızı topu banda yaklaştırmak ve çizgiye devam etmek için bir yardımcı olarak bandı kullanır.

Karambol disiplini, Bilardo sporunun alfabesi olmaktadır. Bu alanda önce topun vuruş noktalarını ve topun hareketini en alt seviyede inceleyerek iyi bir temel oluşturabilirsiniz. Bu sayede daha yüksek bir seviyede karambol alanını, kullanılan malzemeleri ve bilardo isteka sopasının biçimini öğrenebilirsiniz. Dünyadaki tüm usta sporcuların kariyerlerine baktığımızda bu alanda çalışarak ve bu alanın her alanında başarılı olarak tüm usta sporcuların büyüdüğünü görebiliriz. Zamanla, karambol bölgesindeki sporcuların üstün performansı ve azalan zorluk, “cadro” alanının gelişmesine yol açmıştır. Bu alan üç bölüme ayrılmıştır: 47/1 cadro, 47/2 cadro ve 71/2 personel. Kadro 47/1 alanı 1. seviyede 47/2 olarak oynanır. Bu alanda, bir sporcu her topu attığında, kırmızı veya rakibin topu başka bir yere taşınmalıdır. Bu kategorideki yarışmalarda 250’den fazla el oynanır.

İçerik
CSGO Ücretsiz Bıçak Nasıl Alabilirim?

CSGO Ücretsiz Bıçak Nasıl Alabilirim? 2012 yılında piyasaya sürülen bir oyundur ve rekabet esası üzerine1

3 dk. 12 Okundu
İçerik
Clash of Clans Hesap Aktarma Nasıl Yapılır?

Clash of Clans, akıllı telefonların hayatımıza ilk girdiği günden bu yana kullanıcıların en çok sevdiği1

2 dk. 16 Okundu
İçerik
LOL Client Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

League of Legends’in günden güne oyuncu kitlesini arttırması ve birçok kişi tarafından sıkı sıkıya oynanması1

2 dk. 15 Okundu


Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.Sosyal Medyada bizi takip edin.